Czas wiedźm

Wiedmin wiek
83-88431-68-4
fantastyka, fantasy, diaczenko
joanna_s88

Akcja toczy się w nieokreślonym czasie i miejscu, w rzeczywistości przypominającej naszą, tyle że świat ten nawiedzany jest przed wiedźmy, niawki i inne nadprzyrodzone istoty. Wiedźmy znajdują się pod kontrolą urzędów Inkwizycji, żeby ich moce nie wyrwały się na wolność i nie wyrządziły szkód zwykłym obywatelom.

Przerobiłam nieco: http://zapiski-z-przypomnianych-krain.blogspot.com/2014/01/czas-wiedzm-magiczna-fantastyka-zza.html

Akcja książki rozgrywa się w świecie równoległym do naszej współczesności, z tym, że występują w nim wiedźmy będące pod ścisłym nadzorem Inkwizycji. Wymogiem jest, by każda z nich została zarejestrowana. Nasila się jednak fala brutalnych ataków prowadzonych przez niezarejestrowane kobiety. Prawdopodobnie wiąże się to z przepowiedzianym nadejściem Nienarodzonej Matki, z którą idzie w parze zagłada znanego bohaterom świata.
Iwga Lis wiedzie szczęśliwe życie narzeczonej, wkrótce mającej zostać poślubionej Nazarowi. Idylla pęka, gdy pewnego dnia w odwiedziny do ojca Nazara przyjeżdża Wielki Inkwizytor - Klaudiusz Starż. Wówczas sekret wychodzi na jaw - Iwga jest wiedźmą. Dziewczyna ucieka więc z domu pakując się w coraz większe kłopoty prowadzące do widowiskowego finału.
Równolegle poznajemy również historię Starża z czasów licealnych - jego miłości do licealistki...

EmaxDomina | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: marzec 2015

Książka, która się nie zestarzała mimo, iż Diaczenkowie napisali ją kilkanaście lat temu - dla niektórych pozycji z działu fasntasy to dystans nie do przebycia.
Autorzy z niczego się nie tłumaczą przed czytelnikiem, nie puszczają do niego oka - przedstawiony świat może być wszędzie i nigdzie, nikt nie sugeruje, że można się tam dostać przez magiczny peron, albo przy pomocy narzeczonego wampira - ten świat jest dostępny tylko w książce Diaczenków. Magia nie jest darem - to przekleństwo dla tych, którzy się nią posługują i dla tych, którzy z tym walczą.
A wątek miłosny jest subtelny, nieoczywisty, ale jednocześnie mocno wzruszający, jak by to powiedzieli Rosjanie "duszoszczipatilenyj". Rosyjskie fantasy jest tak diametralnie różne od swojego rodzeństwa z zachodu Europy, że warto od czasu do czasu odetchnąć przy takiej lekturze i zmienić persepktywę.

Triss Velvel | 2013-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2013

Marina i Siergiej Diaczenko w cudowny sposób łączą cechy świata współczesnego i niezwykłej rzeczywistości pełnej wiedźm, niaw, cugajstrów i inkwizytorów. Przedstawiona historia dwójki bohaterów wciąga, trzyma w napięciu, skłania do przemyśleń a przede wszystkim - wyzwala w czytelniku ogromne pokłady emocji.

trnabadara | 2013-07-27
Przeczytana: 15 lipca 2013

Po przeczytaniu tej książki przyszła mi do głowy jedna myśl: Panie Wydawco, dlaczego? Polskie wydanie "Czasu Wiedźm" to zbrodnia przeciwko marketingowi, zaś powieść Diaczenków można scharakteryzować jednym prostym zdaniem: nie oceniaj książki po okładce.
Przedstawiony w powieści świat na pierwszy rzut oka przypomina rzeczywistość, którą znamy. Są samochody, telefony, telewizja, ludzie jeżdżą na wakacje do nadmorskich kurortów, a urzędnicy walczą o stołki w najwyższych urzędach państwowych. Jest też magia i tu sprawa się komplikuje, o czym przekonuje się Iwga, młoda wiedźma, właśnie porzucona przez swojego narzeczonego, po tym, jak dowiedział o jej wiedźmostwie. Sprawcą całego zamieszania jest Klaudiusz Straż, głowa Inkwizycji, a prywatnie stary przyjaciel przyszłego-niedoszłego teścia Iwgy. Tymczasem wiedźmy, które dotychczas w miarę pokojowo koegzystowały z normalnymi ludźmi, zaczynają wymykać się spod kontroli. Z całego kraju dochodzą wieści o kolejnych tragediach, za którymi...

attum | 2014-11-28
Na półkach: Diaczenko, Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2014

Uwielbiam motyw miłości u Diaczenków. Zawsze wybierają skomplikowaną drogę i pozornie niemożliwe rozwiązania. Polecam wszystkim tych autorów

Satariel | 2012-09-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka dość ciekawie napisana, z tym że niestety zakończenie jak dla mnie strasznie rozczarowuje. I dlatego stawiam zaledwie 4 gwiazdki.

Alapogo | 2013-05-30
Przeczytana: 16 listopada 2013

Niebanalna, choć to mało powiedziane.

Bardzo, ale to bardzo przypadła mi do gustu ta książka. Kto przeczyta ten zrozumie. :)

Marta Mazur | 2016-07-02
riss | 2016-05-02