Dzika energia

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Wydawnictwo: Solaris
Дика Енергія. Лана (Dyka Enerhija. Lana)
83-89951-66-5
bronx

Świat, w którym energię życiową dla jego mieszkańców władze Miasta rozprowadzają przewodami. Codziennie o północy podczas "godziny energii" obywatel - jeżeli zapracował - otrzymuje dawkę na następny dzień. Bohaterka powieści pracuje jako taki piksel w ogromnych "widowiskach energii". Wśród mieszkańców Miasta krąży legenda o Zakładzie, w którym każdy pławi się w energii i wszystkim żyje się jak w raju. Dziewczyna-piksel postanawia odszukać Zakład. Niestety, prawda okazuje się nieco inna... Fascynująca, pełna emocjonujących przygód powieść duetu pisarskiego Diaczenków. "Dzika energia" stała się w Rosji i na Ukrainie zaczynem projektu, w który zainwestowano już miliony dolarów. Projekt obejmuje teledyski, widowiska muzyczno taneczne, lansowanie nowej mody i komiksy. Diaczenkowie prowadzą rozmowy z filmowcami na Zachodzie. Rosja i Ukraina dały się porwać nurtowi dzikiej energii - czy w Polsce stanie się podobnie?

Rockmargot | 2013-06-27
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Wydawało Ci się kiedykolwiek, że twoje życie jest jałowe i pozbawione większego sensu? Ludzie wydają Ci się jednakowi i nijacy? Szukasz w sobie pasji i chęci do życia? Lubisz urban fantasy?
Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś/łaś twierdząco - oto twoja lektura na weekend. Odnowy duchowej nie gwarantuję, ale kilka godzin naprawdę dobrej lektury - owszem.

Jale | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

"Dzika energia" czyta się szybko i gładko, to pewne. Postaci się całkiem wyraziste, język potoczysty. a realia nieszablonowe. Szkoda tylko, że z biegiem czasu coraz mocniej zaczyna doskwierać pospieszność, z jaką był konstruowany świat. W efekcie trudno bez reszty dać się porwać intrydze.

Bohaterką opowieści jest piksel, czyli kobieta zarabiająca na życie (czy też raczej na kolejną porcję energii) tańcem. Co wieczór wdziewa kolorowe ciuchy i w takt płynącej ze służbowych słuchawek muzyki skacze wraz z dziesiątkami tysięcy innych pikseli, tworząc odbijające się na niebie widowisko pełne barwnych animacji, reklam i krzepiących haseł. Gdy jednak pewnego dnia jej koleżanka podpada kierownictwu i nie dostaje pakietu energii, co jest równoznaczne z wyrokiem śmierci, bohaterka rusza z nią w miasto szukać czarnorynkowej energii.

Wyprawa w miasto staje się zaczynem intrygi, prowadzącej bohaterkę przez żyjące w mieście i poza nim kasty grup wykluczonych przez system, gdzie - jakżeż by...

ilo99 | 2016-08-09
Na półkach: Polecane, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Kolejna pozycja ukraińskiego małżeństwa pisarzy. I kolejna świetna książka. Powieść o wyrazistym rytmie, z szybkimi zmianami akcji, pełna zaskakujących wydarzeń. A przede wszystkim powieść o charakternej dziewczynie, która nie poddaje się w żadnej sytuacji, za każdym razem znajdując rozwiązanie, a tym samym ratując życie swoje i innych. Śledzimy jej kroki, przyglądając się jak z niewinnego posłusznego piksela (kto ciekawy co to jest, niech przeczyta książkę) staje się przebiegłą i odważną Łanią. Ciekawy, oryginalny świat przedstawiony, to jeszcze jeden z atutów tej książki. A jest to świat, w którym ludzie energię do życia otrzymują raz na dobę, gdy podłączą się o północy do specjalnej sieci SINT. I jak zwykle w takich sytuacjach są równi i równiejsi. Czyta się nie wiadomo kiedy, a zachwycony czytelnik zbliżając się ku końcowi książki zaczyna się rozglądać za kolejnym tomem. Póki co szukać będzie na próżno, lecz kto to wie...

