Rzecz o zbłąkanej duszy, tom 1

Tłumaczenie: Ewa Skórska
Cykl: Rzecz o zbłąkanej duszy (tom 1) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Дело о неприкаянной душе
sadow, anioł, diabeł, dusza
Agnieszka

Gdzie diabeł nie może, wspomoże go… anielica. O ile bezczelny ogoniasty dogada się z delikatną skrzydlatą. Ona ze sfer niebieskich, on z piekła rodem. Ezergil i Alona, choć z różnych „parafii”, stoją przed wspólnym zadaniem. Muszą zaliczyć letnią praktykę, wyznaczoną im przez anielskiego VIP-a z diabelską przeszłością, skrzydlatego Monterreya. Diabeł i anioł ruszają więc na ziemski padół w...

Diabeł i anioł ruszają więc na ziemski padół w sprawie zbłąkanej duszy, z misją pomocy poniewieranemu przez własnego ojca i schodzącemu na bardzo złą drogę Aloszy. Przed nimi spore kłopoty. Z nieletnimi złodziejami, mafią, skorumpowaną milicją i z Ksefonem, diabelnym głupkiem torpedującym ich poczynania. Wpadają więc na szatański pomysł zjednoczenia przeciwstawnych jak piekło i niebo sił.

Diabli nadali! W tej piekielnie inteligentnej i dowcipnej powieści przejrzycie się na wylot, okiem anioła i diabła.

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2008]

Iza | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

8/10. Nie jest to może arcydzieło, a jednak czyta się tę książkę błyskawicznie i bardzo przyjemnie. To taka lekka lektura, niezobowiązująca. Dość ciekawa i oryginalna fabuła naprawdę wciąga czytelnika. Jest nieco poplątana i złożona, więc nie nudzi. Momentami zabawna, momentami dająca do myślenia. Przedstawia trochę inny obraz wiary, niż ten który znamy. I chyba ten książkowy podoba mi się bardziej :) Ezergil to naprawdę wyśmienicie wykreowany diabeł. Jego anielskiej przyjaciółce również nie mam nic do zarzucenia.

Przesadnej mądrości i moralności tutaj nie znajdziecie. Zdecydowanie ta książka nie będzie najlepszą jaką przeczytaliście w życiu. Nie będzie idealna, nie powali was na kolana. Gwarantuję jednak, że pomimo tego nie będziecie mogli się od niej oderwać. Ma w sobie coś tak przyjemnego i lekkiego, że przesiedziałam z nią cały dzień.

Naprawdę polecam :)

Yvonne | 2016-10-23
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 23 października 2016

Bardzo dobra i lekka lektura, fajne poczucie humoru, miła narracja. Główną postacią jest młody diabeł (zaledwie 120 lat) podczas wykonywania zadania do zaliczenia letniej praktyki. Zadanie to wykonuje w przezabawny, diabelski sposób z niewielką anielską pomocą. Oczywiście, książka z uwagi na tematykę skłania do refleksji nad tym, czym są dobre i złe uczynki i sama wiara, ale robi to w sposób nienachalny. Polecam.

Yumeka | 2011-08-16
Przeczytana: 25 lipca 2011

Określenie pasujące idealnie do tej książki brzmi "sympatyczna". Nie jest bowiem ani nad wyraz zabawna, ani przesadnie moralistyczna. Choć narusza zasadę bezpłciowości aniołów, nagina pewne prawdy wiary, a z początku to nawet dobrze nie wiadomo na czym opiera się uniwersum - książka jest naprawdę warta zachodu. Nie wiem, jak komu, ale mnie diabelskie żarty się podobały.

Ezergila uważam za diabła idealnego, Ksefon jest dobrym dodatkiem, żeby wyróżnić kapitalny charakter tego pierwszego. Do Alony mam więcej zastrzeżeń, nawet jeśli padły zdania "Piątkowy diabeł! Trójkowa anielica!", które właściwie powinny poniekąd postaci podsumować i pozwolić im na bycie takimi, jakimi ich wykreowano.

Zadanie, które im powierzono, jest naprawdę złożone i pozwala po drodze zaobserwować i ocenić kilka z typowych ludzkich zachowań. Niektórym takie obserwacje do szczęścia niepotrzebne, ale i tak polecam.

