Artykuły
30 książek LGBT+, czyli powieści we wszystkich kolorach tęczyLubimyCzytać338Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać445Artykuły
Finał bestsellerowej francuskiej trylogii. Rozmowiamy z Maiwenn AlixRemigiusz Koziński1Artykuły
Bibliotekarze pozywają Arkansas – według nowego prawa mogą zostać ukarani za wypożyczenie książkiAnna Sierant49
Ellis Peters

- Pisze książki: fantasy, science fiction, kryminał, sensacja, thriller, literatura piękna, powieść historyczna
- Urodzona: 28.09.1913
- Zmarła: 14.10.1995
Edith Mary Pargeter (28 września 1913 w Horsehay, zm. 14 października 1995 w Telford),brytyjska pisarka, tłumaczka. Znana głównie jako autorka cyklu powieści o bracie Cadfaelu, publikowanych pod pseudonimem Ellis Peters.
Pargeter urodziła się w rodzinie o walijskich korzeniach. W czasie II wojny światowej służyła w Women's Royal Naval Service. Jest autorką kilkudziesięciu książek sygnowanych własnym nazwiskiem lub wydanych pod różnymi pseudonimami, na język angielski tłumaczyła czeską klasykę. Największą popularność przyniósł jej cykl historyczno-kryminalnych powieści z Cadfaelem w roli głównej.
Akcja powieści składających się na cykl Kroniki brata Cadfaela (funkcjonujący także pod nazwą Mnich) rozgrywa się XII wieku. Cadfael to mnich z opactwa benedyktynów w Shrewsbury, niegdyś awanturnik i uczestnik wypraw krzyżowych. Jest on swoistym protoplastą dzisiejszego detektywa, rozwiązuje zagadki kryminalne. Pierwsza książka z nim w roli głównej ukazała się w 1977. W połowie lat 90. Kroniki sfilmowano, powstał serial telewizyjny, w którym Cadfaela zagrał Derek Jacobi.
Polskim wydawcą Kronik brata Cadfaela jest poznańskie Zysk i S-ka Wydawnictwo.
- 259 przeczytało książki autora
- 899 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Jan: Czy brat widział, jak te woły ciągnęły, nie dlatego, że się bały jego ościenia, ale żeby się jemu przypodobać, i dlatego, że on tego chciał? Jakaż to ciężka praca! Ale chciałbym się jej nauczyć! Cadfael: Jest to praca zarówno dla człowieka, jak i dla zwierzęcia. Jan: Ale z dobrej woli! One chcą iść za nim, robić to, czego on od nich wymaga. Bracie, czy oddani uczniowie mogliby zrobić więcej? I czyż on nie cieszy się z tego, co robi?
Jan: Czy brat widział, jak te woły ciągnęły, nie dlatego, że się bały jego ościenia, ale żeby się jemu przypodobać, i dlatego, że on tego ch...
Rozwiń ZwińHieronim: Spuść wzrok, bracie. Nie przystoi tak się wpatrywać w kobiety. Jan: A skąd on wiedział, że właśnie przechodziły kobiety, jeśli miał oczy sumiennie spuszczone.
Hieronim: Spuść wzrok, bracie. Nie przystoi tak się wpatrywać w kobiety. Jan: A skąd on wiedział, że właśnie przechodziły kobiety, jeśli mia...
Rozwiń ZwińTraktuj każdego człowieka tak, jak na to zasługuje, bo wszyscy jesteśmy tacy sami czy to pod habitem, wspaniałą szatą czy łachmanami.
Traktuj każdego człowieka tak, jak na to zasługuje, bo wszyscy jesteśmy tacy sami czy to pod habitem, wspaniałą szatą czy łachmanami.