Najlepszy

Wydawnictwo: Ex Libris
83-87071-01-3
Łukasz Kuć

„«Najlepszy», będący kontynuacją «Dobrego» i «Konkwisty», jest powieścią o zbrodniach Służby Bezpieczeństwa oraz o niezwykłej karierze Zenona Tolika - gdańskiego cinkciarza, który przypadkiem wplątany w sieć esbeckiej agentury staje się dzięki jej poparciu Wielką Osobę".
A. Ziemkiewicz 1993

Kuba | 2012-11-06

Moja pierwsza książka Łysiaka. Po latach z przekonaniem stwierdzam, że to jedno z najważniejszych doświadczeń literackich. Rozbudziła czy też może uświadomiła mi istnienie we mnie pewnych tęsknot za fundamentalnymi wartościami: dobrem, pięknem, prawdą...

benia86 | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Ostatni tom trylogii łotrzykowsko- heroicznej trzyma poziom. W tej części wyjaśnione zostają wątki z tomu poprzedniego, bliżej poznajemy Clinta Farloona (jednego z bohaterów "Konkwisty"),Heldbauma ("Dobry") a także Rika Korma (jednego z tych bohaterów, których lubi się od razu i do samego końca). Książka jest genialna, Czyta się jednym tchem, wciąga i wzrusza (dla mnie moment na lotnisku, po powrocie Korma z Tangi to absolutny wyciskacz łez!). Łysiak snując opowieść o swoich bohaterach wplata historię Polski (i świata) walczącej z komunizmem, z jego reżimem, lecz udaje mu się nie zanudzać czytelnika tą polityczną tematyką- w prost przeciwnie! Książkę po prostu się pochłania!!!. POLECAM!

Skellen | 2014-11-21

Zawsze dobry Łysiak. Nie ma się co rozpisywać, kto zna tego nie trzeba przekonywać. Kto nie zna tego strata, tudzież ogromna luka w wykształceniu.

Barszcz | 2013-05-22
Przeczytana: 22 maja 2013

W tej książce pierwszoplanowa fabuła to jedynie pretekst do prześwietlenia mechanizmów i zjawisk towarzyszących transformacji ustrojowej w Polsce. Zenon Tolik i Barbara Brodziuch to oczywiście postacie fikcyjne, ale na kartach powieści odnajdziemy również wielu bohaterów świadomości masowej i wiele autentycznych wydarzeń tamtego okresu.

Całe tło historyczne Łysiak mistrzowsko miesza z wątkami z dwóch pierwszych części trylogii łotrzykowsko-heroicznej (choć nawet bez ich przeczytania książkę czyta się rewelacyjnie - jest zamkniętą całością). Im dłużej to robimy, tym częściej pojawia się pytania: ilu pułkowników Heldbaumów kreuje dzisiejszą rzeczywistość w kraju nad Wisłą i w jak dużym stopniu na kondycję naszego państwa wpłynęły wydarzenia z przełomu lat 80-tych i 90-tych. Po tej lekturze wielu obecnych bohaterów życia publicznego w Polsce zaczyna postrzegać się w nieco innym świetle.

elwrona | 2015-04-06
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Najlepszy to moim zdaniem...najlepsza część tetralogii Łysiaka. W dobie kiedy na afiszu mamy "genialny" serial inspirowany prozą Michaela Dobbsa "House of Cards" polecam każdemu zapoznanie się z tą historią. W porównaniu do tego co przedstawia nam Polak historia zaprezentowana przez Anglika to prawdziwy domek z kart, dziecinna bajeczka trzymająca się na słowo honoru. Chcesz przeczytać o brudnej grze politycznej, o zdradzie, fałszywych herosach "bezkrwawej rewolucji" , poświęceniu i cichych bohaterach.... Czasami mówi się, że rzeczywistość przerasta najwymyślniejsze scenariusze filmowe czy książkowe intrygi. Polska historia najnowsza jest tego doskonałym przykładem. W chwili kiedy przewrócimy ostatnią stronę "Najlepszego" znamy już wiele odpowiedzi na temat dlaczego jesteśmy tu gdzie jesteśmy...

Adam | 2013-11-06
Przeczytana: 30 grudnia 2007

Świetna książka i jeśli ktoś lubi pióro Waldemara Łysiaka, to na pewno powinien przeczytać, podobnie jak pozostałe dwie pozycje tej trylogii.

Barlat | 2013-11-27

Ostatnia część cyklu. I tu paradoks - "Dobry" jest najlepszy, a "Najlepszy" jest dobry :) Myślę, że można oczekiwać ciut więcej od tego autora, choć oczywiście tragedii nie ma. Trochę irytujące jest politykowanie autora. Ja wolę książki, które nie wikłają się w brudy polityki. Od tego są codzienne serwisy informacyjne, gazety itp (których nota bene nie oglądam i nie czytam).

Magdalena | 2011-11-12
Przeczytana: 2000 rok

Jeśli przyjmie się, że to tylko fikcja -książkę czyta się rewelacyjnie.

Grzesiek Skupiewski | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Uwielbiam sposób w jaki Łysiak łączy ze sobą kolejne wyrazy, zdania, wątki i myśli. Wprowadza w ten specyficzny stan, w którym czyta się, dryfując wzdłuż finezyjnie utkanej, aksamitnej wstążki słów, stronę za stroną - a każde kolejne słowo kusi, aby przeczytać następne.
Nawet nie wiem, co będę miał do powiedzenia, gdy wezmę się za jego bardziej "artystyczne" pozycje.

lutek | 2016-12-09