Wyższa magia

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Городская Магия
Fantasy, Magicy

Najwyższa magia to ludzka chemia. Naina, studentka Państwowego Uniwersytetu Magii, ma nie tylko wybitny talent do pakowania się w kłopoty. Jej nadnaturalne zdolności doceniają szychy z ministerstwa i wydziału magii bojowej. Lokują w niej nawet nadzieję na powodzenie eksperymentu „Demiurg”. Sama Naina uważa, że najlepiej wychodzi jej wszelaka destrukcja. Z łatwością zdematerializuje samochód....

Najwyższa magia to ludzka chemia.

Naina, studentka Państwowego Uniwersytetu Magii, ma nie tylko wybitny talent do pakowania się w kłopoty. Jej nadnaturalne zdolności doceniają szychy z ministerstwa i wydziału magii bojowej. Lokują w niej nawet nadzieję na powodzenie eksperymentu „Demiurg”. Sama Naina uważa, że najlepiej wychodzi jej wszelaka destrukcja. Z łatwością zdematerializuje samochód. Z trudem opiera się nieznośnemu urokowi arcyciekawego faceta z przeszłością...

Aha, jeszcze jedno. Tylko tu znajdziesz satysfakcjonującą odpowiedź na pytanie: dlaczego nie można wyczarować monet, banknotów, złota ani diamentów?

źródło opisu: www.fabryka.pl

źródło okładki: www.fabryka.pl

Shimik | 2016-02-15

Nie powiem, książeczka ciekawa i uważam, że warto zwrócić na nią uwagę. Świat magi jest ciekawie opisany, taki Hogwart tylko u ruskich. Z drugiej strony co za różnica gdzie? Wiadomo, że każdy by chciał tam trafić! Czyżby autorka chiała zarobić na fenomenie Harrego Pottera?

Kaga | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Absolutnie rewelacyjna, lekka pozycja - nie pojmuję, skąd tak niskie oceny. Fakt - jeżeli ktoś spodziewał się typowej ostatnio dla rosyjskojęzycznych fabuły (ja-magini, on-przystojny książę, oni-zUe przeszkody - niepotrzebne skreśl/zamień) - to się solidnie zdumieje. Współczesność, magia na uniwersytecie, komórki, komputery i... przesympatyczna dziewczyna, Naina, która przypadkiem uruchamiając swe 'detektywistyczne' zamiłowania... wplątuje się w niezła aferę detektywistyczną. To bardziej kryminał z nutą magii niż magia z nuta kryminału. Cięte riposty, specyficzny humor i świetnie wykreowany świat współczesnej Moskwy z punktu widzenia studentki (później doktorantki) - to, jak dla mnie mieszanka odświeżająca, relaksująca i pozwalająca przyjemnie spędzić kilka popołudniowych godzin.
Bo pozycję czyta się szybko, domysły gonią domysły, a pomysłowość autorki - udowodniona w 'Magu niezależnym' znów błyszczy i lśni - i sprawia, że chce się więcej.
I jeśli myślicie, że zaspojleruję wam...

książek: 2080
Iga | 2010-12-24
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Przeczytawszy kilka pozytywnych recenzji i notatkę wydawcy uznałam, że zapowiada się coś ciekawego. Mając świeżo w pamięci książki innej rosyjskiej pisarki - Olgi Gromyko, spodziewałam się czegoś interesującego. Spotkał mnie zawód, niestety.
"Wyższa magia" to książka, którą ciężko sklasyfikować - ni to romans, ni to kryminał. Na uwagę zasługuje postać Igora (którego nazwiska za nic nie mogłam zapamiętać) - mistrza ciętej riposty o wyjątkowo paskudnym charakterze. Sama główna bohaterka - Naina Czernowa nie wywołała u mnie cieplejszych uczuć. Jak kilkakrotnie zauważył Igor, ciężko było u niej z myśleniem, mimo to, autorka uparcie przytaczała jej procesy myślowe, które przywodziły mi na myśl bohaterki książek Meg Cabot. Co do wątku romansowego - Izmajłowa nie opisuje drobiazgowo relacji między bohaterami, zaznacza tylko, że jest (w dodatku w bardzo prozaiczny sposób). Lepiej było z wątkiem kryminalnym, trochę zwrotów akcji się znalazło.
Na koniec jeszcze dodam, że okładka nijak ma...

