Tańce na śniegu

Cykl: Genom (tom 1)
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Tancy na snegu
powieść, fantasy,

Historia niezwykle odważnego chłopca, który, zagrożony utratą życia na własnej planecie, wyrusza na spotkanie losu w kosmos. Bierze udział wraz z tajnym zakonem rycerzy gwiezdnych w walce z potężnym, galaktycznym imperium zła, które podbija kolejne planety.

źródło opisu: [Książka i Wiedza, 2004]

Pablos | 2010-07-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Powieść pisana jest z perspektywy młodego chłopca, który miał bardzo trudne dzieciństwo, żyjąc na Planecie, gdzie klasycznym wyjściem ze złej sytuacji finansowej było usankcjonowane przez państwo samobójstwo rodziców. Łukjanienko świetnie się wczuł w rolę, spostrzeżenia dziecka zwalają z nóg.

goh | 2012-07-09
Przeczytana: lipiec 2012

Ta książka otworzyła mi oczy... Łujanienko w swych powieściach ciągle szuka idealnego ustroju państwowego. W "Patrolach" mamy tajne służby dbające o równowagę dobra i zła na świecie. W "Brudnopisie" planety "ćwiczebne", gdzie historia biegnie do pewnego momentu równolegle, a potem zostaje zmieniona tylko w nieznacznej części, aby sprawdzić, czy ten system wypali... W "Zimnych brzegach" bieg historii i ustroju politycznego zmieniło inne zakończenie historii Zbawienia z Jezusem i jego siostrą na czele, a najcenniejszą walutą jest żelazo zamiast złota.

Z kolei "Tańce na śniegu" to wycieczka w przyszłość: podróże międzyplanetarne i kolonizacja Wszechświata na modłę Gwiezdnych Wojen. Jest więc Imperium, które rządzi się bezwzględną logiką np. niektóre planety mniej przyjazne życiu wprowadzają "ustawowe prawo do śmierci", z którego może skorzystać każdy obywatel i przekazać swoją opłatę bytową na swoje dziecko. Są też "jedi", ugrupowanie genetycznie zaprogramowanych i doskonale...

Krzysiek | 2013-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2013

Książka raczej skierowana jest do młodszych czytelników, niemniej uniwersalne prawdy w niej przedstawione nie tracą na ważności. Akcja dzieje się przed Genomem i poza postacią Garlickiego i podobnym układem, nazwijmy go geopolitycznym choć dzieje się w całym kosmosie niewiele je łączy. Głównymi postaciami są tu nastolatki. Mimo to czyta się szybko i przyjemnie a książka jest spójna i interesująca. Fantazja i dobry warsztat pisarski autora po raz kolejny nie zawodzą.

hir | 2012-03-09
Przeczytana: 30 stycznia 2010

Jedna z najlepszych opowiesci tego autora
Kiedys do niej wroce/biblioteka w Sosnowcu
na Mireckiego

GreatAries | 2010-11-10

Podobała mi się różnorodność na każdej z odwiedzanych planet.

domlap | 2016-11-12
Alucardu | 2016-10-07