Wywiad z sobą samą. Apokalipsa

Tłumaczenie: Joanna Wajs
Cykl: Trylogia Oriany Fallaci (tom 3)
Wydawnictwo: Cyklady
Oriana Fallaci intervista sé stessa - L'Apocalisse
mad28

Porywające i pełne goryczy świadectwo odważnej kobiety. Siła jej myśli i słów w wywiadzie z sobą samą, który dopełnia i wzbogaca rozważania podjęte we Wściekłości i Dumie, a kontynuowane w Sile Rozumu. Tym razem, wychodząc od refleksji na temat raka moralnego i intelektualnego trawiącego Zachód, Oriana Fallaci ukazuje głuchą zaciekłość islamskiego terroryzmu i wojnę, jaką wytoczył on naszej...

Tym razem, wychodząc od refleksji na temat raka moralnego i intelektualnego trawiącego Zachód, Oriana Fallaci ukazuje głuchą zaciekłość islamskiego terroryzmu i wojnę, jaką wytoczył on naszej cywilizacji.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

_fantasquemagorie_ | 2016-04-03
Przeczytana: 30 stycznia 2016

„Wywiad z sobą samą” to zbiór poglądów na temat współczesnych zagadnień społeczno-politycznych, w szczególności hegemonii kulturowej lewicy i islamizacji Europy.

Autorka analizuje kwestie absolutyzmu religijnego, filo-islamizmu, ślepego anty-amerykanizmu, fałszywego pacyfizmu, ogólnej infantylizacji spowodowanej globalizacją i konsumpcjonizmem.

Wspomina czasy Risorgimento i te, w których polityka włoska była uprawiana za pomocą oleju rycynowego.

Ubolewa nad rakiem intelektualnym toczącym Europę. Rozprawia się przede wszystkim z polityką włoską, francuską i amerykańską, ale przywołuje również postaci Wojtyły, Wałęsy i Rakowskiego(!).

Stawia tezę, że Unia Europejska powołana niegdyś jako klub finansowy przez Niemcy i Francję, już dawno przestała być europejska, a przekształciła się w Eurabię. Przekonuje, że do "sukcesu" Osamy Bin Laden'a, przyczynił się aktywnie europejski kretynizm, zachodnie technologie i absolwenci europejskich uniwersytetów, z których islam czerpie...

Oriana Fallaci to marka sama w sobie i tu zaczyna się mój dylemat z oceną jej książek. Była kobietą żywiołową, której nie dało się zagadać. Pewna swoich poglądów jak mało kto. Jednak otwierając żółta książkę nie przeczytamy o dumnej i złośliwej Włoszce. Już z pierwszych stron można odczytać ogromny żal zarówno do państwa włoskiego, Watykańskiego. Także do reprezentującego naród establishmentu. Przede wszystkim ma ubolewanie nad postawą Włochów. To, że dają się wodzić za nos. Obrzucano ją błotem, grożono śmiercią i nie ugięła się. Uważała tym samym, ze mam prawo wytyka ludziom ich uległość w kontakcie z ludźmi utożsamiającymi się z religią islamską.

Nie ma argumentów, bo jej sposób postrzegania świat to jego dwutorowość. Po jednej stronie ringu Islam. W drugim narożniku zaś Zachód.
Jej zaciekłość w zwalczaniu przejawów "islamskiego terroryzmu" wynikał z przeświadczenia, że nikomu nie zależy na obronie judeochrześcijańskich korzeni. W swoich książkach była osoba, która mimo...

Gostia | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Książkę Oriany Fallaci zaczęłam czytać jeszcze przed zamachami w Paryżu, które okazały się potwierdzeniem wszystkich postawionych przez autorkę tez. Fallaci odwołuje się do kwestii błędnej według niej polityki zachodu do emigrantów muzułmańskich. Śledząc bieżące wydarzenia trudno się z nią w kilku kwestiach nie zgodzić ale mimo wszystko jest dość radykalna. Warto przeczytać jako komentarz do bieżących wydarzeń na świecie.

Olaf | 2012-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2012

Wywiad z samą sobą? Pewna megalomania i chęć udowodnienia światu, że moje zdanie jest najważniejsze, to tło tej pozycji. Świadomość obcowania z możnymi tego świata i pewne przekonanie, że znacząca ich większość to pospolite durnie i buraki, na pewno musiało ją zdruzgotać (przybijający był fragment o Lechu Wałęsie, swoją drogą trzeba jasno wiedzieć nam, że o to nasz ostatni żyjący noblista i ikona wolności w rzeczywistości w wywiadzie z panią Fallaci, okazał się zwyczajnym dnem i burakiem. Chwalił się na przykład, że w życiu nie przeczytał książki...Żal). Poza tym prognozy, analizy i spostrzeżenia są bardzo cenne. W prawdzie od dawna słyszy się o islamizacji Europy, jednak ostatnimi czasy to wszystko przygasło i nikt nie straszy nas minaretami, teokracją, czy policją religijną, która dokonuje publicznych egzekucji obnażonych kobiet...