Wybebeszamy_książki | 2015-08-01

Książka, która razi ilością stron. No bo, w sumie, co takiego można na nich zawrzeć?! I tu objawia nam się coś nowego. W pewien sposób wspaniałego.
Naina-studentka Państwowego Uniwersytetu Magii-ma wiele wad, ale jedno potrafi uczynić nawet z zamkniętymi oczami-zwrócić na siebie uwagę złych gości.Wplątać w sprawę, która była pogrzebana tak długo, że nawet robaki przestały ja skubać? Zaliczone. Zakochać się w swoim wykładowcy? Zaliczone. Zostać "specjalną" studentką i szczurem doświadczalnym? Zaliczone. Zmienić się z szarej myszki w potężną mysz pociągową? Cóż, no może jednak chodziło mi o motyla, ale nieważne. Zaliczone.
Cała historia jest podzielona na etapy przemiany Nainy. Są one w jednej chwili upokarzające, a w innej wspaniałe. Autorka bardzo dokładnie opisuje świat magiczny i wszystkie mechanizmy, które nim kierują. Każdy akcja, wywołują reakcje. Książka jest tak naprawdę o wszystkim i o niczym. Nie ma głównego wątku, który wciągnąłby nas od pierwszych stron. Jednak jest w...

FoggyScent | 2012-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2012

Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Pochłonęłam ją w 3 dni a pewnie bym zrobiła to szybciej gdyby nie nauka.

Nie wiem skąd ta książka ma tak niskie oceny. Może i nie była szczególnie odkrywcza... Prawdę mówiąc, w ogóle nie była. Takich książek jest wiele. Ale mnie osobiście, zainspirowała.
Dzięki tej książce, miałam wgląd w dorastanie i dojrzewanie głównej bohaterki, Nainy. Jak właściwie ze zwykłej, niczym nie wyróżniającej się dziewczyny stała się potężnym magiem bojowym, szanowanym i mającym jakiś wkład w naukę i jej rozwój.
Jako, że jestem tuż przed maturą, Naina zainspirowała mnie do wzięcia się w garść i do zapracowania na swój sukces. Praktycznie od razu po skończeniu tej książki, wzięłam się do roboty i zaczęłam pisać pracę na maturę ustną z polskiego.

Stąd moja ocena - 9/10, choć właściwie nie potrafię powiedzieć dlaczego odjęłam 1 punkt...

Sonea | 2013-10-22

Czy to ze mną jest coś nie tak, czy może w ramach zwiedzania dna paraboli trafiam na tytuły, które kompletnie mi nie leżą, prawem serii?
Posucha siakaś taka.
Możliwe też, że ja po prostu nie rozumiem rosyjskiego humoru i subtelności zbliżonej sensorycznie do masy parowozu.

Główna bohaterka, zakompleksiona studentka magicznego uniwersytetu okazuje się być, niespodziewanie dla otoczenia, a zwłaszcza siebie samej, obdarzona mocą o niespotykanej sile. Czytelnik poznaje jej perypetie jako brzydkiego kaczątka, znerwicowanej adeptki, a w końcu panującej nad sobą i swoimi umiejętnościami młodej magiczki ze świetlaną przyszłością naukową. Nie brak i romansu tła, które jest równie wyrafinowane, co cios cepem.

Cała ta książka cokolwiek jest dosadna, nawet zabawne w założeniu momenty przemykają, nie wywołując na ustach ani cienia uśmiechu. Wszystko jest nieznośnie realne, pozbawione delikatności i międzywierszów, a nasza bohaterka nuży - najpierw swoim głoszonym natrętnie przekonaniem o...

