Poczta literacka czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem

Okładka książki Poczta literacka czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem Wisława Szymborska
Okładka książki Poczta literacka czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem
Wisława Szymborska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Literackie
2012-06-07
2012-06-07
pisanie Szymborska antyporadnik

W czasach zalewu książek, dla których szkoda papieru do wydruku, "Poczta literacka" powinna być lekturą obowiązkową dla aspirujących literatów. Wisława Szymborska jako współredaktorka Poczty, będącej rubryką tygodnika "Życie literackie", radziła początkującym poetom i pisarzom czego unikać. Zalecała m.in. pewność siebie wynikającą z czytania książek, uważną obserwację, poznanie zasad gramatyki i krytyczne spojrzenie na swoją twórczość. Te zasady pozostały nadal aktualne. Szymborska pisze z humorem, czasami ironicznie. Dawno się tak nie śmiałam.

Tyle słów krytyki pod adresem Pani Szymborkiej, a prawda jest taka, ża patrząc na to jak łatwo jest dzisiaj wydać książkę (będąc na przykład standuperem o wątpliwym poziomie higieny osobistej lub królową życia),gdyby nie kubeł zimnej wody wylany na głowę niejednego miłośnika kwiecistego języka, mielibyśmy zalew zadowolonych z siebie grafomanów, w rodzaju tego słynnego polskiego twórcy kryminałów, którego nazwisko nieodłącznie kojarzy mi się się z zimą.

Pozycja dla fanek i fanów Autorki i to tych najwytrwalszych. Fidrygałka raczej gdzie mniej poezyj i znaczeń.
Jak głosi wieść, to naukę choć bardziej pouczenie miała odpowiedź Poetki nieść, prócz- rzecz znana- zniechęcenie do pisania.
Powątpiewam jednak i w kształt pisanych listów jak i odpowiedzi, chociaż... Możliwe, że tak właśnie było, wszak papier przyjmie wszystko, albo prawie... A i można się zdziwić. Jednak polecam by zacząć od zaznajomienia się z wierszami. Nie tylko dlatego, że "Szymborska wspaniałą poetką (noblistką) jest" jakby mógł zakrzyknąć Gombro, wiersze to jest to*!
*A to już odwołanie do Agnieszki Osieckiej.

Książka to zbiór komentarzy noblistki na temat nadesłanych prac do redakcji Poczty Literackiej. Można czytać linearnie lub delektować się każdym wpisem i punktować go w myślach. Całkowicie oddaje charakter i temperament autorki okraszony humorem i ciętą ripostą. Polecam!

Nie każdy z nas jest urodzonym autorem. A nieliczni urodzili się z jeszcze piękniejszym talentem - czytania, miłowania literatury i odczuwania jej całym sobą. To czytelnicy. Dla nich autor pisze, wybrał ich spośród wszystkich innych... o szlachetnym wyborze bycia czytelnikiem - i nie tylko :)
Uwaga, bardziej jadowite niż felietony D. Terakowskiej...:P

Uwaga, bardziej jadowite niż felietony D. Terakowskiej...:P

Nieco inne spojrzenie na twórczość Szymborskiej, bo tym razem to nie poezja. Świetne rady, cięty dowcip. Czasem adresatów musiało zaboleć!

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Nie dla mnie to. Męczyłam, bo Szymborska, bo o pisaniu, ale nie, dosyć tego.
Najładniejsze tu jest wydanie. Ale to, co w środku to nie moja bajka.

Najładniejsze tu jest wydanie. Ale to, co w środku to nie moja bajka.

"Była krytyczna, ale w możliwie łagodny – w moim odczuciu – sposób. Nie pisała wprost i bez wytłumaczenia „to jest złe, bez sensu, nie powinien pan pisać”. Raczej doradzała dowcipnie co zmienić, co dodać, radziła, by wiele czytać i dużo myśleć nad tym co się pisze. Nie wierzyła w cudowne natchnienie, ufała w wielokrotne poprawki dzieł. Twierdziła, że zmorą byli ci, którzy w gronie znajomych odczytywali okolicznościowe wierszyki, na przykład na urodziny, śluby, chrzciny etc. i byli zachęcani przez znajomych słowami „to jest ładne, to jest zgrabne, wyślij to gdzieś, niech wydrukują!”. Rzadko tego typu tekstu przechodziły próbę."

Reszta tekstu pod adresem: http://tanayahczyta.wordpress.com/2014/07/07/poczta-literacka-czyli-jak-zostac-lub-nie-zostac-pisarzem-w-szymborska/ :)

Podczas lektury "Poczty literackiej" co chwila wybuchałam śmiechem (ku lekkiej konsternacji ludzi siedzących na ławce obok). Zapewne nie powinnam cieszyć się z cudzych niepowodzeń, ale sposób, w jaki Wisława Szymborska odpowiadała na listy niedoszłych literatów mógłby skłonić największego ponuraka do podniesienia kącików ust. Książka ta powinna stanowić jeden z podręczników do zajęć na temat tego jak subtelnie (lub nie),ironicznie i z klasą rozmawiać z niektórymi ludźmi. Istnieje co prawda szansa, że nie każdy pozna się na naszej ciętej ripoście, ba! może nawet nie zrozumieć, że w rzeczywistości nie prawimy mu komplementu. Nieważne. W duchu możemy sobie pogratulować. A jeżeli natrafimy na godnego siebie przeciwnika? Tym bardziej należy się cieszyć! I szybko przypominać sobie co lepsze zwroty z "Poczty literackiej". Ewentualnie zacytować jakieś mądre powiedzenie i łudzić się, że to wystarczy.
Swoją drogą - czy odnalezienie odpowiedzi na swoje listy w tej książce jest powodem do dumy, czy nie?
Wisława Szymborska znana jest głównie jako autorka ironicznych, inteligentnych wierszy, z lekką dozą zdystansowania. A warto czasem pokazać także jej zabawną naturę - czytanie "Poczty literackiej" albo "Lektur nadobowiązkowych" na lekcjach polskiego z pewnością urozmaiciłoby przekopywanie się przez inne utwory. Ja tę książkę polecam z całego serca. I tylko strach pomyśleć, co powiedziałaby poetka i recenzentka o moim skromnym tekście...

się uśmiałam, ubawiłam. Zabawna!!!!

się uśmiałam, ubawiłam. Zabawna!!!!

Wisława Szymborska Poczta literacka czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem Zobacz więcej