Ojcowie i dzieci

Wydawnictwo: W.A.B.
Отцы и дети
klasyka
norimenai

„Ojcowie i dzieci” to znakomite studium relacji międzypokoleniowych. Stare idee kontra nowe mody, serce kontra rozum, nihilizm kontra tradycja. W powieści śledzimy losy dwojga przyjaciół, Arkadiusza Kirsanowa i Eugeniusza Wasiliewicza, którzy wracają po latach w swe rodzinne strony. Nihilista Eugeniusz jest młodym lekarzem, który w pełni poświęca się swojej pracy, z lekceważeniem odnosząc do trwoniącej czas rodziny Kirsanowa.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Dominika | 2018-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2018

"Ojcowie i dzieci" to książka o dwóch pokoleniach. Jedno jest bardziej tradycyjne, przywiązane do rodziny, pryncypiów i wspomnień, natomiast drugie jest przesiąknięte nowymi ideami, "byciem ponad to".

Młodzi Arkadiusz Kirsanow i Eugeniusz Bazarow przybywają na wieś odwiedzić ojca tego pierwszego, gdzie nastąpi momentami burzliwa konfrontacja dwóch jakby przeciwnych obozów: starszych i młodszych. Spotkanie młodych mężczyzn z dwiema siostrami, Anną i Katią zweryfikuje ich przekonania i pokaże, że oba pokolenia łączy jednak wiele. Chwilami dość boleśnie.

Początkowo myślałam, że to będzie lekka powieść traktująca być może o poważnych rzeczach, ale trochę się pomyliłam. Powieść ta potrafi jednak porządnie zasmucić, ale znajdzie się też miejsce na szczęśliwe zakończenie.

Pięknie piszą Ci pisarze o rosyjskiej duszy.

allison | 2013-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2013

Przeczytałam tę powieść niespiesznie i z wielką przyjemnością, gdyż zainteresował mnie świat bohaterów, spodobały się styl i klimat - nieco senny, momentami jednak ożywiony burzliwymi wydarzeniami.

Autor skupił się przede wszystkim na relacjach łączących zaprzyjaźnionych młodych mężczyzn z ich rodzicami, ale to nie jedyne związki rodzinne, które poznajemy, mamy tu bowiem także mieszkających od dawna pod wspólnym dachem braci oraz ziemianina związanego z dużo młodszą kobietą z ludu.
Osobnym wątkiem są sercowe perypetie młodych przyjaciół, którzy początkowo kochają tę samą kobietę.

Turgieniew opisał losy kilku postaci, ale sporo miejsca poświęcił konfliktom międzypokoleniowym. Synowie wyznają inne poglądy niż ich ojcowie nie tylko dlatego, że są znacznie młodsi. Główną przyczyną nieporozumień jest inne wykształcenie, obracanie się w odmiennych środowiskach, czytanie zupełnie innych książek. Młodzi bardziej pozują na nihilistów czy buntowników niż faktycznie nimi są, co przez ich...

Marek Krzystek | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Najbardziej uderzyło mnie w tym opowiadaniu to, że czytając go nie czułem upływu czasu. Nie tylko mam na myśli czas poświęcony czytaniu, także to, że akcja jest prowadzona tak lekko i z wyczuciem, że wydaje się że mogłaby być napisana parę chwil temu. Z czego to wynika. Wspaniałe dialogi, pełne słów, a jednocześnie pełne niewypowiedzianych podtekstów, wzajemnych sympatii i antypatii nie mówionych wprost, ale wynikających z brzmienia zdań, przemilczeń i tematów, w których postacie starały się przekazać sobie swoje uczucia rozmawiając całkiem o czymś innym. Przykład? Finezyjny miłosny dialog Odincowej z Bazarowem który żadnym miłosnym dialogiem nie był, w którym oboje bali się oświadczyć sobie, to co do siebie naprawdę czują.
Sama historia jest zanurzona mocno w połowie XIX wieku, mamy teraz całkiem inne problemy, ale oczywiście uczucia pozostały te same. I brak odwagi by je wypowiedzieć. Często. A jak wygląda to w opowiadaniu, to trzeba go sobie przeczytać.

nickela | 2017-07-21

Twórcy poruszający problem konfliktu pokoleń przyjmują zazwyczaj jedną z dwóch postaw: albo młodość wzbudza politowanie a starość jest synonimem mądrości, albo też młodzi są symbolem rozwoju a starzy jednoznacznie kojarzą się z zastojem. Turgieniew nie ocenia ani młodych radykałów, ani starszych konserwatystów. Z tym, że radykalność w „Ojcach i dzieciach” nie oznacza chęci przewrotowego działania, młodzi nie mają nic do zaproponowania poza odcięciem się od wszelkich norm. Ich nihilizm jest jednak połowiczny. Po pierwsze deklaracja całkowitej rezygnacji z zasad jest też zasadą, poza tym Bazarow, najzacieklejszy przeciwnik wszelkich ograniczeń i wymogów, stosował jednak reguły, które teoretycznie odrzucał (np. pojedynek z Pawłem Kirsanowym). Niestety zrezygnował z tych postaw i wartości, które sprawiają, że życie może być piękne.

Opowieść Turgieniewa toczy się na rosyjskich terenach wiejskich i jest mocno związana z naturą. To przyrodnicze tło potęguje różnice między pokoleniami,...

Grot | 2017-04-12

Mistrzowska analiza psychologiczna! Bezsprzecznie można książkę Turgieniewa uznać za zapowiedź nadchodzących geniuszy powieściopisarstwa, czyli Dostojewskiego i Tołstoja.

