Kopuły ognia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Domes of Fire, Book one of THE TAMULI
Sparhawk, Tamuli
christov

W królestwie Elenii zapanował spokój, Bhellilon spoczął bezpiecznie na dnie oceanu, Starszy Bóg Azasz nie żyje... Ale żaden pokój nie może trwać wiecznie. Wśród chłopów zaczynają krążyć pogłoski o powrocie pradawnych bohaterów, na gościńcach pojawiają się rozbójnicy, a trolle opuszczają swe odwieczne siedziby. Dopiero przybycie wysłannika Tamuli uświadamia wszystkim, jak dramatyczna jest sytuacja. Tylko Sparhawk może powstrzymać nieprzyjaciół, którzy zagrażają bezpieczeństwu całego świata.
Kopuły ognia to pierwszy tom cyklu TAMULI.

źródło opisu: okładka

Artur | 2014-04-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Mam wrażenie, że kunszt literacki nieco opadł, ale być może to wina tłumaczenia. To co się nie zmieniło to wciągająca przygoda, postacie z którymi się po prostu zaprzyjaźniamy i ogromne poczucie humoru. Niektórym książka może się wydać infantylna, coś w rodzaju bajki dla dużej dzieci, gdzie bohaterowie zawsze w jakiś sposób radzą sobie z przeciwnościami losu... Być może i tak jest, ale akurat tu naprawdę nie mam nic przeciwko. Właśnie ze względu na to przywiązanie się czytelnika do bohaterów. Nikogo z nich po prostu nie chce się tracić.

Fabularnie W Elenii zaczynają się dziać dziwne rzeczy, które swoje źródło mają w Tamuli. Na prośbę cesarza Tamuli nasi bohaterowie ruszają aby rozwiązać kolejny spisek, który może wstrząsnąć posadami tego świata. Oczywiście tak w drodze, jak i na miejscu, przeżywają wiele przygód, biorą udział w walkach i potyczkach, a jednocześnie starają się rozwiązać kolejne, stawiane przed nimi tajemnice...

lobuz09 | 2014-11-30

Świetny wstęp do twórczości Eddingsa. A pochodziłem dwa razy :)
Przede wszystkim dialogi: na wysokim poziomie, czasem na niskim, w zależności od postaci je wypowiadającej. Wartka akcja, brak nudy - po kolejne tytuły sięgałem z chęcią.

StefanGJ | 2018-02-02
Przeczytana: styczeń 2018

Dobrze się czyta, chociaż akcja i losy bohaterów są lekko przewidywalne. No, ale w sumie to nie sensacja czy powieść kryminalna. Pełna humoru, który nie każdemu może przypaść do gustu. Ocena całości "Tamuli".

Catzfannumber1 | 2018-01-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Czuję się mądra kiedy to czytam ❤️
Tak przy okazji - w wydaniu, które posiadam, na pierwszej stronie
jest zdanie z zabawnie ułożoną podwójną literówką. Brzmi ono
następująco: „Po wyborze na STOLEC arcyprałata ODBYT się ślub”.
Napisane z premedytacją.?

Katarzyna Kołnierzak | 2015-11-28

Rewelacja. Bardzo lekki, fajny humor i oryginalna historia. A najlepsi z całej ekipy są bogowie trolli:) Polecam wszystkim miłośnikom fantasy :)

Lexie | 2012-03-04
Przeczytana: 2008 rok

Jedna z ulubionych książek. Czytam raz za razem i chętnie wracam na poprawę humoru.

| 2012-08-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Przeczytawszy niezastąpiony cykl "Dzieje Elenium", podeszłam do tej książki z pełną ufnością. Niestety, mój zapał już na wstępie został dość gwałtownie i brutalnie przygaszony. Z pewnością po części przyczynił się do tego przekład, o wiele - moim skromnym zdaniem - gorszy niż w trylogii poprzedzającej "Tamulę", jednak nie można tłumaczowi przypisać całej winy.

Po logicznie uporządkowanych, szczegółowo dopracowanych "Dziejach Elenium", "Kopuły Ognia" były niczym wiadro zimnej wody na rozpalone czoło. Co i rusz ogarniało mnie nieprzyjemne wrażenie, że moi umiłowani Eddingsowie chwycili za pióro, nie przemyślawszy dostatecznie swego projektu - zupełnie jakby usiłowali zbyt pospiesznie nadać ledwo rysowi powieści ostateczny kształt. "Kopuły Ognia" pełne są chaotycznie prowadzonej akcji, dziwnie splątanych wątków i niespodziewanych wydarzeń, wyskakujących niczym króliki z kapelusza. Pierwsze rozdziały wydały mi się wręcz mdłym, pozbawionym głębszego sensu bełkotem, zupełnie odmiennym...

lewku | 2014-01-21

fantastyczna cała trylogia, nieraz płakałam ze śmiechu

kudybcia | 2012-12-28

miło i zabawnie w świecie dami rycerzy

Vedi | 2018-08-16
Przeczytana: 2014 rok