Ciemna materia

Wydawnictwo: Świat Książki

Londyn na przełomie XVII i XVIII wieku. Do Izaaka Newtona dyrektora Mennicy Królewskiej, mieszczącej się w ponurej twierdzy Tower zwraca się z prośbą sam król Anglii. Chodzi o przeprowadzenie śledztwa w sprawie fałszowania monet, które może doprowadzić państwo do ruiny. Genialny uczony i jego asystent Ellis (także autentyczna postać) przystępują do działania. Z fałszerstwem wiąże się seria tajemniczych morderstw i szyfr, którego złamanie naprowadza bohaterów na wielki polityczny spisek, sięgający najwyższych szczebli władzy. Jego celem jest rzeź znienawidzonych angielskich katolików. Aby ją sprowokować, trzeba wywołać gniew ludu, zabijając kilku protestantów, na przykład samego Newtona... Pasjonująca intryga, osadzona w mrocznej scenerii niebezpiecznych londyńskich zaułków, po których Newton i jego uczeń wędrują w poszukiwaniu prawdy, tworzy całość na długo pozostającą w pamięci. Rok wydania: 2005;

źródło opisu: Świat Książki, 2005.

Nicość | 2014-09-20

Bardzo dobra powieść. Świetnie skonstruowana intryga, którą nie sposób rozwikłać i wszystko ukazane w bardzo mrocznym klimacie. Polecam

Fabuła jest fajnie skonstruowana, tajemnica jest także nietypowa ale w tym wszystkim jak dla mnie mało jest wartkiej akcji.
Momentami tak się wszystko wlecze niemiłosiernie, że człowiek ma ochotę przerzucić parę stron dalej.
Jeśli ktoś uwielbia kryminały to z pewnością nie będzie mu to przeszkadzało a po prostu uzna to za takie chwilowe zwolnienie tempa.

Bianka | 2015-06-20
Przeczytana: 2014 rok

To bardzo mroczna historia kryminalna. Dowiedziałam się z niej wiele ciekawych rzeczy o samym Isaack`u Newtonie. Zadziwiło mnie, że sprawował funkcję nadzorcy mennicy królewskiej. Sprawdziłam - to akurat autentyczny fakt z jego życia! Sir Issack Newton - fizyk i alchemik, matematyk i astronom, badacz Biblii, historyk i filozof - czy takie zajęcie nie wydaje się zbyt przyziemne dla dla kogoś takiego?
Lecz to, co stanowi fikcję literacką, równie dobrze mogłoby być prawdziwe. On sam mógł być właśnie taki, jakiego go w tej książce przedstawiono. Jawi się tam niczym przenikliwy Sherlock Holmes na tropie złoczyńcy. A właściwie połączenie Sherlocka Holmesa z Robertem Langdon`em Dana Browna. Uczony odczytuje szyfry związane z morderstwami jakie mają miejsce na terenie twierdzy Tower. Jaki to ma związek z mennicą, której był nadzorcą? Polecam przeczytać ;D dodam, że intryga jest tak skonstruowana, że idealnie pasuje do fragmentu życiorysu uczonego. Takie skomponowanie tej powieści sprawia...

MissBrasil | 2011-12-06

Lubię takie klimaty, mroczna sceneria, zbrodnia, zagadka, która jest zaszyfrowana i trzeba nie lada intelektu,żeby ją rozwikłać, a do tego głównym bohaterem jest Newton, postać rzeczywista. Miło jest pofantazjować, że ten genialny uczony był też niezwykle zaradnym i efektownym detektywem.

Diwina | 2011-05-21
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2006

Zaczęłam czytać i nie byłam w stanie jej skończyć. Temat ciekawy, ale niektóre opisy były obrzydliwe.

Morgana1976 | 2012-11-07

2010