Główną problematykę utworu stanowi konflikt pokoleń. Tradycja kontra nowoczesność. Stary, konserwatywny porządek społeczny kontra nihilizm niszczący autorytety, który swoje odzwierciedlenie znajduje w dobitnym stwierdzeniu głównego bohatera, iż wszystko jedno czym zapełnimy życie... Ów nihilizm został później bardziej rozbudowany przez Dostojewskiego w „Biesach”. Ośmielę się wyrazić przypuszczenie, że postać Bazarowa nakreślona przez Turgieniewa została pierwowzorem Nikołaja Stawrogina Dostojewskiego właśnie ze wspomnianych „Biesów”. Są to charakterologicznie bardzo podobnie ukazane sylwetki.

W tle głównego sporu jest też oczywiście miłość. Zakończę recenzję błyskotliwym cytatem z powieści: „Człowiek, który całe życie postawił na kartę miłości, a gdy karta ta przepadła, stracił wszelką energię i zgorzkniał do...

Konkwistadorrr | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Po książkę tą sięgnąłem z dwóch powodów: Bardzo sobie cenię pisząc ogólnie XIX wieczną powieść realistyczną, generalnie epoka pozytywizmu (nie mylić z tamtą ideą, chodzi mi o to jakie wtedy powstawały wspaniałe powieści), a po drugie tematyka, którą sobie bardzo cenię. Co do szczegółu to z tamtej epoki kocham literaturę rosyjską.
W którymś momencie czytania "Ojcowie i dzieci" zacząłem się zastanawiać jakby się to czytało gdyby napisał to L. Tołstoj albo Dostojewski. Nie jestem jakimś super znawcą literatury, ale L. Tołstoja i Dostojewskiego trochę się kiedyś czytało, natomiast co do Turgieniewa to moja jego pierwsza książka. Na ten moment mogę napisać, że ci pierwsi wymienieni przeze mnie autorzy piękniej jednak pisali, co jednak nie znaczy, że Turgieniew to "lipa", to nie tak.
Takie tylko moje tu rozmyślania.
Co do omawianej tu książki to jest tu przedstawione zderzenie dwóch idei, które są sobie przeciwstawne - myśli romantyczna oraz właśnie owy "nihilizm" (warto...

Cathy | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

"Czas niekiedy leci jak ptak, niekiedy pełznie jak robak, ale człowiekowi dobrze jest zwłaszcza wtedy, gdy nawet nie spostrzega, czy wolno, czy szybko płynie czas"

Arkadiusz Nikołaicz Kirsanow i Eugeniusz Wasilicz Bazarow, studenci, przybywają z Petersburga na wieś, by odwiedzić swoje rodziny. Młodzi mężczyźni są nihilistami, negują wszystko, nie wierzą w sztukę i odrzucają wszelkie autorytety. Jak będzie wyglądała konfrontacja "starego" z "nowym"? Czy poglądy nihilistów mają rację bytu i mogą dać im szczęście? Czy Arkadiusz i Eugeniusz pozostaną im wierni?

Turgieniew zajmuje się między innymi konfliktem pokoleń, ale w jego powieści nie brak również innych problemów i tematów. Mamy miłość, przyjaźń połączoną z relacją nauczyciel - uczeń, rozwarstwienie społeczne, miasto i wieś, konfrontację poglądów z rzeczywistością, kłótnie, polaryzację stanowisk, zazdrość i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy...

Rosyjski pisarz serwuje czytelnikowi wspaniałą plejadę postaci. Arkadiusz,...

Szeherezada | 2017-03-26
Przeczytana: 05 marca 2017

Dziwi mnie, że wciąż jest tutaj tak mało opinii na temat tej powieści Turgieniewa. "Ojcowie i dzieci" to naprawdę ciekawa lektura, która jak żadna inna wcześniej pokazała mi jak silny może być konflikt pokoleń. Wcześniej wielokrotnie o tym słyszałam i raczej na takie hasło od razu zaczynałam sobie wyobrażać spór romantyków z pozytywistami. Opcjonalnie konflikt pokoleń może się kojarzyć jeszcze ze zbuntowanymi nastolatkami i ich rodzicami. A to przecież w ogóle nie o to chodzi!

W powieści Turgieniewa synowie nie są wcale nastolatkami, ale już dorosłymi młodymi mężczyznami, którzy powoli rozpoczynają "własne" życie. Do starcia między ich poglądami, a niemodnymi tradycjami, którym wciąż hołdują rodzice, dochodzi, kiedy młodzieńcy odwiedzają swoje domy rodzinne. Nagle drobnostki urastają do miary ogromnych problemów i ani rodzice, ani dzieci nie potrafią sobie z nimi poradzić.

Bardzo lubię takie pisarstwo. Historia bohaterów jest prosta, ale właśnie dzięki temu czuje się jej...

czytankianki | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Dobrze jest od czasu do czasu przeczytać powieść napisaną w zupełnie innej epoce i stylistyce. Turgieniew porusza problem stary jak świat (różnica pokoleniowa)i choć chwilami zaznacza go zbyt grubą kreską, ogólne wrażenie z lektury jest dobre. Bardzo podoba mi się sposób charakteryzowania postaci - czasem wystarczą 2-3 zdania, żeby zarysować osobowość bohatera. Książkę przyjemnie się czyta, także dzięki wiejskiej scenerii.

Kate1404 | 2017-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Sięgnęłam po klasykę tylko dlatego, że ta książka będzie omawiana na Dyskusyjnym Klubie Książki. Za bardzo przypominała mi lekturę szkolną, oczywiście przesłanie jest, historia jest, ale to zupełnie nie moja bajka.