A Severed Head

A Severed Head
0140020039
angielski
topperkiewicz

Martin believes he can possess both a beautiful wife and a delightful lover. But when his wife, Antonia, suddenly leaves him for her psychoanalyst, Martin is plunged into an intensive emotional re-education. He attempts to behave beautifully and sensibly. Then he meets a woman whose demonic splendour at first repels him and later arouses a consuming and monstrous passion. How will he survive it?

źródło opisu: www.randomhouse.co.uk

źródło okładki: www.randomhouse.co.uk

elushka | 2013-09-10

Przeczytałam wiele lat temu mieszkając w Londynie. Była to pierwsza powieść tej autorki, na jaką się natknęłam. Niewiele z niej pamiętam, ale później sięgnęłam po inne powieści tej pisarki, których też już nie pamiętam, więc koniecznie przeczytam ponownie. Ta powieść musiała być dobra, skoro Iris Murdoch nie wyleciała z mojej głowy przez tyle lat.

Mako | 2017-06-30
Oliwia | 2016-04-01