The Queen of Dreams
978-83-7469-520-6
literatura obca, Indie
Raincloud

Rakhi, młoda malarka i rozwiedziona matka sześcioletniej dziewczynki, od urodzenia mieszka w Kalifornii, ale jest z pochodzenia Hinduską. Wraz z przyjaciółką prowadzi sklepik-herbaciarnię, walcząc z byłym mężem o prawo opieki nad córeczką. Daremnie próbuje przeniknąć tajemnicę swej matki, która ma dar objaśniania snów. Rakhi nie odziedziczyła tego daru i pewne sprawy na zawsze muszą pozostać dla niej niedostępne.

Przytłoczona brzemieniem koszmaru, który doprowadził ją do rozwodu, dopiero po śmierci matki znajduje pociechę w czytaniu pozostawionych przez nią "dzienników snu". Kiedy otwiera się przed nią zamknięta dotąd szczelnie brama do Indii, staje wobec nowego zagrożenia, które spada na nią i jej bliskich 11 września 2001 roku - tym razem musi stawić czoło rzeczywistemu koszmarowi.

Monika | 2013-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2013

Czytałam opinie Czytelników na temat tej książki. Że nudnawa, że wciąga dopiero od połowy, że jest lekka i przyjemna, ale daleko jej do rewelacyjnej lektury.
Mnie natomiast oczarowała od pierwszej strony! Jest magiczna, przepełniona zmysłami i zapachami.
Sama miewałam przez długie lata koszmarne sny. Niestety, nie potrafiłam ich zinterpretować. Bardzo przydałaby mi się wtedy taka tłumaczka snów!
Zdecydowanie polecam.

wiejskifilozof | 2014-09-29

Indie kojarzą się nam z czymś bardzo tajemniczym,odległym i nie znanym.
Ta książka,porusza temat snów.I ich interpretacji.
Główna bohaterka,mając ten dar potrafi też przewidywać przyszłość.
Autorka obsadziła akcję w Stanach.
Może się dowiedzieć,wiele ciekawych rzeczy o Hindusach.
Poznać ich kulturę i tradycję.
Także są opisane potrawy jakie jedzą mieszkańcy Indii.
Książka,nie nudzi.Mimo,że akcja jest dość wolna.
Mimo,to dobrze się czyta.

Ania | 2014-10-27
Przeczytana: 27 października 2014

Miewam szalone sny, dlatego jak zobaczyłam tę książkę na półce u Marcina, od razu pomyślałam, że to może być coś dla mnie.
Nastrojowa, ciepła i nieśpiesznie poprowadzona opowieść. Cudowny klimat, ale zabrakło mi czegoś w samej historii.
Liczyłam na to, że znajdę tutaj więcej ezoteryki i magii snów.

Oliwia | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Po przeczytaniu kilku stron wydawało mi się, że trafiłam na kolejne czytadło zabarwione nieco hinduską kulturą.
Po skończeniu czytania okazało się, że "Tłumaczka snów" jest głębszą lekturą, chociaż można w niej znaleźć trochę niedociągnięć.

Indie często oglądamy przez pryzmat Stanów Zjednoczonych czy
też Wielkiej Brytanii i tak też jest w tym przypadku.

Rakhi urodziła się i wychowywała w Kalifornii. Jej rodzice pochodzą z Indii i mimo, że Rakhi łaknęła jakichkolwiek informacji o kraju przodków, to rodzice wychowywali ją na typowo zachodni sposób. Rakhi jest rozwódką, ma sześcioletnią córkę, maluje i razem z przyjaciółką prowadzi (ich zdaniem) hinduską herbaciarnię. Rakhi ma jedną wyjątkowo denerwującą przypadłość - od czasu rozwodu jest bardzo nieufna i zrzędliwa, co sprawia, że od czasu do czasu ma się ochotę nią potrząsnąć, żeby nie zachowywała się jak rozkapryszona diwa.

Po śmierci matki Rakhi odkrywa pamiętniki matki, które otwierają magiczne drzwi do świata snu i Indii....

Ania | 2013-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 lipca 2013

Książka pomimo, rozżalenia wyczuwalnego u głównej bohaterki, jest optymistyczna i w pewnym sensie magiczna, pełna ciepła a zarazem nostalgiczna. Jest to opowieść o dość trudnych relacjach córki Rakhi z matką. Rakhi o przeszłości swojej matki dowiaduje się z dzienników znalezionych po jej śmierci. Polecam.