Łukasz | 2015-10-17
Przeczytana: 17 października 2015

"Apokalipsa" Fallaci to proroctwo dla Europy i świata. Choć książka powstała już dobrych parę lat temu to problemy, których dotyka są nader aktualne. Wiele rzeczy o których pisała niepokorna Włoszka ma miejsce obecnie a to sprawia, że książkę czyta się z małym dreszczem na plecach. Pozycja bardzo niewygodna dla pewnych środowisk i europejskich polityków. Dzięki Inszallah i Apokalipsie stałem się jej wielkim fanem. Jest Wielka!

evelyn_92 | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Dzięki tej książce Oriana Fallaci jest moim guru !!! Wspaniała interpretacja wydarzeń na świecie i zachowań ludzkich, dosadnie tłumaczy pewne niby błahe rzeczy .Klasa sama w sobie. Każdy powinien sięgnąć po tę książkę.

Magdalena | 2014-12-06
Na półkach: Nonfiction, Przeczytane
Adam | 2013-06-05

Ta lektura otworzyła mi oczy!
Jest to moja pierwsza przeczytana książka tej autorki, ale zapewne nie ostatnia. W księgarni znaleziona zupełnie przypadkowo – wzbudziła moje zainteresowanie tematem, który nurtuje mnie już od jakiegoś czasu. Czy jesteśmy świadkami zmiany kulturowej w Europie? Czy dojdzie do konfliktu miedzy wyznawcami Islamu, a „rdzennymi” mieszkańcami Europy? A może w sposób pokojowy nasi wnukowie/prawnukowie zostaną znaturalizowanymi wyznawcami Allaha? Oriana Fallaci nie ukrywa, że na pewne poczynania jest już za późno. Idzie nawet dalej, dosadnie nazywa zachodnią Europę – Euroarabią. Trudno się z nią nie zgodzić widząc jak w zatrważającym tempie spada przyrost naturalny Europejczyków, a w jakim rośnie liczba meczetów.

Zamach podczas maratonu w Bostonie, mord na żołnierzu w Londynie, zamieszki w Szwecji, zamach na szkolę żydowską we Francji – te wydarzenia miały miejsce w przeciągu kilku miesięcy (06.2013). Wyznawcy Gniewnego Boga czują się coraz pewniej. Dżihat...

Kontrrewolucjonistka | 2016-09-08

Oriana Fallaci obrazuje w "Apokalipsie" całkowity rozkład Europy, zwanej przez nią Eurabią, nielogiczną, absurdalną politykę "przywódców-biurokratów" oraz hipokryzję "lewactwa". Kreśli widmo całkowitego upadku Starego Kontynentu, zalanego przez ludzi, którym obce są chrześcijańskie wartości, na których nasi przodkowie opierali cały swój rozwój. Pozycja przerażająca, bo ukazująca nam do czego zmierza tzw. "postępowość". Idealnie ocenia kwestię homoseksualizmu, który został wykorzystany do stworzenia quasi-terrorystycznego lobby, naginające prawa natury i wprowadzające chore pomysły. Świetne spostrzeżenia na temat pokolenia młodych Europejczyków, które z racji tego, że wychowywało się w dostatku, wypracowanym przez rodziców nie docenia niczego i zamiast stawać się coraz inteligentniejszymi jest coraz głupsze. Seria trafnych spostrzeżeń, które powinny być odnotowane przez każdy rozsądny umysł.

ewidencja | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Oriana Fallaci - radykalna rasistka i megalomanka czy dociekliwa badaczka oraz znamienita dziennikarka? Zajęcie neutralnego stanowiska w stosunku do jej osoby to rzecz bardzo trudna. Osobiście skłaniam się do stwierdzenia, że była to reporterka z krwi i kości, posiadająca imponującą, detaliczną wiedzę historyczną, a także doskonały warsztat. Próżno szukać u niej obiektywizmu, ale ewidentnie trzeba jej oddać godność, honor oraz uczciwość.
Ta książka nie ma wymiaru czysto deklaratywnego - Fallaci była korespondentką wojenną w Wietnamie, przeprowadziła wywiady z "możnymi tego świata", od dawien dawna sprzeciwiała się islamizacji Europy i aktywnie działała na rzecz prawdy. Mnóstwo odwagi oraz pewność słuszności swojej osobistej walki pozwoliło pisarce opisać nadawane przez Al-Dżazirę bezlitosne egzekucje, strzały w potylicę, obcinanie jeńcom głów piłami. Zarzucała prasie i telewizji omijanie niewygodnych faktów dot. zbrodni muzułmańskich; jednocześnie sama odszukiwała nazwiska ofiar,...

Dobrze wyjść z pisarzem: Oriana Fallaci

15 września przypada 10. rocznica śmierci włoskiej dziennikarki i pisarki, Oriany Fallaci. Z tej okazji próbuję przypomnieć sobie, co mnie w tej pisarce kiedyś fascynowało i czy ślady tej fascynacji jeszcze we mnie pozostały, czy może już się wyczerpały.