Akwarium

Wydawnictwo: Rebis
Akvarium
historia

Inne wydania

Ta książka jako pierwsza odkryła sekrety najbardziej tajnego wywiadu na świecie - Głównego Zarządu Wywiadowczego, czyli GRU. Przełożona na 27 języków, doczekała się już ponad 70 wydań. Antoni Krauze zrealizował na jej podstawie film kinowy i serial telewizyjny, w których główne role zagrali Jurij Smolskij i Janusz Gajos. Wiktor Suworow odtwarza swoje losy w bezwzględnym, paranoicznym świecie sowieckich służb wywiadowczych. Jako wyróżniający się dowódca kompanii czołgów został zwerbowany do wywiadu wojskowego przez podpułkownika Krawcowa, związanego z wpływową grupą nacisku w ZSRR. Po zrobieniu błyskotliwej kariery w Specnazie trafił do elitarnego GRU. Odbył mordercze szkolenie szpiegowskie i stał się agentem operacyjnym w Europie Zachodniej.

"Temat bezgranicznego cynizmu i bestialstwa wyłania się w naturalny sposób z tej znakomicie napisanej książki, która niewątpliwie zachwyci wszystkich miłośników opowieści przygodowych i szpiegowskich".
"The New York Times"

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

gwiazdka | 2015-09-22
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2015

Biorąc do ręki „Akwarium" Suworowa spodziewałam się ciekawej, ale trudnej w odbiorze książki, a to ze względu na poruszany w niej temat. Tymczasem rzeczywistość okazał się zupełnie zaskakująca, ponieważ Akwarium czyta się na jednym wydechu, nic nie utrudnia odbioru: ani tematyka, ani język. Treść zaś polecam każdemu, kto spotkał się już z opisami sytuacji w ZSRR, tym razem ma możliwość uzupełnienia swoich wiadomości z zupełnie nowego kierunku. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Do tej pory znałam ten kraj widziany oczami więźniów lub ludzi zwyczajnych, którzy na każdym kroku obawiają się represji ze strony władzy. „Akwarium" to ZSRR widziane oczami ludzi władzy i to tej najgorszego rodzaju, zarazem najbardziej tajemniczej; oczami agenta GRU. Dla mnie to zupełnie nowe doświadczenie, zupełnie nowy obraz tego kraju, a jednak chwilami wydaje się on taki sam: czy jesteś na samym dole, tego społeczeństwa, czy Mozę dziś znajdujesz się na szczycie strach pozostaje ten sam.
Bardzo...

Justyna | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

„Akwarium” to książka opisująca działalność GRU- jednej z najbardziej enigmatycznych organizacji wywiadowczych na świecie. Myślę, że o ile o KGB raczej słyszał każdy, to o GRU już nie bardzo. To tajne bractwo było miejscem, gdzie nieufność i prowokacja ciągle rozwijała skrzydła. Agenci byli osobami zniewolonymi. Pracowali na najwyższych obrotach pod bezustanną presją i obserwacją, przy czym każdy błąd był nagradzany np. przypadkowym wpadnięciem pod pociąg albo utopieniem się podczas kąpieli. Przez szklane ściany Akwarium tajniki chorej, nieugiętej i bezwzględnej władzy nie miały prawa wydostać się na zewnątrz. Wiktor Suworow był oficerem operacyjnym tejże organizacji, udało mu się przejść na stronę Brytyjczyków, za co otrzymał zaocznie karę śmierci, nieuchyloną nawet po rozpadzie ZSRR.

Ania | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Do tej pory nie czytałam książek o tematyce szpiegowskiej.
"Akwarium" to taki mój mały eksperyment z literaturą tego typu.
Do czytania zabrałam się z lekkimi obawami, że porywam się z motyką na słońce. Jak się później okazało, niepotrzebnie.
Jestem pod wielkim wrażeniem.
Naprawdę interesująca i wciągająca książka. Mnóstwo ciekawych informacji. Wszystko podane w nieco ośmieszającym tonie.
Świetnie się czyta.
Z pewnością sięgnę po kolejne pozycje Pana Suworowa.

