W przededniu

Накануне
shaloma

Opowieść o wielkim, romantycznym uczuciu panny z najlepszego moskiewskiego towarzystwa do tułacza i zawodowego rewolucjonisty w jednej osobie - Dymitra Insarowa. Turgieniew, kreśląc dzieje czystej, szlachetnej miłości, odtwarza przy okazji świat pojęć i marzeń rosyjskiej szlachty i bohemy artystyczno-intelektualnej z połowy ubiegłego stulecia. Nad tą historią bezgranicznego poświęcenia dla ukochanego, i heroicznego oddania sprawie ważniejszej niż życie, ciąży fatalistyczna koncepcja miłości, w której śmierć kochanka bywa karą za chwile szczęścia, a nadzieje na lepsze jutro okazują się piękną, i być może nawet konieczną, lecz niestety tylko utopiją wiarą.

[Wydawnictwo TPPR "Współpraca", 1986]

Marek Krzystek | 2015-09-16
Przeczytana: 16 września 2015

Krótka forma, miłość, piękny język i styl, mgliście naznaczone oczekiwanie rewolucji. Czyta się lekko, choć główny wątek miłosny w dzisiejszych czasach już raczej nie wzrusza. Cóż, dawniejsze porywy serc dzisiaj wprawiają w zakłopotanie, a może nawet wydają nam się sztuczne. Czytając XIX wieczne książki zawsze zastanawiam się, czy to kobiety tak się zmieniły, czy też może pisarze? W każdym razie bardziej przemawiały do mnie postacie drugoplanowe.

Natalia | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Uwielbiam literaturę rosyjską, uwielbiam Turgieniewa( mój olbrzymi podziw do niego zrodził się po przeczytaniu "Opowieści Tajemniczych"). Za każdym razem, gdy czytam o Rosji, gdy czytam o tych ludziach, których serca są przepełnione goryczą, taką piękną goryczą...To czuję, że moja słowiańska dusza aż się wyrywa do tych czasów, czuję taki ból połączony ze słodkim szczęściem. Nie wiem, jeśli miałabym wierzyć w reinkarnację, to z pewnością żyłam w tych czasach i w tym miejscu. To wyjaśnia moją wieczną tęsknotę do mrozu, śniegu, Finlandii, Rosji...Dobrze, trochę się rozmarzyłam- wracając do książki- piękna, momentami trochę banalna, lecz ta głęboka analiza charakterów postaci( szczególnie Heleny) maskuje to. Polecam wszystkim romantykom:)

Paweł | 2013-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Turgieniew to znakomity pisarz, ta książka jednak jest zdecydowanie słaba. Postać głównego bohatera niewiarygodna i nieciekawa.
Książka oczywiście dokumentuje tamte czasy i poglądy autora, ale ponownie uważam, że robi to słabo.

majkabally | 2014-12-29
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Bardzo lubię Turgieniewa, ale tu trochę zawiódł, wręcz znudził.

rusycysta | 2016-10-24
Przeczytana: 04 października 2001