Asia | 2012-07-09
Przeczytana: lipiec 2012

Po średniawych "Tułaczach" do kolejnego tytułu Diaczenków podeszłam z rezerwą. Szczęśliwie okazało się, że "Dzika energia" to zupełnie inna liga pisarstwa. Wartka akcja, bohaterowie pokazani ze strony działań, ale i emocji, niezła historia - bardziej w klimacie urban/industrial niż inne tytuły. Wciąga, choć humor mógłby śmiało być bardziej pieprzny, pasowałby doskonale do stworzonego świata!

Alathariel | 2014-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 maja 2014

Jeśli ktoś twierdzi, że za pomocą słów nie da opisać się muzyki i rytmu, to "Dzika energia" jest doskonałym przykładem, iż jest to możliwe. Co więcej: książka aż tętni życiem od rytmu w niej opisanego. Życie to rytm. Rytm to życie. Pomyłka może kosztować Cię bardzo wiele. Tylko rytm wytwarza energię. A co gdy pojawi się dzika energia? Przekonaj się sam!

Marylin | 2016-10-27
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2016

Książka powiedzialabym-rytmiczna...I cyba o to chodziło autorom,nadać rytm i nieustająco go pobudzać,czy to nowymi wydarzeniami,czy też reakcją bohaterów na nowe przygody.Ciekawa akcja,dobry smak narracji,zakończenie też przyjemne,bez zbędnych udziwnień.Sama przyjemność.

bronx | 2010-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2010

Nie sądziłem, że można w książce zapisać, przekazać, energię, niezwykłą radość którą czuje się podczas zapominania się w tańcu. Można. Ta książka jest na to dowodem. Czysty rytm, czysta dzika energia. Niesamowita opowieść.

kainita | 2011-05-28
Przeczytana: 02 marca 2011

zakochałam sie w tej książce...

Pablos | 2011-02-10
Na półkach: [2011], Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

“Dzika energia” Diaczenków zaliczana jest to gatunku fantastyki socjologicznej i tylko dlatego się książką zainteresowałem; miałem okazję zapoznać się wcześniej z innymi tytułami ukraińskiego małżeństwa i choć nie mogę powiedzieć, by były to kiepskie pozycje, to jednak we mnie nie odnalazły wielkiego wielbiciela.

Akcja toczy się w świecie cierpiącym na niedobór energii, która jest potrzebna do życia ludziom. Co wieczór następuje tak zwana “godzina energii”, gdy spokojni mieszkańcy, nieświadomi prawdy, ładują się, podłączając do specjalnej aparatury. Łatwo jest stracić swój przydział, wystarczy się lekko pomylić w pracy, czasem po prostu mieć pecha. Kto nie ma zapasów, ten może nie przeżyć bez doładowania, czarny rynek oczywiście kwitnie, ale “lewa” energia jest tylko marnym substytutem prawdziwej i w zasadzie bardziej szkodzi, niż pomaga.

Bohaterką jest dziewczyna, pracująca jako piksel. Ten motyw jest jednym z ciekawszych w książce, łatwo sobie wyobrazić setki ludzi...

chusteczka_aha | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Idea książki bardzo ciekawa, skłania do refleksji. Niestety (wg mnie) kuleje wykonanie. Nie potrafiłam się wciągnąć wystarczająco mocno, żeby uznać tę pozycję za wartościową, akcja momentami się ciągnęła, momentami miałam wrażenie, że dużo nie zostało powiedziane. Z pewnością intrygującym plusem jest to, że na dobrą sprawę nie poznajemy prawdziwego imienia głównej bohaterki. Bezimienna "Łania" zostanie w mojej pamięci, tak samo jak przekaz całej powieści :)