PMat | 2013-05-23
Na półkach: Fiction, Przeczytane

Bezkompromisowe wejrzenie za kulisy GRU – owianego legendą radzieckiego wywiadu wojskowego, okiem byłego członka tej organizacji.
Dowiemy się sporo. Od sposobu rekrutacji poprzez skrupulatne szkolenie, aż po smakowite szczegóły pracy operacyjnej świeżo upieczonych wywiadowców. Przy okazji autor z wdziękiem obali kilka mitów narosłych wokół pracy szpiegowskiej. A wcześniej poznamy tajniki służby w słynnym Specnazie.
Praca w wywiadzie jawi się jako wielki honor i prestiż (inaczej niż na Zachodzie, jak uświadamia głównego bohatera jego przełożony). Przede wszystkim jest to jednak ciężka harówka, umysłowa i fizyczna, bardzo ryzykowna, pozbawiona romantycznej otoczki, wymagająca braku skrupułów oraz nieludzkiego poświęcenia. Okazuje się też, że w centrali komunistycznego wywiadu panują iście kapitalistyczne zasady co do efektywności i wydajności pracy, a wyścigu szczurów mogłaby jej pozazdrościć najbardziej krwiożercza zachodnia korporacja. Można przypuszczać, że ludzie służb będą...

Koronczarka | 2013-10-03
Przeczytana: 03 października 2013

Potworna, to mało powiedziane! Jeśli trudno ci przeczytać pierwszą scenę, odłóż ją. Niestety książka ma charakter autobiograficzny, co jeszcze przerażenie powiększa. Suworow odsłania kulisy GRU osławionego wywiadu radzieckiego. Życie ludzkie nie ma tu żadnej wartości, liczy się tylko informacja. Nie ma przyjaźni, nawet zwykłego koleżeństwa. Liczy się wściekła rywalizacja, niewolnicze podporządkowanie celom. Ludzie, którzy razem wypili morze wódki, ściskali się, żartowali, nie są ludźmi, to bestie napuszczone na siebie na wzajem. Trudno sobie wyobrazić bardziej przerażające stosunki.

Rafał | 2010-09-12

Choć książkę czytałem już dawno, to pamiętam ją dobrze...

"Mamy bardzo prostą zasadę: rubel za wejście, dwa za wyjście. To znaczy, że wstąpić do organizacji jest trudno, ale znacznie trudniej ją opuścić. Teoretycznie dla wszystkich jej członków przewidziano tylko jedno wyjście: przez komin. Dla jednych z najwyższymi honorami, dla innych hańbiące, ale komin jest jeden."

Te pierwsze zdania z Prologu wyryły mi się w pamięci po wsze czasy! To jest książka biograficzna człowieka, który służył w GRU i jeszcze jakoś żyje...

Suworow jest nadzwyczaj dobry - szybko orientuje się w zasadach gry i werbuje "grubą rybę" do współpracy i z osłaniającego zostaje prowadzącym działania. I to ta kariera została głównie opisana w książce, włącznie z szkolenie na wywiadowce. Nie brakuje też wspomnień z lat służby w siłach Specnazu. Lecz dzieło to nigdy by nie powstało, gdyby pewnego dnia nie zdarzyło się coś, co zaskoczyło samego dzielnego agenta.

Rezydenci GRU to ludzie, przypominający kleryków z...

