Rytuał

Tłumaczenie: Iwona Czapla
Wydawnictwo: Solaris
Ritual
8389951932

Duet Diaczenków to Coelho wschodu, a "Rytuał" to "Alchemik". Tytułowy "Rytuał" to przepiękna przypowieść o miłości, która potrafi się narodzić tam, gdzie nikt by się tego nie spodziewał, która potrafi przełamywać bariery, zdawałoby się, nie do pokonania. To przypowieść o rytuałach, które niczym niewidzialne więzy skuwają nasze ręce i kierują naszymi poczynaniami, zmuszając do postępowania...

Duet Diaczenków to Coelho wschodu, a "Rytuał" to "Alchemik".

Tytułowy "Rytuał" to przepiękna przypowieść o miłości, która potrafi się narodzić tam, gdzie nikt by się tego nie spodziewał, która potrafi przełamywać bariery, zdawałoby się, nie do pokonania. To przypowieść o rytuałach, które niczym niewidzialne więzy skuwają nasze ręce i kierują naszymi poczynaniami, zmuszając do postępowania wbrew sobie, wbrew sercu i sumieniu. Jedna z najlepszych powieści z gatunku baśniowej fantasy, jakie napisano po rosyjsku.

Młodzieńcze marzenia, romans, porwanie, miłość, zło, walka, wybory, sekret, zrozumienie tego, co w życiu naprawdę ważne – zaplątani w ciasnej sieci rytuałów bohaterowie starają się żyć tak, jak nakazuje odwieczna tradycja, ale każdy z nich jest istotą wolną i wolność ta budzi w nich sprzeciw do wypełniania szeregu bezsensownych rytuałów, które należy spełnić tylko dlatego, że są rytuałami.

Konfrontacja marzeń z rzeczywistością bywa bolesna, a odróżnienie dobra od zła, jawy od snów i wyobrażeń nie jest rzeczą prostą. Czy bohaterom tej niezwykłej opowieści uda się znaleźć właściwe ścieżki? Czy zaplątani w pajęczynę oczekiwań otaczającego ich świata będą potrafili wyrwać się z ciasnych więzów? I w końcu - czy będą potrafili właściwie wykorzystać dar od losu?

Dodatkowo tom zawiera 3 znane i nagradzane w Rosji opowiadania Diaczenków: "Ostatni Don Kichot", "Tron" i "Zoo".

kaktusowaona71 | 2016-06-04
Na półkach: Fantasy / S-F, Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Kolejny raz udowodniłam samej sobie, że zbiory opowiadań, to nie dla mnie.
Oprócz pierwszego i zarazem tytułowego "Rytuału", cała reszta okazała się miałka, nijaka, nudna jak flaki z olejem i nie wiadomo o czym dokładnie.. Męczyłam się z tą resztą jak upiór :((
Natomiast pierwsze opowiadanie podbało mi się. Bardzo.
Cóż poradzić- moje wewnętrzne dziecko wciąż nie chce wydorośleć :))
Gdyby zrobić z "Rytuału" samodzielną pozycję i dodać jakoś uczciwie napisane zakończenie , to ocena byłaby znacznie wyższa. Tylko ono w tym zbiorze zasługuje na uwagę, więc tylko to jedno pokrótce opiszę.

"Rytuał" to kolejna baśń/nie baśń, która trafiła w moje ręce. To historia o królewnie i smoku. Znacie ?
Pewnie, że znacie :))
Ale nie tak szybko...
W tym przypadku, wszystko zostało postawione na głowie.
Bestia wcale nie jest żadną bestią.
Księżniczka wcale nie jest ucieleśnieniem urody czaru powabu i słodyczy
Zaczarowane lustro miewa himeryczne widzimię i nikogo nie słucha, mając w nosie wszelkie...

Cairenn | 2015-07-18
Przeczytana: 10 lipca 2015

Rodzi się księżyc – zakrzywiony pazur,

Pierwszego w świecie smoka.

Noc nienasycona. Niebo bezdenne.

Zgrabny nos, dobre maniery, cudowny powab w ruchach. Każdy wie, że właśnie po tym można poznać księżniczki. Jednak Juta stanowi całkowite przeciwieństwo bajkowych wyobrażeń o damach dworu. Blada, zgryźliwa i nieszczęśliwie zauroczona szuka sobie miejsca w ustroniach parku, by w samotności oddawać się zamyśleniu. Dlatego nadchodzący karnawał i czas, gdy wszystkie dziewczęta mierzą w komnatach cudowne kreacje, jest dla Juty jedynie męką i okazją do narzekań. Wszystko to ma się zmienić, gdy nad królestwem pojawi się smok.

Południowe powietrze drży.

Morze wśród skał ziewa.

Witaj, tęsknoto.

Arm-Ann wie, że zgodnie ze smoczym rytuałem musi porwać z pałacu niewiastę, by następnie stoczyć o nią bój z walecznym rycerzem. Rycerz ów w zamian za uratowanie księżniczki, ma zaszczyt zostać małżonkiem ukochanej, dzielić z nią łoże i wieść pełne wygód życie. Cały obyczaj okazuje się jednak o...

Hinoto | 2015-12-23
Przeczytana: listopad 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W związku z pojawieniem się ekranizacji Он – дракон w rosyjskich kinach postanowiłam sięgnąć po pierwowzór.
Uwielbiam "Piękną i Bestię" dlatego historia miłości smoka i księżniczki bardzo mnie zaintrygowała. Bardzo fajny klimat, niby fantasy, a jednak dość realistyczne.

