Zbieg okoliczności

Wydawnictwo: Kobra Media
Darmowe dodatki Edytuj książkę
dona

Dziwny dzwięk znów sie rozległ, chrypiał przeciągle raz za razem, zaryzykowałam, podniosłam się na nogi nieco żwawiej, bo tamto coś mnie zagłuszało, jednym okiem wyjrzałam przez okienko. Jezus Mario...

Vemona | 2019-03-31
Przeczytana: 1993 rok

Wróciłam do tej powieści, bo miałam ochotę na lekką rozrywkę, a byłam pewna, że autorka mi jej dostarczy. Z przyjemnością przypomniałam sobie pełną zamieszania akcję, w której występują dwie Joanny Chmielewskie i mamy różnorodną narrację. Wypowiada się Joanna młodsza w narracji pierwszoosobowej, identycznie wypowiada się Joanna starsza, a we wszystkich fragmentach, w których akcja dotyczy policyjnego śledztwa mamy narrację trzecioosobową.
Występuje oczywiście trup, mało sympatyczny, obie Joanny go nie lubiły, niespełniona miłość (w finale okazuje się całkiem spełniona), oraz cała masa zamieszania, mylenia bohaterek przez policję, spontanicznych działań i humoru.
Zauważam też, że niestety, w późniejszym okresie swojej twórczości autorka bywała wtórna. Pominę już, że swojego konkubenta Marka zabiła na kartach kilku powieści, ale nawet sylwetki bohaterów, niestety, są do siebie podobne. Mikołaj Tokarczuk z tej powieści jest niemal identyczny z Dominikiem Dominikiem z...

Queequeg | 2019-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2019

„Zbieg okoliczności” to kolejna po „Drugim wątku” powieść Chmielewskiej, która z biegiem lat zyskała w moich oczach. Dotąd wydawała się nudna i przekombinowana, tym razem podczas lektury bawiłem się znakomicie. I to co poprzednio mnie drażniło teraz okazało się największą zaletą powieści.

Mianowicie zabieg podwójnej narracji (delikatnie już wykorzystany w „Drugim wątku”) – nie dość, że historia opowiadana była na dwa głosy to w dodatku oba należały do Joanny Chmielewskiej. Właściwie Joanny Chmielewskiej właściwiej i jej synowej, również Joanny, która to samo nazwisko nosiła przez mariaż z jej synem. Co też okazało się dość brzemienne w skutkach bo wprowadzało zamęt w fabule i gmatwało bohaterom już i tak zagmatwaną intrygę.

A sama intryga znakomita – dwie mniejsze sprawy i wplątane w nie szajki całkowitym przypadkiem mieszają się i zaczynają łączyć, w czym obie Chmielewskie mają czynny udział. A zwłaszcza młodsza, która wikła się w to w zupełnie przypadkowy a przy okazji...

Monika | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Kryminały Joanny Chmielewskiej to książki, które czytam, żeby się zrelaksować. "Zbieg okoliczności" to powieść, w której fabuła jest nieźle pokręcona, dodatkowo w aferę zostają wplątane dwie Joanny Chmielewskie - teściowa i synowa, a raczej była teściowa i była synowa ;) O dziwo, kobiety te darzą się sympatią.
Jak w przypadku większości kryminałów tejże autorki, tak i tutaj czytanie powoduje niekontrolowane salwy śmiechu.

KASKAKACHA | 2017-09-16
Przeczytana: 15 września 2017

Chmielewska jak zawsze nie zawodzi, łańcuch jako zabezpieczenie mnie rozwaliło ale teściowa i synowa i przebranie za Murzynkę chyba jeszcze bardziej - zawartość kosmetyczki - niezłe naprawdę polecam

Nansei | 2017-05-06

To dopiero moja pierwsza książki pani Chmielewskiej, ale nie ostatnia. Podoba mi się, w jaki sposób intryga goni intrygę. Pięknie zbudowana historia.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-03-24

Z sentymentu do autorki. Takie sobie przyjemne czytadełko. Mnie rozbawia do łez. Literatura nie musi być wysokich lotów, może też tylko bawić. Dla odstresowania świetna.

w-zwiazku-z-ksiazka | 2016-12-08
Przeczytana: 1994 rok

Książka, którą od 1994r czytałam x razy. Teoretycznie kryminał, ale w wersji light. Jeśli ktoś nastawia się na zawiłe intrygi, nagłe zwroty akcji i totalną dezorientację do ostatniej strony, to od razu zapowiadam - nic z tego. Ale powieść ma swoje bardzo mocne strony:
- znak firmowy Joanny Chmielewskiej - poczucie humoru, zarówno to sytuacyjne, jak i to zawarte w wypowiedziach bohaterów,
- Joanna Chmielewska w dwóch wersjach,
- wyraziste postacie,
- i język - zarówno styl, jak i duża dbałość o "estetykę treści" sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością.

Tytułowy zbieg okoliczności determinuje fabułę gmatwając sytuację bohaterów i dając czytelnikowi sporo radości.

rapanuja | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Spotkanie ze swoim byłym,po 3 latach zerowego kontaktu-tyle widocznie wystarczy żeby wplatać się w aferę kryminalną-i co lepsze przez jakiś czas kompletnie nie mieć o tym pojęcia.Takie historie tylko u Chmielewskiej-jak zwykle nie brak sytuacji absurdalnych,komicznych,i "mrożących" krew.
Mnie osobiście się podobała.

betina360 | 2016-05-20
Na półkach: Przeczytane, Chmielewska, 2016
Przeczytana: 20 maja 2016

Chmielewska jak zawsze pogmatwala sprawe morderstwa a przez tytulowy zbieg okolicznosci jest podejrzewana nie ta osoba co trzeba. Nie urzekla mnie ta ksiazka lecz bylo troche smiechu i za to dodatkowy plus

deshire | 2015-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2015

"Zbieg okoliczności" to pierwsza książka Chmielewskiej, z jaką miałam styczność i niestety jako wieloletni i nieco wymagający czytelnik, czuję rozczarowanie.

Książka napisana jest "rezolutnym" i silącym się na dowcip językiem, jednak autorka wprowadza do historii taki zamęt i tak dużą ilość (nie)potrzebnych informacji, że od chaosu boli człowieka głowa.

Myślę, że książka przypadłaby do gustu młodzieży. Jednak jest kompletnie nie w moim typie. Umęczyłam się przez te 250 stron jak nigdy, a śmiechu było stosunkowo niewiele.

Mam bardzo mieszane uczucia i obawiam się, że po kolejną książkę Chmielewskiej już nie sięgnę.