Rymowanki dla dużych dzieci

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: a5
838556859X
rymowanki, poezja polska, limeryki
poezja
fata

Zbiór prawie wszystkich żartobliwych wierszy Wisławy Szymborskiej, zawiera obok słynnych limeryków także inne, wymyślone przez Poetkę rodzaje zabaw poetyckich, takie jak np. moskaliki, lepieje, altruitki - a także zmieniona i uzupełniona Galeria pisarzy krakowskich oraz cykl krótkich proz, "podsluchanych z życia", Podsluchance. Wydanie będzie bogato ozdobione kolażami Autorki, zwanymi przez nią wyklejankami, po raz pierwszy przedstawionymi w tak dużym wyborze.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2003a

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/

Melancholia | 2012-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2012

Limeryki, moskaliki, lepieje i odwódki... Kto nie wie o co chodzi, powinien jak najszybciej nadrobić to rażące zaniedbanie:-)

"Ambitnemu hodowcy w Łobzowie
rosła bujnie pietruszka na głowie.
Ekolodzy pospołu
zrywali ją do rosołu,
bo pietruszka to samo zdrowie."
To limeryk. Pozornie prosty 5-wersowy wierszyk z angielskim rodowodem, w rzeczywistości jest utworem niezwykle finezyjnym. Posiada architektoniczną wręcz strukturę: określony układ rymów (a-a-b-b-a) i ilość sylab w każdym wersie (koniecznie ta sama liczba w wersach 1,2 i 5 oraz o dwie mniejsza i też identyczna w wersach 3 i 4). Limeryk musi mieć bohatera, a bohater ów z kolei musi mieć jakąś charakterystyczną cechę i dokładnie określone miejsce zamieszkania. Pani Wisława pisała limeryki głównie w podróży (pociągiem osobowym lub samochodem po bocznych drogach), a inspiracją były nazwy mijanych miejscowości. Na potrzeby tego zbioru podzieliła je na kilka grup terytorialnych,...

Piotr | 2014-11-26

Chyba pierwszy raz sięgnąłem po Szymborską i akurat trafiły mi się "Rymowanki...".
Ciekawe limeryki i innych zabawy słowne w krótkiej formie z dużym poczuciem humoru.
Rymowanki... to żartobliwe wiersze wspaniałej poetki jaką niewątpliwie była Szymborska. Wydanie to posiada strony ozdobione rysunkami autorki, które doskonale współgrają z treścią zawarta w środku.

Mario | 2015-06-24

Zaglądam tu co parę miesięcy, nieodmiennie zachwycony.

Eireann | 2017-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Ten zbiorek ma tylko jedną wadę - jest stanowczo za krótki! :-)

Oczytany | 2017-05-28
Przeczytana: 02 maja 2017

Kilka miesięcy temu, trafiłem gdzieś w Internecie na kilka lepiejów napisanych przez Wisławę Szymborską. Bardzo mi się mi się te krótkie wierszyki spodobały, dlatego postanowiłem poszukać książki naszej noblistki, w której będę mógł przeczytać więcej takich perełek. I tak w mojej biblioteczce pojawiła się książka ,,Rymowanki dla dużych dzieci”.

O Wisławie Szymborskiej słyszał chyba każdy. Poetka i eseistka, laureatka literackiej nagrody Nobla, a prywatnie wielka fanka Andrzeja Gołoty, skrzydełek z KFC i nałogowa palaczka.

„Rymowanki dla dużych dzieci” to zbiór żartobliwych wierszy poetki. Format książki jest bardzo nietypowy, bo praktycznie kwadratowy.

Pierwszy rozdział zawiera limeryki, czyli pięciowersowe wierszyki z układem rymów aabba:

Stary sklerotyk, rybak z Helu,
nagle zakochał się w Fidelu.
Do Kuby go pędziła chuć –
ale gdy tylko wsiadł na łódź,
zapomniał, w jakim płynie celu.

W drugim rozdziale mamy moskaliki:

Kto powiedział, że Murzyni
...

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej utwory i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"

Ileż uciechy może sprawić czytelnikowi tych parę rymowanek.Można być poważnym i poważanym autorem,a jednocześnie świetnie bawić się życiem i naśmiewać się z jego absurdów.
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

Janis | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Proste i zabawne :)

To niewiarygodne ile radości może przynieść czytanie poezji. Coś z pozoru błahego, po głębszej refleksji, stało się dla mnie dowodem na geniusz autorki. Utwory wraz ze swoją lekkością i humorem zapewniają świetną rozrywkę. Przy okazji możemy poznać Wisławę Szymborską z trochę innej strony, której niezaprzeczalnie stałam się fanką!

jagarkar | 2013-03-31
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 31 marca 2013

Szkoda, że tak mało wyklejanek...

Martyn | 2012-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2012

Bardzo dobra książeczka, która przedstawia małe, kunsztowne i mistrzowsko wymyślone malutkie dzieła poetyckie. Zbór zabawnych wierszyków, limeryków i moskalików czyta się błyskawicznie. Pozostaje tylko niedosyt - i to już?
Co tu dużo mówić - Szymborska. Szkoda tylko, że tak mało bawiła się językiem.

fata | 2010-03-07

Bardzo zabawny zbiór rymowanek:), którego lektura jest lekka i przyjemna. Oto przykład jednej z "altruitek": Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza.