Ukryty kwiat

The Hidden Flower
978-83-7495-634-5
ukryty, kwiat,
uriel

Josui, młoda dwudziestoletnia Japonka i Allen, oficer armii amerykańskiej, stacjonujący w Tokio podczas powojennej okupacji, zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Ojciec dziewczyny jest wziętym lekarzem zaprzyjaźnionym z arystokratyczną rodziną Matsui i liczy na to, że któregoś dnia córka poślubi syna pana Matsui, szlachetnego i światłego Kobori. Jednak Josui przyjmuje oświadczyny Allena. Młodzi, świadomi oporu najbliższych, decydują się na małżeństwo i zamieszkują w Nowym Jorku. Z czasem, mimo wciąż silnego, wzajemnego uczucia, coraz bardziej dają o sobie znać różnice, wynikające z odmiennego pochodzenia...

orchideaidea | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

"Ukryty kwiat" od momentu, w którym ją nabyłam stała się jedną z tych książek, które jakimś dziwnym zrządzeniem losu po prostu miałam przeczytać. Otóż zdarza się, że napotykam na mojej drodze książki, które mimo tego, że posiadają tytuły niezbyt popularne, to w jakiś dziwny, niewytłumaczalny sposób kilkukrotnie w krótkim czasie na nie natrafiam, żeby było jeszcze bardziej zagadkowo - zawsze wtedy są w kusząco niskiej cenie. Tak właśnie było z książką pani Pearl S. Buck. Najpierw parę razy pominęłam ją podczas zakupów w pewnej księgarni internetowej, aż w końcu zahaczając podczas zakupów w supermarkecie o regał z książkami, poczułam się osaczona;), kiedy dosłownie na wyciągnięcie ręki leżała na wierzchu pośród wielu innych tytułów, a jej okładka bijąc bielą i czerwienią, i eksponując przy tym całkiem przystępną cenę prawie, że wołała:"Tym razem chyba mnie tak nie zostawisz?!";). No i stało się, kolejny raz przygarnęłam na swój regał cudną książeczkę;)... Doprawdy intrygujące...

allison | 2012-04-26
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2012
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

Bardzo lubię książki Pearl Buck i lektura tej powieści także okazała się udana.

Jest to historia wystawionej na ciężkie próby miłości Japonki i Amerykanina. Mimo iż dziewczyna urodziła się i wychowała w Stanach Zjednoczonych, poznaje młodego żołnierze w okupowanej Japonii. Świeże wojenne wspomnienia są barierą dla obu narodowości, w których pełno jest wzajemnych pretensji i żalów, a także uprzedzeń wynikających z odmienności kulturowych.

Wspólne życie od początku nie jest łatwe dla kochanków. Są oni jednak pewni, że pokonają wszelkie przeciwności losu. Rzeczywistość okazuje się jednak bardziej przyziemna i brutalna, niż im się wydawało. Nie ma dla nich miejsca ani w Japonii, ani w Ameryce...

Powieść obfituje we wzruszające sytuacje; zwłaszcza przeżycia wewnętrzne młodej Josui są poruszające i pokazują, jak wielka przepaść dzieli kulturę jej przodków i cywilizację Zachodu.

O książce mogę mówić w samych superlatywach, jednak mam uwagę do tłumaczenia. Bardzo razi używanie...

Monika | 2016-11-06
Przeczytana: 20 października 2016

Pearl S. Buck już dawno nie ma wśród nas. Gdyby żyła, być może sama byłaby zadziwiona ponadczasowością swoich książek.
Pisarstwo pani Pearl mogę określić jednym słowem: subtelne. Uwielbiam ten styl, tą wrażliwość i delikatność, a jednocześnie twarde stąpanie po ziemi, którego nie brak w powieściach Autorki.
Polecam.

Aleksandra | 2011-03-19
Przeczytana: 13 marca 2011

Pearl Sydenstricker Buck jest amerykańską laureatką nagrody Nobla z 1938 roku. Chiny - kraj, w którym spędziła dzieciństwo, a także wiele lat dorosłego życia stanowi tło dla części z 85 napisanych przez nią książek. „Ukryty kwiat” to historia dwojga młodych ludzi, których połączyła miłość.

Japonia to fascynujący, pod wieloma względami zupełnie inny świat od tego, w którym żyjemy na co dzień. Urzekające, niemal bajkowe opisy autorki „Ukrytego kwiatu” przedstawiające ten kraj oczarowały mnie i sprawiły, że jeszcze przez długi czas będę wracać myślami do obrazów, które wyobraziłam sobie podczas czytania. Rekompensują one dialogi, napisanie w nieco zbyt podniosłym, niepasującym do sytuacji charakterze. Momentami miałam ochotę się roześmiać, choć bohaterowie rozmawiali o sprawach poważnych. Generalnie styl Buck jest jednak dobry, a fabuła, mimo tego że obywa się bez niespodziewanych zwrotów akcji, wciąga.

