Pieniądz

Tłumaczenie: Halina Suwała
Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 18)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
L'Argent
Zola, Pieniądz, naturalizm
shaloma

Osiemnasta część cyklu Rougon-Macquartowie. Powieść opisuje mechanizmy działania paryskiej giełdy.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://img06.allegroimg.pl/photos/oryginal/13/31/88/37/1331883708

fiNka | 2014-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2014

Domyślam sie ze opis tej ksiazki nie jest zbyt zachęcający - o funkcjonowaniu paryskiej giełdy. Mnie sama czy to paryska czy każda inna giełda raczej średnio interesuje ale ponieważ uparlam sie aby przeczytać cały cykl nie wypadało tej pozycji ominąć. I całe szczęście ponieważ chociaż temat owszem kręci sie wokół giełdy, jej mechanizmów itp... tak naprawdę jest to ksiazka głownie o pieniądzu, o jego wpływie na człowieka. O żądzy szybkiego wzbogacenia sie.
"Ach ten pieniądz. Czynnik rozkładu, truciciel, który wysusza serce, odziera je z dobroci, uczucia, miłości bliźniego. Pieniądz jedynie był głównym winowajca, stręczycielem wszelkich okrucienstw i podłości."
Co ciekawe dla samego Zoli temat giełdy był obcy i pisał te książkę jakby z obowiązku ponieważ w swoim 20 tomowym cyklu Rougon - Maquartowie pragnął dokonać analizy wszystkich warstw społecznych.
Pomimo tego, ze praca nad "Pieniądzem" nie była dla Zoli łatwa efekt końcowy jest więcej niż zadowalający. Nie nuży, czyta sie z...

Morf3usz | 2015-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 1999

Bardzo ciekawa historia nie tylko o mechanizmach paryskiej giełdy, ale przede wszystkim o zwykłych ludziach. Zarówno tych na górze, jak i na dole drabiny społecznej. Jedni te mechanizmy tworzą, a drudzy im podlegają. Zola wspaniale oprawił całą opowieść w giełdowe ramy; przez całą książkę czekałem, co dalej z wątkiem "błotniackim" i doczekałem się. Jedyna słabość dzieła jak dla mnie to miłość głównego bohatera. W przeciwieństwie do Germinal tutaj ten wątek zupełnie do mnie nie trafił. Saccard lepiej jednak prezentuje się wśród pieniędzy, niż wśród kobiet... No ale przecież właśnie o tym, tj. o pieniądzu jest ta książka.

remix1313 | 2016-02-22

greed is good było aktualne również w XiX wiecznej Francji, świetna książka dla osób interesujących się giełdą, spekulacją, finansami i związanymi z nimi emocjami. lekkie pióro Zoli powoduje, że czyta się szybko i miło.

Lisek | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016