Uwaga SPOILER

Nie podobało mi się od momentu uratowania księżniczki, nie do końca mi się kleiło jej zachowanie, nie sądziłam, że taka z niej samolubna osoba. Byłam jej postawą rozczarowana.

Shahrivar | 2014-03-17
Przeczytana: 22 marca 2011

Prozę Diaczenków bardzo lubię, przeczytałam kilka ich powieści. Trzy z nich, w tym obecnie omawiana, są imho świetne, a dwie inne już znacznie gorsze (bardzo polecam "Vita Nostra" - niesamowicie wciąga, a przy tym, jak to się kolokwialnie mówi,"ryje psychę").

Początkowo nic nie zapowiadało, że ta pozycja będzie z górnej półki, ot, zwykła baśń i nawiazanie do, nie czarujmy się, oklepanego motywu, jakim jest porwanie Księżniczki przez smoka w celach...hm, konsumpcyjnych. I tu się zaczynają schody - bowiem ten Smok nie jest taki znowu zwykły...a i Księżniczka bynajmniej nie ma nic w sobie z eterycznego piękna zwyczajowych ślicznotek.

Ta książka skupia się tylko na losach tych dwóch bohaterów, lecz czytelnik się bynajmniej nie znudzi. Autorom udało się umiejetnie przedstawić rozwój relacji między tą dwójeczką w smoczym zamczysku. Zachowanie postaci jest wiarygodne psychologicznie. Są one jednym z największych plusów tej książki.

Dodatkowo do jej olbrzymich atutów należy klimat całej...

Layra | 2015-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2015

Zaczynając tę książkę, byłam ciekawa co stworzyła para jej autorów nazywanych „ikonami współczesnej fantastyki rosyjskojęzycznej”. Główna opowieść to historia bajkowa, w pierwszej chwili skojarzyła mi się z „Piękną i Bestią”, jednak sformułowana jest bardziej poważnie i bardziej w klimacie fantasy. Nie jest to mimo wszytko typowa schematyczna opowieść dla dzieci, mamy tutaj królewnę, która nie jest tak piękna jak się wszyscy po niej spodziewają i na pewno nie ma zamiaru czekać grzecznie w zamknięciu na ratunek. Mamy smoka, który nie chce zjadać królewny, a jak najszybciej oddać ją w ręce pierwszego śmiałka, który się zjawi, a w drodze do tego następuje wiele nieprzewidzianych wydarzeń… Historia ciekawa i raczej przyjemna w odbiorze, chociaż nie jest to coś co czyta się z zapartym tchem. Jak dla mnie dużym minusem jest , aż nazbyt otwarte zakończanie.
Co do pozostałych historii, opisane podobnym językiem jak „Rytuał", tyle że mniej jest tam elementów typowego fantasy.

mkmorgoth | 2015-09-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 lipca 2015

Zdarza się, że kiedy przydarzy mi się przeczytanie zbioru opowiadań znanego mniej lub bardziej autora, podoba mi się on bardzo lub trochę mniej, bo kilka tekstów nie wstrzeliło się w moje prywatne gusta. Tak czasem bywa. Co do duetu Diaczenków, po przeczytaniu ich powieści, których mi się bardzo spodobały, ruszyłem po kolejną pozycję. Po RYTUAŁ.
Niestety, tylko tytułowe opowiadanie mi się spodobało, bowiem nawiązywało do znanej opowieści o smokach, księżniczce i zastępie rycerzy, którzy postanowili w jej imię zmierzyć się z bestią, ze smokiem. Pozostałe zaś teksty rozczarowały mnie. Przeczytałem, ale nie przypadły mi do gustu.

wiejskifilozof | 2013-10-10

Lekko się czyta i jest fajne.Ciekawy pomysł z tym smokiem.Ja lubię takie historię.

EmaxDomina | 2015-04-21
Przeczytana: marzec 2012

Rozkoszna książka, w której para słynnych rosyjskich pisarzy przywołuje znany baśniowy motyw porwania królewny przez smoka. Jednak, poza głównym motywem, nic tutaj nie przypomina historii znanych z dzieciństwa. Smok nie jest przekonany do swojego rzemiosła, królewna nie jest olśniewająca i miła - historia w której razem się znaleźli jest dla nich mocno kłopotliwa. Zabawa przy czytaniu jest wspaniała ale jednocześnie książka ta nie jest tylko żartem, fraszką fantasy - to opowieść niosąca pewne przesłanie, stawiająca pytania o to co w życiu jest najważniejsze.

Nemesea | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Tytułowa opowieść piękna. Nie lubię romantycznych historyjek ale raz na jakiś czas, zazwyczaj przypadkiem trafiam na taką pozycję, która wbrew mojej naturze wciąga mnie i trzyma przy książce do ostatniej strony. I tak też się stało w przypadku "Rytuału"... tak jakoś mnie niespodziewanie wciągnął... do tego stopnia, że byłam głęboko rozczarowana gdy dotarłam do finału. Pozostałe opowiadania oceniłabym na przeciętne z przewagą zagmatwania z poplątaniem, męczącymi/nudnymi początkami, średnimi pomysłami, mierną akcją i przewidywalnymi zakończeniami.

lekki bajkowy dość często humorystyczny styl
wyśmienicie spędzony czas
również chwile zadumy i westchnienia nad powoli rodzącym się uczuciem
nie jest to jednak tylko bajeczna miłość obok znajdziemy cały zestaw dylematów i problemów obowiązków i tęsknot marzeń rozczarowań
powolnych przemian odkrywania priorytetów

dla mnie magiczna
przeczytana kilkakrotnie