Najeyra | 2013-11-26

Sympatyczna i zabawna książka. Pełne humoru połączenie piątkowego diabła i trójkowej anielicy. Co mogło z tego wyniknąć? Na pewno mój chichot przy przewracaniu każdej strony! Ezergil od początku zaskarbił sobie moją sympatię. "Piekielnie" inteligentny i sarkastyczny. Książka była przyjemna i wciągająca. Nie możemy jednak pominąć paru ważnych, religijnych wskazówek Ezergila czy Alony. Poruszone zostały tematy wiary, miłości,dobra, zła, życia czy rodzicielstwa. Polecam na niedzielne wieczory.

Paskuda | 2013-02-08
Przeczytana: 08 stycznia 2013

On - diabeł, ona - anielica. Młodzież z 'tamtej strony'. Dzieci przyuczane do zawodu. Dostają wspólne zadanie. Choć każde z innej strony barykady, muszą połączyć swoje siły i... dogadać się. Nie jest łatwo. Zwłaszcza gdy przeszkadza im inny wysłannik piekieł, mający za zadanie pokrzyżować im szyki. Czy jeśli połączy się dwie strony medalu, można wspólnie dojść do rozwiązania...?
Ezergil i Alona muszą wyświadczyć przysługę pewnej zbłąkanej duszy i... sprowadzić na dobrą drogę członka jej rodziny, by ta mogła zaznać spokoju. Początkowo współpraca między anielicą i diabłem idzie opornie. Zwłaszcza, że piekielny idiota i osiłek Ksefon usiłuje za wszelką cenę uprzykrzyć Ezergilowi życie. Kiedy do akcji wkracza mafia i milicja, sytuacja robi się coraz bardziej (pozytywnie) zakręcona.
Książka napisana dowcipnie, błyskotliwy język i zabawne perypetie bohaterów sprawiają, że czyta się ją nadzwyczaj lekko i bardzo szybko. Pomysł ukazania mieszkańców nieba i piekła w stereotypowy sposób...

książek: 1905
Czarnoskrzydła | 2014-08-17
Na półkach: Fantasty, Przeczytane
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Diabły w szkole prymusami, a anioły wagarowiczami? zdarza się i tak, przecież nikt nie jest święty. jednak co się stanie gdy sprytny i ambitny diabełek zacznie współpracować z uczuciową, ale niezbyt uczącą się anielica? coż to może być tylko piekło i raj do góry nogami :)

weyra | 2012-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 stycznia 2012

No... bajka dla grzecznych dzieci to to nie jest ale na tych mniej grzecznych raczej nie zrobi wrażenia. Mimo wszystko przyjemnie się czytało w szczególności błyskotliwe i prześmieszne momentami dialogi bohaterów. Pomysł współpracy wysłanników piekła i niebios przypadł mi do gustu, cała koncepcja o stworzeniu ich nie przez Boga a przez człowieka też jest interesująca. Niektórzy twierdzą, że autor troszkę za daleko posunął się naginając prawdy wiary. Ja uważam, że nie naginał ich lecz inaczej zinterpretował fakty. Nikt nie mówi, że to rozprawa teologiczna wiec nawet płciowość aniołów i biesów jest do przyjęcia ,a że autor nam przemycił kilka ciekawostek i filozoficznych dygresji uważam za plus książki a nie minus. dzięki temu nie jest skiierowana tylko do młodzieży ale i starszy czytelnik moze znaleść cos dla siebie. Troszkę drażnił mnie wiek "ratowników dusz" ale.. może to nie oni za młodzi tylko ja za stara na takie rzeczy szczególnie te o zbłakanej duszy.

Kingulena | 2012-08-21

Przyjemna książeczka. Napisana jest bardzo ładnym, lekkim językiem. Wciąga, ale nie na tyle żeby nie móc się oderwać.
Mimo, że historia jest dosyć naiwna, to i tak czytając ją kilka razy uśmiechnęłam się pod nosem.
Polecam jeśli ktoś szuka propozycji na weekendowy relaks;)

Alexandra Zaboklicka | 2011-05-17
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka bardzo ciekawa, inteligentna, dobrze napisana, autor ma ciekawy styl :)

Ells | 2012-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2012

Przyjemna, lekka książka z dodatkiem "diabelskiego" poczucia humoru :) Pozycja w sam raz do oderwania się od poważnych kryminałów i mrocznych horrorów :)