Małgorzata | 2014-02-20
Przeczytana: 11 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mocna książka. Już po przeczytaniu samego prologu włos jeży się na karku. "Rubel za wejście, dwa za wyjście"- do organizacji działającej na takich zasadach został przyjęty główny bohater z zapewnieniem, że opuścić ją można jedynie przez komin, a na potwierdzenie ogląda on film, w którym między trumnami w krematorium zostaje spalony żywcem człowiek. Przechodzi odpowiednie szkolenie, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, a następnie zostaje szpiegiem. Jego zadanie jest ochranianie akcji i szukanie nowych źródeł informacji. Autor opisuje techniki szkolenia stosowane w ZSRR, różne akcje werbowania obcokrajowców, ćwiczenia wojskowe, sprzęt... buty zostawiające ślady w przeciwnym kierunku oraz sposoby wyskakiwania z pędzącego pociągu, czy metody ciągłego sprawdzania ludzi pracujących w Akwarium. Ostatecznie Wtia Suworow po misji polegającej na podłożeniu koledze "świni" zacznie się zastanawiać nad sensem swojej pracy i zdecyduje się opuścić organizację, uciekając przed trafieniem do...

| 2012-10-14
Przeczytana: 14 października 2012

Wiktor Suworow (ur. 1947 r.) Pisarz i były oficer wywiadu wojskowego oraz Armii Radzieckiej.
Powieść zawierająca elementy biograficzne,prezentująca kulisy działania Radzieckiego Wywiadu Wojskowego GRU.
Autor książki w swoim utworze ukazuje czytelnikowi tajniki działania GRU.Opowieść swoją rozpoczyna od przekazania relacji" z rytuału" inicjacyjnego kandydatów na nowych członków GRU.
Swoją karierę rozpoczął w wojsku jako dowódca kampanii czołgów, by następnie zostać zwerbowanym do GRU. Po ukończeniu ciężkiego szkolenia specnazu rozpoczyna pracę w charakterze wywiadowcy.
Czytelnik ma możliwość obserwowania wędrówki Suworowa po kolejnych szczeblach kariery.
W książce znajduje znajduje się wiele intrygujących cytatów, które wywarły na mnie ogromne wrażenie. Jednym z nich jest wypowiedz jednego z członków organizacji :*"Taką mamy zasadę. Nikogo na siłę nie wciągamy,nie chcesz powiedz nie,ale jeżeli powiesz tak to należysz do organizacji bez reszty.Razem z butami i krawatem".

Polecam...

PanicDemonic | 2010-09-27
Na półkach: 2010, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 27 września 2010

Świetna pozycja!
Historia, opisy funkcjonowania faktycznie istniejących organizacji - wszystko to wertuje się jednym tchem, w kilka godzin. Przykra prawda ale prawda, musimy więc zdać sobie sprawę z tego, że to naprawdę się działo i naprawdę dzieje się nadal. Zakończenie dla mnie i moich antyrosyjskich poglądów wyjątkowo szczęśliwe. List, który Suworow skierował do czytelników z Polski cudownie połechtał moją patriotyczną duszę - to wspaniałe, że jesteśmy doceniani przez kogoś takiego.
Może nie w bohaterski sposób Suworow odszedł z GRU, może gdyby nie jego wpadka zostałby tam do końca... Może to wszystko jest tylko dziełem przypadku... Jednak stało się, Suworow wybrał najlepsze dla nas, dla Zachodu rozwiązanie, a my możemy uważać go za bohatera, mimo tego, że z drugiej strony Rosjanie mogą nazwać go zdrajcą. Pozostaje więc pytanie - czy bohaterem może być osoba, która zdradziła? Kwestia sporna.

Suworow wciąga w swoją opowieść, z której możemy dowiedzieć się również wielu...

Maxim212 | 2013-08-15
Przeczytana: 2010 rok

Zwiad wojskowy wszystkich państw świata jest dokładnie taki sam. Okrutny i bezwzględny. Nie ma w nim miejsca na ludzkie odruchy. Albo zbierasz informacje i jesteś kimś, albo giniesz w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Trzeciego wyjścia nie ma. I jest obojętne, czy rzecz dotyczy ZSRR czy innego mocarstwa. Suworow pierwszy odważył się uchylić rąbka tajemnicy jak może pracować to gniazdo szerszeni, nazwane przez autora akwarium z piraniami (rekiny byłyby tu, chyba, celniejszym określeniem)... I chwała mu za to. Książka jest ciekawa i warto ją przeczytać.