Rymowanki dla dużych dzieci

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: a5
838556859X
rymowanki, poezja polska, limeryki
poezja
fata

Zbiór prawie wszystkich żartobliwych wierszy Wisławy Szymborskiej, zawiera obok słynnych limeryków także inne, wymyślone przez Poetkę rodzaje zabaw poetyckich, takie jak np. moskaliki, lepieje, altruitki - a także zmieniona i uzupełniona Galeria pisarzy krakowskich oraz cykl krótkich proz, "podsluchanych z życia", Podsluchance. Wydanie będzie bogato ozdobione kolażami Autorki, zwanymi przez nią wyklejankami, po raz pierwszy przedstawionymi w tak dużym wyborze.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2003a

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/

Melancholia | 2012-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2012

Limeryki, moskaliki, lepieje i odwódki... Kto nie wie o co chodzi, powinien jak najszybciej nadrobić to rażące zaniedbanie:-)

"Ambitnemu hodowcy w Łobzowie
rosła bujnie pietruszka na głowie.
Ekolodzy pospołu
zrywali ją do rosołu,
bo pietruszka to samo zdrowie."
To limeryk. Pozornie prosty 5-wersowy wierszyk z angielskim rodowodem, w rzeczywistości jest utworem niezwykle finezyjnym. Posiada architektoniczną wręcz strukturę: określony układ rymów (a-a-b-b-a) i ilość sylab w każdym wersie (koniecznie ta sama liczba w wersach 1,2 i 5 oraz o dwie mniejsza i też identyczna w wersach 3 i 4). Limeryk musi mieć bohatera, a bohater ów z kolei musi mieć jakąś charakterystyczną cechę i dokładnie określone miejsce zamieszkania. Pani Wisława pisała limeryki głównie w podróży (pociągiem osobowym lub samochodem po bocznych drogach), a inspiracją były nazwy mijanych miejscowości. Na potrzeby tego zbioru podzieliła je na kilka grup terytorialnych,...

Piotr | 2014-11-26

Chyba pierwszy raz sięgnąłem po Szymborską i akurat trafiły mi się "Rymowanki...".
Ciekawe limeryki i innych zabawy słowne w krótkiej formie z dużym poczuciem humoru.
Rymowanki... to żartobliwe wiersze wspaniałej poetki jaką niewątpliwie była Szymborska. Wydanie to posiada strony ozdobione rysunkami autorki, które doskonale współgrają z treścią zawarta w środku.

Mario | 2015-06-24

Zaglądam tu co parę miesięcy, nieodmiennie zachwycony.

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej utwory i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"

Ileż uciechy może sprawić czytelnikowi tych parę rymowanek.Można być poważnym i poważanym autorem,a jednocześnie świetnie bawić się życiem i naśmiewać się z jego absurdów.
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

jagarkar | 2013-03-31
Przeczytana: 31 marca 2013

Szkoda, że tak mało wyklejanek...

Janis | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Proste i zabawne :)

To niewiarygodne ile radości może przynieść czytanie poezji. Coś z pozoru błahego, po głębszej refleksji, stało się dla mnie dowodem na geniusz autorki. Utwory wraz ze swoją lekkością i humorem zapewniają świetną rozrywkę. Przy okazji możemy poznać Wisławę Szymborską z trochę innej strony, której niezaprzeczalnie stałam się fanką!

Martyn | 2012-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2012

Bardzo dobra książeczka, która przedstawia małe, kunsztowne i mistrzowsko wymyślone malutkie dzieła poetyckie. Zbór zabawnych wierszyków, limeryków i moskalików czyta się błyskawicznie. Pozostaje tylko niedosyt - i to już?
Co tu dużo mówić - Szymborska. Szkoda tylko, że tak mało bawiła się językiem.

fata | 2010-03-07

Bardzo zabawny zbiór rymowanek:), którego lektura jest lekka i przyjemna. Oto przykład jednej z "altruitek": Nie męcz aptek i lekarza, sam znajdź drogę do cmentarza.

sih87 | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Szczerze, przyznam się, nie jestem fanem twórczości W.Szymborskiej. Ale ta książeczka zachęciła mnie do ponownego pisania małych rymowanek i haiku.

agpela | 2012-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2012

Czytałam kilka lat temu podczas pewnych wakacji spędzonych na Mazurach.
Chcę opracować scenariusz programu artystycznego dla licealistów pokazujący tą własnie dowcipna stronę twórczości Pani Wisławy. Niestety mój egzemplarz książki "dostał nóg" :(