rozwińzwiń

Bestia ludzka

Okładka książki Bestia ludzka Emil Zola
Okładka książki Bestia ludzka
Emil Zola Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 17) literatura piękna
323 str. 5 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Rougon-Macquartowie (tom 17)
Tytuł oryginału:
La bête humaine
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1960-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Data 1. wydania:
2001-05-16
Liczba stron:
323
Czas czytania
5 godz. 23 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Kazimierz Kossobudzki
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
71 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
871
855

Na półkach:

W styczniu 2021 trzech dorosłych mężczyzn wspólnie z czternastolatką piło alkohol i zażywało narkotyki. Prokuratura oskarżyła ich o gwałt na małoletniej. Wydający wyrok sędzia Mirosław Brzozowski stwierdził, że do gwałtu nie doszło. Zdaniem sędziego do całej sytuacji doszło za zgodą pokrzywdzonej, zaś mężczyźni nie znali jej daty urodzenia. “Sąd dopuścił w tej sprawie opinię biegłego antropologa. Wynika z niej, że nic nie świadczyło o tym, że pokrzywdzona jest osobą poniżej 15. roku życia. Rozwinięte cechy płciowe, sposób ubioru, pomalowane paznokcie, farbowane włosy, makijaż… To wszystko nie wskazywało, że nie ma jeszcze 15 lat. Dlatego zdaniem sądu nie można mówić, że oskarżony miał tego świadomość.” (źrodło)

Przypomniała mi się ta argumentacja sędziego, wydającego wyrok w 2022 roku w Polsce, gdy czytałem Bestię ludzką Emila Zoli. Powieść opublikowaną w 1890 roku. Jeden z głównych bohaterów, Roubaud dowiaduje się, że jego żona była molestowana w młodości przez człowieka, o którym w zasadzie wszyscy wiedzą, jakie ma skłonności. Zaczyna jednak oskarżać młodą kobietę. W jego oczach to ona ponosi odpowiedzialność za to co się wydarzyło.

"A więc spałaś z nim łajdaczko!…Powtórz, powtórz raz jeszcze, że spałaś z tym staruchem! Ile lat wtedy miałaś, co? Mała byłaś, prawda? Całkiem mała? […] Nie miałaś jeszcze chyba dziesięciu lat, jak go już zabawiałaś. Dlaczego cię wychowywał, dlaczego ci na wszystko dawał? Dla swoich świństw, no powiedz, przyznaj się."

Polski sędzia w XXI wieku zdaje się rozumieć winę dziecka w podobny sposób, jak bohater dziewiętnastowiecznej powieści. Wystarczy, że nastolatka powie, że chce spróbować alkoholu, narkotyków, a do tego mówi, że ma więcej lat niż ma i już w zasadzie to czyni ją dorosłą, a tym samym nie mamy do czynienia z gwałtem na małoletniej. Jakie to proste.
[...]
całość:
https://www.speculatio.pl/bestia-ludzka/

W styczniu 2021 trzech dorosłych mężczyzn wspólnie z czternastolatką piło alkohol i zażywało narkotyki. Prokuratura oskarżyła ich o gwałt na małoletniej. Wydający wyrok sędzia Mirosław Brzozowski stwierdził, że do gwałtu nie doszło. Zdaniem sędziego do całej sytuacji doszło za zgodą pokrzywdzonej, zaś mężczyźni nie znali jej daty urodzenia. “Sąd dopuścił w tej sprawie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1007
326

Na półkach:

I który bohater jest największą bestią ludzką? Fantastyczne studium charakterów i przemyśleń.

I który bohater jest największą bestią ludzką? Fantastyczne studium charakterów i przemyśleń.

Pokaż mimo to

avatar
398
122

Na półkach: ,

Do Zoli trzeba dojrzeć. To przede wszystkim.
Książka napisana w stylu powieści historycznej. Dużo w niej opisów, przede wszystkim kolei, pociągów, co czasem może nużyć.
Jednak na zdecydowaną uwagę zasługuje opis pewnego zjawiska,które w czasach pisarza na pewno występowało,tyle,że pod inną nazwą i nie było tak popularne jak dziś,a mianowicie chodzi o seryjne morderstwo, lub morderstwo na tle seksualnym.
Bo też taką problematykę porusza ta książka. Główny bohater jest zawładnięty przez żądzę (nazywane przez niego chorobą) zabicia kobiety, których nie jest w stanie kontrolować. Widzimy tutaj problematykę morderstwa o patologicznym, chorobowym i niewytłumaczalnym motywie. Nie z zemsty, nie z rabunku, nie z emocji, tylko.. no właśnie? Co kierowało Jakubem podczas fantazji o morderstwie i w końcu samego aktu? Założę się,że gdyby losy bohatera potoczyły się inaczej, byłby on świetnym materiałem na seryjnego mordercę. Zola w swojej powieści porusza tematykę morderstwa (dodam,że nie tylko Jakub zabija ale także dużą część bohaterów powieści) w typowy dla XIX wieku sposób-poprzez genetykę i wrodzone skłonności do przestępstw. W tym wieku powstawały różnego rodzaju pseudonauki próbujące określić wygląd typowego przestępcy.
To dosyć ciekawie zarysowuje nam sposób myślenia ludzi w tamtej epoce.
Ogólnie po książkę sięgnęłam z powodu zainteresowań kryminologią, kryminalistyką i chciałam cofnąć się do początków tej nauki, poszukać informacji o podejściu społecznym do problematyki przestępstw,a ta książka okazała się doskonałym materiałem.
Ogólnie polecam :)

Do Zoli trzeba dojrzeć. To przede wszystkim.
Książka napisana w stylu powieści historycznej. Dużo w niej opisów, przede wszystkim kolei, pociągów, co czasem może nużyć.
Jednak na zdecydowaną uwagę zasługuje opis pewnego zjawiska,które w czasach pisarza na pewno występowało,tyle,że pod inną nazwą i nie było tak popularne jak dziś,a mianowicie chodzi o seryjne morderstwo,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
1651
1446

Na półkach:

Tak jak wszystkie powieści Zoli z serii Rougon-Macquart, jest to książka wspaniała, napisana z należytą dbałością o szczegóły, pięknym stylem. Sama przyjemność:)

Tak jak wszystkie powieści Zoli z serii Rougon-Macquart, jest to książka wspaniała, napisana z należytą dbałością o szczegóły, pięknym stylem. Sama przyjemność:)

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    167
  • Przeczytane
    104
  • Posiadam
    12
  • Literatura francuska
    9
  • Teraz czytam
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Klasyka
    3
  • Ulubione
    3
  • Do kupienia
    3
  • 1001 książek
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bestia ludzka


Podobne książki

Przeczytaj także