On ne badine pas avec l'amour
Galicja

Dramat A. de Musseta, wpisujący się w modny w XVIII w. gatunek literacki - ilustrowania przysłów. W scenerii malowniczego pałacyku rozgrywa się miłosna tragedia pomiędzy synem barona Oktawem, jego siostrzenicą Kamilą i jej mleczną siostrą Rozalką. Zamiarem barona jest doprowadzenie do ślubu Oktawa i Kamili. Tymczasem wychowywana w klasztorze, gdzie wpojono jej lęk przed mężczyznami i przekonanie o ich niewierności, dziewczyna okazuje kuzynowi chłód. Zniechęcony nieskutecznością swoich argumentów, że “miłość to rzecz szlachetna i święta”, nawet gdy wiąże się z bólem i cierpieniem, Oktaw przenosi swe zainteresowanie na Rozalkę. Ta stanie się ofiarą prowadzonej przez tamtych dwoje gry; zbyt dumni, by przyznać, że im na sobie zależy, udają obojętność. Gdy wreszcie wyjawią swoje prawdziwe uczucia i pojednają się, oszukana Rozalka popełni samobójstwo. Na skutek dręczącego zakochanych poczucia winy ich drogi rozejdą się na zawsze.

źródło opisu: portalwiedzy.onet.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kalissa | 2015-02-03
Przeczytana: luty 2015

..."szczęście jest tak rzadką perłą w tym ziemskim oceanie!".

Dramat ten składa hołd miłości, ale jednocześnie ostrzega, by nie lekceważyć jej siły.

Na pozór była to komedia, ale decyzje bohaterów - Perdykana i Kamilli niosły w sobie duży dramat. Bo bohaterom towarzyszyły wszystkie uczucia, niezmiennie powiązane z miłością i od zawsze jej towarzyszące, czyli: strach, niepewność, łatwowierność, lekkomyślność, obłuda, pycha. I wydawało im się, że świadomie i bezkarnie mogli poigrać z uczuciami swoimi i innych, i aż do granic - nie zawahali się podjąć gry.

Dopiero na końcu, zrozumieli to, o czym autor czarująco przypomina w tytule - nie igra się z miłością! Cena igrania z miłością jest zawsze najwyższa.

I tak sobie pomyślałam - jak często ludzie - wydawałoby się dla siebie stworzeni - po prostu się ominą, przegapią, zlekceważą? Najgorsze, że nie można odwrócić naszych igraszek z miłością.

PS. Czytałam ten dramat w innym wydaniu, ale na pewno w przekładzie T.Boy-Żeleńskiego....

MaiTakeru | 2012-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Hmm... Całość jest napisana w bardzo dobrym stylu, ale pomysł na końcówkę nie pasuje wg mnie do klimatu całości. Może to dlatego, że jakoś nie wyczułam, żeby był on antycypowany. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego i czuję się zawiedziona.
A właśnie, to jest z pewnością zaleta tej sztuki - czytelnik nie wie, jak to się wszystko skończy. Ja zmieniałam zdanie na ten temat parę razy w trakcie lektury, a i tak nie zgadłam.
Na plus są też liczne i świetne elementy komiczne, na minus natomiast ciekawie zapowiadająca się postać żeńska, która jednak nie tylko nie wyrwała się ostatecznie poza schematy romansowe, ale w dodatku z biegiem czasu stała się dla mnie strasznie irytująca.

Właściwie nie mogę powiedzieć, że to zły dramat, ale pod koniec lektury za dużo jest tu chwytów typowych dla literatury romantycznej, podczas gdy wcześniej czytelnik odnosi wrażenie, że właśnie ten tytuł chwytów owych używać w takiej ilości nie ma zamiaru. Stąd rozczarowanie - tym większe, że pierwsze dwa...

anias | 2016-11-20
Katarzyna | 2016-05-08