Ciemna materia

Philip Kerr Wydawnictwo: Świat Książki kryminał, sensacja, thriller
Świat Książki
2005-01-01
2005-01-01

Tym razem to nie Sherlock Holmes, ale sam sir Isaac Newton będzie szukał morderców. Brzmi to może absurdalnie, ale kiedy słynny odkrywca pracował jako zarządca Mennicy Królewskiej mieszczącej się w twierdzy Tower, jednym z jego zadań było ściganie fałszerzy waluty. Ścierały się wówczas interesy drobnych złodziejaszków, wielkich fałszerzy, ludzi z wyższych sfer, a nawet wielka polityka (osłabianie wartości brytyjskich monet nieuchronnie wzmacniało ekonomicznie Francję). Ten nieznany szerszej publiczności wątek z życia Newtona pozwala go pokazać nie tyle jako wybitnego matematyka, fizyka i filozofa, co zdolnego ekonomistę, menedżera, bystrego detektywa i bezlitosnego sędziego. Z uwagi na negatywny wpływ niestabilnej sytuacji gospodarczej na losy wojny, działania mające na celu wprowadzanie w obrót fałszywych pieniędzy traktowane były jak zdrada państwa. Dlatego Newton z niezwykłą skrupulatnością poświęca się zadaniu tropienia fałszerzy, w czym pomaga mu młody asystent, Christopher Ellis, postać historyczna, a zarazem narrator opowieści.

Ale wątki kryminalne - choć wciągające - to tylko pretekst dla fantastycznych opisów siedemnastowiecznego Londynu i wprowadzenia kilku postaci historycznych, które znamy z całkiem innej (zazwyczaj pompatycznej) strony (np. Daniel Defoe czy Samuel Pepys). Nikt tutaj zresztą (nie wyłączając Newtona) nie jest kryształowa postacią - geniusz Newtona ma jednak szanse błysnąć wielokrotnie zarówno w fantastycznych zdolnościach obserwacji (trochę plagiat z Holmesa ;-),jak i kryptografii. Najważniejszym bohaterem książki pozostaje jednak Londyn: nigdy wcześniej, nawet w opowieściach o Kubie Rozpruwaczu, nie znalazłam tak sugestywnych opisów, tak realistycznych opisów wszelkich, najbardziej zakazanych przybytków, uliczek, zaułków.

Są w tej opowieści także wątki humorystyczne, kpina z ludzkiej naiwności, przyczynek do dyskusji o prawach płci i nierównym ich traktowaniu wobec seksu (po części także wykpionym przez wprowadzenie postaci siostrzenicy Newtona, która okazuje się... inna niż tego oczekiwał narrator ;-)

Warto odnieść się do tytułu powieści - sam autor objaśnia w posłowiu, że nie chodzi tu o emitującą, nie absorbującą światła część materii w galaktykach (odkrycie której umożliwiły stojące u podstaw współczesnej kosmologii prawa Newtona). Oryginalny tytuł, Dark Matter, trafniej oddaje atmosferę powieści z uwagi na fakt, że angielskie słowo „matter” obejmuje swoim znaczeniem nie tylko materię, ale też sprawy, zdarzenia. Właśnie ciemne sprawy Londynu końca XVII w stanowią kanwę tej ponurej historii.

Bardzo dobra książka, z ponurym klimatem XVII wiecznego Londynu, fajnie skonstruowaną intrygą i szyfrem-zagadką.

Fabuła jest fajnie skonstruowana, tajemnica jest także nietypowa ale w tym wszystkim jak dla mnie mało jest wartkiej akcji.
Momentami tak się wszystko wlecze niemiłosiernie, że człowiek ma ochotę przerzucić parę stron dalej.
Jeśli ktoś uwielbia kryminały to z pewnością nie będzie mu to przeszkadzało a po prostu uzna to za takie chwilowe zwolnienie tempa.

To bardzo mroczna historia kryminalna. Dowiedziałam się z niej wiele ciekawych rzeczy o samym Isaack`u Newtonie. Zadziwiło mnie, że sprawował funkcję nadzorcy mennicy królewskiej. Sprawdziłam - to akurat autentyczny fakt z jego życia! Sir Issack Newton - fizyk i alchemik, matematyk i astronom, badacz Biblii, historyk i filozof - czy takie zajęcie nie wydaje się zbyt przyziemne dla dla kogoś takiego?
Lecz to, co stanowi fikcję literacką, równie dobrze mogłoby być prawdziwe. On sam mógł być właśnie taki, jakiego go w tej książce przedstawiono. Jawi się tam niczym przenikliwy Sherlock Holmes na tropie złoczyńcy. A właściwie połączenie Sherlocka Holmesa z Robertem Langdon`em Dana Browna. Uczony odczytuje szyfry związane z morderstwami jakie mają miejsce na terenie twierdzy Tower. Jaki to ma związek z mennicą, której był nadzorcą? Polecam przeczytać ;D dodam, że intryga jest tak skonstruowana, że idealnie pasuje do fragmentu życiorysu uczonego. Takie skomponowanie tej powieści sprawia wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie i naprawdę go poznaliśmy, mieliśmy chwilowo z nim przyjemność i wiemy jaki był po prostu. Świetna sprawa! Lubię takie opowieści i polecam serdecznie.

Bardzo dobra powieść. Świetnie skonstruowana intryga, którą nie sposób rozwikłać i wszystko ukazane w bardzo mrocznym klimacie. Polecam

2010

2010

Lubię takie klimaty, mroczna sceneria, zbrodnia, zagadka, która jest zaszyfrowana i trzeba nie lada intelektu,żeby ją rozwikłać, a do tego głównym bohaterem jest Newton, postać rzeczywista. Miło jest pofantazjować, że ten genialny uczony był też niezwykle zaradnym i efektownym detektywem.

Zaczęłam czytać i nie byłam w stanie jej skończyć. Temat ciekawy, ale niektóre opisy były obrzydliwe.

• Kryminał
  • POSIADAM
  • Regał K
  • Domowa bibloteka
  • Thriller/Kryminał

Dodaj cytat z książki Ciemna materia