Mędrcy i kochankowie

Wydawnictwo: Świat Książki
The Book and The Brotherhood
83-7227-487-8
piotrk

Na dorocznym balu absolwentów w jednym z szacownych college'ów Oksfordu spotyka się grupka przyjaciół. Przed laty "zamówili" u najzdolniejszego spośród swego grona wielkie dzieło filozoficzno-polityczne, aby je potem, wbrew sobie i własnym odmienionym przekonaniom, lecz zgodnie ze złożoną kiedyś obietnicą skrupultanie rok za rokiem finansować, opłacając autora, który stał się tymczasem śmiertelnym niemal wrogiem całej "starej paczki" jako uwodziciel cudzych żon i znienawidzony herold rewolucji. Wokół rodzącego się dzieła, niejako w jego cieniu, rozgrywają się ludzkie dramaty - zmarnowanego życia, nieodwzajemnionych uczuć, zdrady i przebaczenia, utraconej wiary i odzyskanej nadziei, miłości i śmierci, grzechu i odkupienia. Ta bogata, frapująca powieść, pełna trafnych psychologicznych obserwacji, subtelnego humoru i ciepłej ironii, nie gubiąca istotnych treści i pytań na manowcach prozy awangardowej, porusza w pasjonujący, niebanalny sposób najistotniejsze zagadnienia moralne, społeczne i filozoficzne. Spod życiowego zgiełku i chaosu jakby rodem z opery mydlanej przebija idea metafizyczna, w tyglu ludzkich namiętności i słabości rodzi się wybitne dzieło myśli, zabobonna wiara spełnia się w wyrokach losu, a dno upadku staje się pierwszym szczeblem ocalenia.

Wiola | 2017-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2017

Z powodu swej rozwleklosci z lekka nuzaca historia grupki przyjaciół. . Opowieść ogranicza się do roku z życia bliskich znajomych mieszkających w Londynie. Miłość przeplata się z tragedią i długimi dyskusjami na temat filozofii i polityki. Autorka na ponad 600 stronach kreśli zmienność kolei ludzkiego losu, ich nieprzewidywalnosc.

nellanna | 2015-08-03

Ostrzegam-sporo tu meandrów, nie tylko uczuciowych ale i filozoficznych. Erudycja bohaterów chwilami przerastała moją skromną zdolność pojmowania, niemniej- czytało się to wyśmienicie!

Hanna | 2010-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2010

Przygoda moja z tą książką trwała dosyć długo. Sięgnęłam po nią około rok temu, po czym po przeczytaniu mniej więcej połowy z powodu natłoku innych, obowiązkowych, lektur, a także niedostatecznej ilości zainteresowania, odłożyłam na półkę. I tak sobie tam czekała, czekała, czekała. Aż do przedwczoraj, kiedy to sięgnęłam po nią ponownie.

O ile przeczytanie pierwszej połowy zajęło mi około miesiąca, o tyle z drugą uporałam się w dwa dni. Nie jestem teraz w stanie obiektywnie stwierdzić, czy pierwsza część jest słabsza, czy po prostu trafiła na nieodpowiedni moment w mym czytelniczym życiu.

Książka Murdoch jest raczej imponujących rozmiarów, ale koncentruje się na stosunkowo krótkim okresie czasu i ograniczonej ilości postaci. W sposób typowy dla autorki śledzimy ich losy, raz mając dostęp do ich myśli i motywacji, innym razem znowuż obserwując ich oczami ich przyjaciół czy znajomych. Jedyną postacią do jakiej ani razu nie otrzymujemy dostępu jest demoniczny poniekąd David Crimmond,...

forlorn | 2016-10-06
maśka | 2016-04-11