Wędrowny rycerz

Cykl: Retrospektywa (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
GRRM: A RRetrospective. Vol. 3

George R.R. Martin pozyskał miliony oddanych fanów za sprawą epickiego cyklu "Pieśń lodu i ognia", niemniej popularność ta jest tylko ostatnim etapem jego długiej, proteuszowej kariery, albowiem prócz powieści science fiction i fantasy ma on w swoim dorobku liczne, zdumiewająco różnorodne gatunkowo, opowiadania. Najlepsze z nich zebrano w tej wyjątkowej, złożonej z trzech tomów, antologii. W...

W tomie III między innymi:

źródło okładki: zysk.com.pl

| 2016-09-08
Na półkach: 2016.09, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2016

Trzeci tom opowiadań Martina wymęczył mnie bardzo. Nie da się ukryć, że język Martina nie należy do najbardziej wyszukanych. denerwowało mnóstwo kolokwializmów i oscylowanie wokół majtek bohaterki i spraw seksu, które niczego nie wnosiło w narrację. Zabrakło drugiego dna, tego czegoś, co pobudzi intelekt do myślenia w miejsce przesuwania wzrokiem po kolejnych kartkach jedynie w celu dowiedzenia się, co będzie dalej. Brakowało postawy autora, idei, przesłania, z którym niekoniecznie trzeba się zgodzić, ale z którym można polemizować. Poziom opowiadań jest różny i skłamałbym, gdybym powiedział, że żadne się nie wyróżnia; świetne jest opowiadania szachowe i ostatnie "Portrety jego dzieci".

Jonasz | 2014-09-30
Przeczytana: 30 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwsze dwa opowiadania zbioru pochodza z serii Wild Cards. Dzikie Karty to swego rozdaju eksperyment literacki prowadzony przez George RR Martina. Grupa znanych autorow gatunku fantasy oraz science-fiction, polaczylo swe sily i stworzylo alternatywny swiat (tylko nieco rozniacy sie od naszego), a w nim umiescilo swoje historie. W ten sposob powstal cykl zawierajacy juz ponad 23 tomy. Oba opowiadania wyselekcjonowane do Retrospektywy bardzo dobre. Zrobily mi apetyt na przeczytanie wiecej Wild Cards. Jedyne slowa krytyki to sekwencja. Drugie opowiadanie, ktore w duzym stopniu wyjasnia i porzadkuje swiat, powinno byc pierwszym. Wtedy to pierwsze byloby latwiej zrozumiale.

Druga czesc otwiera Oblezona twierdza. Nowa wersja jednego z najwczesnych jego opowiadan (byla to praca dyplomowa w dziedzinie historii Skandynwaii). Wesrsja pierwotna zostala opublikowana w pierwszym tomie Retrospektywy jak Forteca. W nowej wersji Martin dodal watek SF. Dodatkowe kilkanascie stron zmienila te...

Abee | 2016-03-15
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2016

Ostatni tom zawierający opowiadania dojrzałego pisarza. Różnorodny to zbiór. Specyficzne historie z bohaterami dotkniętymi dziką kartą - dość hermetyczne opowiadania i raczej pod rynek amerykański; wariacja sci-fi na temat wcześniejszego opowiadania historycznego; coś dla wampiro-i-wilkołakolubców; świetne opowiadanie w cyklu "Gry o tron"; psychologiczne podchody w portretach dla autora... Dla każdego coś dobrego. Jako fanka "Gry..." niezmiernie polecam "Wędrownego rycerza". Ale warto przeczytać wszystkie.

astaldohil | 2011-05-30
Przeczytana: 30 maja 2011

Tom wieńczący "Retrospektywy" Martina jest jednocześnie zbiorem najlepszym. Pisarz pokazuje - po raz kolejny - że doskonale radzi sobie na wielu "platformach" gatunkowych, a czytelnik dowiaduje się, że opinia o nim, jako twórcy jedynie fantasy jest zdecydowanie myląca.

W zasadzie tylko dwa opowiadania wypadły tutaj nieco słabiej - "Szklany kwiat" to historia dość zagmatwana, niepozbawiona pewnej poetyki, ale jednocześnie nieciekawa, natomiast "Portret jego dzieci" kojarzył się nieodparcie z co słabszymi dokonaniami Kinga, jednocześnie w oparciu o pomysł mało świeży, względnie niezajmujący.

Z pozostałych, na pierwsze miejsce wysuwa się, oczywiście, osadzone w świecie "Pieśni Lodu i Ognia" opowiadanie tytułowe zbioru, w którym Martin zawarł wszystko to, za co czytelnicy cenią sobie sagę - ciekawą fabułę, nietuzinkowe postaci i liczne zwroty akcji. Fani "opowieści obrazkowych", a zwłaszcza komiksu "Watchmen" - powstałego równolegle ze startem cyklu "Wild Cards" - z pewnością...

MrSpeed Engine | 2016-02-17
Przeczytana: 15 lutego 2016

Świetny przekrój przez twórczość Georga Martina ,zebranie wszystkich ważniejszych powieści w 3 tomach pokazuje jak różnorodny i barwny jest świat twórczości tego autora ale też ukazał kontekst w jakim powstawały owe powieści . Polecam wszystkim fanom tego pisarza :)

Mamerkus | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

Tom 3 "Retrospektywy" pt. "Wędrowny rycerz" to już wyłącznie zbiór tematyczny. Pierwsza część to dwa opowiadania stanowiące przykład tego, jak GRRM bawił się w tworzenie superbohaterów. W latach 80-tych Martin wraz z kumplami od gierek stworzył serię Wild Cards, która rozwinęła się do kilkunastu tomów i jest nadal wznawiana i stanowiła większy sukces finansowy Martina niż taki komercyjny "Fevre Dream". W ramach Wild Cards Martin i spółka (m.in. Roger Zelazny) stworzyli świat dzielony, tj. każdy pisarz tworzył i rozwijał samodzielnie, jednak z góry ustalony wspólny dla wszystkich świat przedstawiony. Tytułem przykładu w zaprezentowanym opowiadaniu "Bohater w skorupie" głównym bohaterem jest doktor Tachion, stworzony przez pisarkę Melindę Snodgrass, który to Tachion z kolei jest już tylko postacią drugoplanową w "Z dziennika Xaviera Desmonda" albo też rzeczony Xavier Desmond jest postacią drugoplanową w "Bohaterze w skorupie". Historie się zazębiają, pisarze poruszają się w ramach...

Wk_burak | 2011-10-13

Jak w każdym zbiorze opowiadań trafiły się okazy lepsze i gorsze. Ogólne wrażenia po lekturze mam jednak pozytywne. Kupować chyba nie warto, ale jeżeli ktoś ma możliwość wypożyczenia, to zdecydowanie zachęcam.

Cerro | 2014-11-14

Asia | 2016-08-30
Na półkach: 2016, E-BOOK, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 17 września 2016

najlepszy zbiór opowiadań Martina.

Michałł Deja | 2017-01-27