Bestia ludzka

Tłumaczenie: Kazimierz Kossobudzki
Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 17)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La bête humaine
shaloma

Siedemnasty tom cyklu Rougon-Macquartowie.
Powieść opisuje dziewiętnastowieczną kolej francuską.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

boziaczek | 2012-06-18

Tak jak wszystkie powieści Zoli z serii Rougon-Macquart, jest to książka wspaniała, napisana z należytą dbałością o szczegóły, pięknym stylem. Sama przyjemność:)

KoKo | 2016-06-26
Przeczytana: 06 czerwca 2016

I który bohater jest największą bestią ludzką? Fantastyczne studium charakterów i przemyśleń.

Schwarzi | 2015-04-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do Zoli trzeba dojrzeć. To przede wszystkim.
Książka napisana w stylu powieści historycznej. Dużo w niej opisów, przede wszystkim kolei, pociągów, co czasem może nużyć.
Jednak na zdecydowaną uwagę zasługuje opis pewnego zjawiska,które w czasach pisarza na pewno występowało,tyle,że pod inną nazwą i nie było tak popularne jak dziś,a mianowicie chodzi o seryjne morderstwo, lub morderstwo na tle seksualnym.
Bo też taką problematykę porusza ta książka. Główny bohater jest zawładnięty przez żądzę (nazywane przez niego chorobą) zabicia kobiety, których nie jest w stanie kontrolować. Widzimy tutaj problematykę morderstwa o patologicznym, chorobowym i niewytłumaczalnym motywie. Nie z zemsty, nie z rabunku, nie z emocji, tylko.. no właśnie? Co kierowało Jakubem podczas fantazji o morderstwie i w końcu samego aktu? Założę się,że gdyby losy bohatera potoczyły się inaczej, byłby on świetnym materiałem na seryjnego mordercę. Zola w swojej powieści porusza tematykę morderstwa (dodam,że nie...

Lisek | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016