Księżyc i miedziak

83-85661-11-5
Księżyc, miedziak
dona

Inne wydania

Niezwykła opowieść o niezwykłym człowieku, który - będąc już w dojrzałym wieku - decyduje się poświęcić całkowicie malarstwu. Dotąd prowadził życie zupełnie przeciętnego urzędnika, to raczej jego żona lubiła się otaczać artystami. Bohatera tak bardzo pochłania nowa pasja, że przestaje go interesować cokolwiek innego. Dzieci, obowiązki rodzinne idą w kąt. Jego życie nie przypomina jednak bajki. Właściwie zostaje odrzucony przez społeczeństwo. Tylko nieliczni widzą w nim wizjonera, a w jego obrazach - wielkość. Książka obfituje w dramatyczne momenty. Samobójcza śmierć przyjaciółki, sceny degrengolady psychicznej, przymieranie głodem. Lecz na końcu los przywiedzie malarza do Tahiti. Tam wreszcie odnajdzie spokój. Tam też objawi się w pełni siła jego malarstwa. Z dala od ludzi, ich podziwu i zawiści - odnajdzie siebie.

Katarzyna Wilczek | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

Maughama poznałam wbrew własnej woli na studiach. Była to jedna z niewielu pozytywnych rzeczy wyniesionych ze studiów (nie licząc telewizora i DVD). Omawialiśmy na zajęciach jego opowiadania. Były genialne. Następnie miałam małą przerwę w czytaniu jego utworów, jednak wciąż wracały do mojej głowy, nie dawały chwili wytchnienia. W końcu natknęłam się na "Księżyc i miedziak" w antykwariacie. Nie zwlekając nabyłam, wyrzuciłam obwolutę i pochłonęłam treść.

Wklepując tytuł w Google od razu znajdujemy informację, że "Księżyc i miedziak" to biografia Paula Gauguina. Rzeczywiście, wszystkie znaki na niebie i ziemi na to wskazują. Jednak nigdy nie zostało to potwierdzone. Taki już urok Maughama - nigdy nie wiesz, co jest prawdą, a co fikcją. Ja będę się trzymać wersji z Pudelka z dwóch powodów: jest to wersja prawdopodona i lubię Gauguina. Jego obrazy znają wszyscy. Ale jak nietrudno się domyślić, nie zawsze tak było.

Z Gauguinem jest trochę jak z Nabokowem. Uwielbiam to, co robili, ale...

Lulu | 2015-09-23
Przeczytana: 22 września 2015

Dość krótka powieść, utrzymana w przyjemnym angielskim klimacie, podobno w sporej części oparta na życiu Paula Gauguina.
Jak dla mnie książka ta jest bardzo wyjątkowa i ma prawdziwie głęboki przekaz. Sfabularyzowana biografia wybitnego malarza, w którego geniusz, oczywiście prawie nikt z ówcześnie spotykanych przez niego ludzi nie wierzył. Malarz ów przedstawiony został jako człowiek niespotykanie wręcz grubiański i aspołeczny, nie dbający o nic ponad wyrażenie samego siebie.
Historia o wielkim uporze i inspiracji tak wielkiej, że przyćmiewa ona wszystkie inne radości świata. Podążać za nią i poświęcić dla niej swoje życie, to rzecz godna podziwu i geniusz za razem, co uznano niedługo po śmierci twórcy.

| 2014-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2014, Chcę kupić
Przeczytana: 30 grudnia 2014
Ugarte | 2013-04-22

Książka pełna charakterystycznych dla autora trafnych bon motów. I znowu człowiek jako niezbyt przyjemna istota. Powieść nie tak doskonała jak opowiadania, ale i tak bardzo dobra.

ArtP | 2012-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Bardzo fajnie napisana książka. Nie zawiodłem się i tym razem autorem.
Jest w niej kilka oczywistych prawd o kobietach (które głosi malarz), prawd o których wiedzą mężczyźni, ale nie zawsze zdają sobie z tego sprawę

dellabrown | 2016-11-08
Marzena | 2016-10-24
Przeczytana: 01 listopada 2016
GajaGrzegorzewska | 2016-07-29
moka | 2016-06-14
Ketsu_mkk | 2016-02-27
Gaja Grzegorzewska poleca na wakacje

Powoli zbliża się koniec lipca, czyli połowa okresu wakacyjnego za nami. Dzisiaj lektury poleca Wam Gaja Grzegorzewska - autorka m.in. „Betonowego pałacu” i wydanej w kwietniu „Kamiennej nocy”. Wybrane przez pisarkę książki są: stare, cienkie, ale wcale nie lekkie!