Miłość od pierwszego wejrzenia to główny wątek tej powieści i jednocześnie jej...

klaudiabla2 | 2011-07-12
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Ta książka pani Pearl S. Buck przypadła mi do gustu dużo bardziej. Został w niej ujawniony prawdziwy talent pisarki, wprawdzie było też kilka minusów.
Książka opowiada o zakazanej miłości Josui- Japonki i Amerykanina- Allena. Temat, niby opisany na wszystkie możliwe sposoby. Oni się kochają, a obie rodziny są im przeciwne. Coś jak ,,Romeo i Julia”, ale odmienne jest wspaniałe wczuwanie się autorki i czytelnika w emocje, uczucia jakie targały bohaterami.
Druga różnica to czas i historia, które cały czas działają na niekorzyść głównych postaci. W Japonii, Amerykanie traktowani są ze strachem i pogardą, w końcu to najeźdźcy, wrogowie. Bo akcja toczy się w Japonii, po wojnie i częściowo w Ameryce. A w Stanach Zjednoczonych, Japonka nie mówiąc o wybrance na żonę to ktoś gorszy, kolorowy… Dzieci zrodzone z takiego związku były wyrzutkami i w tym, i w tym kraju. Straszne, ale prawdziwe.
Dzięki książce lepiej poznałam Japonię. Zakochanych dzielą tam też różnice wynikające z ich kultury....

Anna | 2013-02-23
Przeczytana: wrzesień 2011

To opowieść o miłości młodej Japonki do amerykańskiego żołnierza, miłości odwzajemnionej, której uwieńczeniem ma być ślub. Jest jednak rok 1946 i przełożeni żołnierza niechętnie patrzą na ten związek; postanawiają odesłać go do Stanów. Mężczyzna przed wyjazdem prosi rodziców dziewczyny o jej rękę i wkrótce ją poślubia. Fakt ten umożliwi mu w przyszłości ściągnąć młodą żonę do USA. Dziewczynie trudno jest się zaaklimatyzować w nowym środowisku, zwłaszcza że nie zyskuje akceptacji teściów. Czuje się bardzo samotna, a zatem musi podjąć decyzję co dalej ma zrobić ze swoim życiem.

justi | 2013-07-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Japonia
Przeczytana: 03 lipca 2013

Głęboka opowieść o tym, jak ludzie tworzą podziały nie do pokonania, bariery w sposobie myślenia - i jaki koszt w związku z tym ponoszą inni.
Wyraziste postacie, jasne przesłanie, piękna książka dająca do myślenia.

Ania | 2011-06-17
Przeczytana: 22 marca 2011

To już druga powieść Pearl Sydenstricker Buck, jaką miałam przyjemność przeczytać. Kolejny raz autorka zauroczyła mnie swym pięknym językiem. Bo to właśnie ten barwny i kwiecisty styl pisanie sprawia, że jej książki są tak niezwykłe. Autorka zamieściła w swej książce wiele opisów, dzięki którym mogłam sobie wyobrazić piękne obrazy, które na długo zapadną mi w pamięć.

Od jakiegoś czasu bardzo interesuje mnie kultura i obyczaje krajów Dalekiego Wschodu, w szczególności Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzięki Ukrytemu kwiatowi miałam okazję jeszcze bardziej zagłębić się w japoński świat, który tak bardzo lubię.

Jedyne co mi nie przypadło do gustu, to zakończenie. Spodziewałam się nieco bardziej szczęśliwych losów tej zakochanej pary. Wiem jednak, że gdyby była to kolejna powieść z happy endem, być może nie byłaby tak wyjątkowa. Dzięki smutnemu zakończeniu, historia Josui i Allena wydaje się bardziej wiarygodna i rzeczywista.

Pozostaje mi tylko gorąco polecić Ukryty kwiat. A ja z pewnością...

Martek | 2013-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 marca 2013

Szczerze mówiąc czytając opis książki spodziewałam się dużo ciekawszej historii.
Moim zdaniem jest pisana nieciekawym językiem, a historia ich miłości nie jest porywająca. Odniosłam wrażenie że oprócz chwilowej namiętności pomiędzy bohaterami nic innego nie było.
Bardzo mnie zdenerwowała ta powieść, nie polecam nikomu, kto lubi romanse albo po prostu jest ciekawy relacji między przedstawicielami różnych kultur - w opowieści nie ma tego wiele.

Anna-mojeksiążki | 2012-05-27
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane
Przeczytana: maj 2012

Rzadko sięgam po książki związane z tematyką wschodu, jakoś nie czuję tych klimatów. Tym razem przeczytałam książkę za namową Dunajki, która bardzo ceni książki Pearl S. Buck.
Przeczytałam, nie była zła, ale jakoś wschodnie klimaty i ta grzeczność, ułożenie - to nie moje klimaty.

"Ukryty kwiat" to opowieść o trudnej miłości pomiędzy amerykańskim oficerem, Allenem, a młodziutką Japonką amerykańskiego pochodzenia, Josui.
Dziewczyna mieszka i uczy się w Tokio, jej ojciec jest cenionym lekarzem. Rodzina powróciła do Japonii po latach mieszkania w Ameryce. Mieli do wyboru życie w obozie dla uchodźców lub powrót do Japonii.
Ojciec chce, aby córka poślubiła syna jego znajomego, Kobori, jednak dziewczyna oddała już serce Allenowi.
Biorą buddyjski ślub i oficer wraca do domu, sam. Niestety nie znajduje wsparcia wśród swoich rodziców, a dodatkowo okazuje się, że w stanie Ameryki, gdzie mieszka, zakazane prawem są mieszane małżeństwa.
Kiedy Josui przylatuje do niego, wynajmują mieszkanie, a...