Nyx | 2010-03-06

Uwielbiam wścibskie, ironiczne dziewoje, które nie boją się walczyć o swoje. Naina jest ciekawą postacią, będącą jak nieoszlifowany diament - ciągle uczy się samodzielnej pracy i wiary w siebie. Igor to typ faceta zawsze niedostępnego, gburowatego, pełnego sekretów, który zaskakująco mocno kocha. Ale nie jest typem ekstrawertyka, nie dla niego gorące wyznania miłości, których w książce... nie znajdziemy wcale. To zdecydowany plus, bo po kilku tytułach ociekających różowym lukrem, człowiek ma ochotę na coś z odrobiną klasy. No dobrze, ale tutaj pojawia się pytanie o fabułę. O czym jest? A później - po co to wszystko? Jaki w tym sens? Doszliśmy do sedna - nie ma żadnego. Najpierw zniknięcie wykładowcy (a może później?), potem tajemniczy projekt, potem śmierć Igora, która wcale śmiercią nie była, potem wspólne pisanie (O ZGROZO!) pracy dyplomowej, potem wyjazd Czernowej do Paryża... Ludzie, gdzie tu właściwy koniec tej historii? Z "Wyższej magii" normalny człowiek zrobiłby dwa tomy. A...

ilo99 | 2018-03-20
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 20 marca 2018

Lekka i przyjemna lektura o studentce PUM-u czyli Państwowego Uniwersytetu Magii. Czernowa jest przekonana, że popełniła błąd, gdy zdecydowała się na naukę na swoim wydziale. Dlatego gdy pojawia się możliwość dotarcia do zakazanych ksiąg, przeznaczonych dla studentów uczących się na owianym tajemnicą szóstym piętrze, chętnie z niej korzysta. To sprawia, że jej dość nudne życie nabierze tempa, a nauka przestanie być nudna. Autorce udało się stworzyć niebanalną postać, która potrafi przyglądać się sobie z pewną dozą krytycyzmu, a ponadto ewoluuje. Przyjemnie obserwuje się te zmiany, przy okazji rozwiązując wraz z bohaterką kolejne kryminalne zagadki. Naprawdę dobrze się czyta, zwłaszcza jeśli nie zwraca się uwagi na drobne potknięcia autorki, takie jak błędne daty, czy sprzeczne fakty. Nie jest ich zresztą dużo. Jeżeli jednak ktoś chciałby, aby lektura natchnęła go do rozważań egzystencjalnych lub zachęciła go do podróży zagranicznych, to zdecydowanie powinien poszukać na innej półce.

Arnika | 2014-09-18
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2014

Książkę wydała Fabryka Słów, a z mojego doświadczenia wynika, że to wydawnictwo byle czego na rynek nie puszcza. Tak było i tym razem. Intrygująca okładka, przyjemna w odbiorze szata graficzna, dobra czcionka i zaledwie parę literówek.
Wielkimi plusami są bohaterowie - bardzo daleko im do ideału. Naina nie jest romantyczną heroiną, jakich pełno obecnie w podobnych powieściach, irytowała mnie jej postawa w początkowych relacjach z Dawletiarowem. Na szczęście później się ogarnęła i było już znacznie lepiej. W tym duecie niepodzielnie dominuje Igor, także zupełnie innych od produktów edwardopodobnych - ma koszmarny charakter, którego najbardziej wyrazistą cechą jest umiejętność bardzo kulturalnego obrażania ludzi tak, żeby przez tydzień nie mogli się pozbierać. W dodatku wcale nie jest przystojny, o ile mogłam wywnioskować ze skąpych napomknień narratorki.
Powieść nie ma jednego głównego wątku, któremu podporządkowana jest cała fabuła, dążąca do rozwiązania. Takich punktów...

Katarzyna | 2015-10-26

Bohaterka pasuje do mojego prywatnego wyobrażenia o "głównej bohaterce wschodniej fantastyki": trochę podła baba, trochę z problemami emocjonalnymi, trochę te problemy nadmuchane, trochę niepewna siebie, a trochę tupiąca nóżką i fukająca na otoczenie całkiem sprawnie. Osobiście lubię takie roztrzepane introwertyczne baby, więc i Nainę polubiłam.

Jeśli chodzi o fabułę, to niecierpliwie czekałam na smoki, czy inne paskudy, które chciałyby coś zjeść i zabryzgać okolicę krwią albo chociaż jakiegoś wrednego chochlika, czy portal, który przypadkiem kogoś wessie do krainy dreszczowców. Może to oczekiwanie uśpiło moją czujność, ale naprawdę dałam się zaskoczyć końcówką.

Mimo braku paskud (dwunogi przedstawiciel kategorii podłych i wrednych dzielnie się stara, ale na miano paskudy nie zasługuje) czyta się całkiem przyjemnie i człowieka korci jeszcze jedna strona, chociaż zegar już dawno kazał iść spać.