Ev_leena | 2016-07-28
Przeczytana: 26 lipca 2016

"Patchwork w kolorach lasu eukaliptusowego i "zła przestrzeń"

Jest to historia indyjskiej rodziny, która przeprowadziła się do Ameryki, główna bohaterka Rakhi-malarka, od urodzenia jest obywatelką USA.
To także problemy dnia codziennego, kłopoty z biznesem- razem z przyjaciółka Bell, prowadzą kawiarenkę- "Chai House", rozwód z mężem Sonnym, życia samotnej kobiety wychowującej kilku letnią, bardzo rezolutną córeczkę- Jonę, która ma świetny kontakt z ojcem. Wszyscy są zdystansowani do siebie, ale ma to swoje powody, które sukcesywnie poznajemy. Wiele tajemnic, żal, niedopowiedzeń, które stwarzają "złą przestrzeń", psującą atmosferę i relacje pomiędzy głównymi bohaterami
Jednak po tragicznym wydarzeniu, zaczyna się coś zmieniać, co początkowo jest to wymuszone. Głównie w relacji ojciec- córka, Rakhi zaczyna inaczej patrzeć na ojca, który dotychczas był w cieniu jej życia, teraz za sprawą tego co się wydarzyło, zbliżają się. Za życia, to matka, tytułowa tłumaczka była ich...

MariannaJ | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Rakhi jest młodą, rozwiedzioną artystką, ma 6-letnią córkę i przyjaciółkę ze studiów, z którą prowadzi kawiarnię. Urodziła się w USA, mieszka w Kalifornii, ale jej rodzice pochodzą z Indii. Jednak nigdy nie opowiadali córce o swoim poprzednim życiu w ojczyźnie. Jedyne, co Rakhi wie o matce, to to, że jest tłumaczką snów, i że ona sama nie posiada tej umiejętności. Ojciec natomiast jest w jej życiu obecny jedynie ciałem. Po śmierci matki Rakhi znajduje jej pamiętniki. Nie znając jednak języka, musi polegać na ojcu, który tłumacząc zapiski również poznaje na nowo tajemniczą kobietę, z którą spędził życie. Między nim a Rakhi zaczyna tworzyć się więź, a gdy ojciec angażuje się w pomoc w utrzymaniu podupadającej kawiarenki, Rakhi także odkrywa jego zupełnie inne oblicze. Jednak przed nimi są jeszcze trudniejsze chwile, które na zawsze zaważą na życiu wszystkich bohaterów opowieści.

Bardzo podobała mi się ta książka i styl, w jakim jest napisana - bardzo elegancki, płynny, pełen...

Yasmine | 2013-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2013

Książka niezwykła. Można by rzec - magiczna. Bo jakież są sny? Czyż nie ma w nich czegoś nieziemskiego, nawet jeśli są koszmarami? Rakhi, Hinduska urodzona w Kalifornii, jest córką tłumaczki snów. Niestety, ona nie odziedziczyła tego daru. Jest wiec rozżalona, że nie jest dla niej dostępny świat matki. Rakhi jest nią zafascynowana, natomiast ojciec praktycznie nic dla niej nie znaczy. Wszystko zmienia się po wypadku, w której ginie matka. Rakhi, która obwinia ojca o jej śmierć, zmuszona się nim zaopiekować, odkrywa, że także ojciec jest niezwykle fascynującym człowiekiem, całe życie pozostającym w cieniu matki. To właśnie on pomaga jej uchronić się od utraty herbaciarni, którą prowadzą wraz z przyjaciółką, Belle. Odegra bardzo ważną role w życiu Rakhi, zwłaszcza wtedy, gdy po zamachu z 11 września 2001 roku, będą musieli stawić czoło jawnej wrogości ze strony "prawdziwych" Amerykanów.

Spodziewałam się czegoś więcej po tej książce. Pierwsza połowa, według mnie, strasznie wieje nudą. Dopiero w drugiej połowie robi się nieco ciekawiej, ale nie mogę powiedzieć, że ta powieść jakoś szczególnie mnie porwała. W dodatku pełno w niej wątków, które podsycają ciekawość czytelnika, ale pozostaja nierozwinięte (np. dlaczego matka Rakhi podążała za tajemniczym samochodem?, albo kim jest mężczyzna w bieli?)
Zakończenie powieści również jest dośc enigmatyczne i niespecjalnie przypadło mi do gustu. Trochę tak jakby autorka nie miała pomysłu na zakończenie (takie jest moje odczucie).

Ewka | 2013-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Książka na początku trochę mnie nudziła, opisywała zwykłe życie trochę użalającej się nad sobą malarki. Jednak kiedy ginie jej matka książka zaczyna robić się coraz ciekawsza i wyjaśnia niektóre tajemnice. Książkę bardzo dobrze i szybko się czyta. Akcja nie jest jakoś zaskakująco niezwykła, ale w sam raz na ponury wieczór ;)