Kryniccy, to przecież dla Was! Listy i karteczki 1996-2011

Okładka książki Kryniccy, to przecież dla Was! Listy i karteczki 1996-2011 Krystyna Krynicka, Ryszard Krynicki, Wisława Szymborska
Okładka książki Kryniccy, to przecież dla Was! Listy i karteczki 1996-2011
Krystyna KrynickaRyszard Krynicki Wydawnictwo: Wydawnictwo A5 biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo A5
2023-11-06
2023-11-06
literatura polska listy wspomnienia

Spodziewałam się czegoś innego po tej książce. Plus w mojej opinii ostatnie rozdziały powinny być na początku, bo nie wiedziałam do samego końca o co chodzi, kto jest autorem i dlaczego nie ma odpowiedzi na te listy.

Korespondencja noblistki Wisławy Szymborskiej z Ryszardem Krynickim i jego żoną, od 1966 do końca jej życia.
Noblistka była mentorką młodego poety Ryszarda Krynickiego i pierwszą , dość surową, recenzentką jego młodzieńczej twórczości, odrzucając jego wiersze do poprawki ,jako redaktorka działu poezji w Życiu Literackim, w 1966 roku. Po dwóch latach przyjęła je , poprawione, do publikacji i tak się zaczęła ta znajomość, a wkrótce długoletnia przyjażń,
o czym moze świadczyć nastepująca dedykacja dla Ryszarda Krynickiego z 1972 r.
"Panu Ryszardowi Krynickiemu
z przyjażnią
oraz podziwem dla Jego małomówności
Wisława Szymborska "
Drugim talentem poetki , co trzeba tu dodac i co pokazuje omawiana , bogato ilustrowana ksiązka, były tzw. wyklejanki,
będące jakby osobistymi kartkami pocztowymi, tworzonymi z myślą o konkretnym adresacie.
Wycinając fragmenty obrazków lub tekstów i kojarząc je ze sobą , Szymborska tworzyła niepowtarzalną całość. Jak piszą badacze literaccy , te wyklejanki mają w sobie wiele z klimatu jej poezji.
Miałam przyjemność uczestniczyć niedawno w niezwykle ciekawym i wzruszajacym spotkaniu, w ramach Opolskiej Jesieni Literackiej, z poetą Ryszardem Krynickim, który promował tę książkę ujawniając czytelnikom korespondencję z Wisławą Szymborską , swoją oraz swojej żony Krystyny. Dlaczego ta korespondencja jest jednostronna? Odpowiedż znajdziecie w książce.

• Z własnej półki
  • My Precious!
  • Biografia
  • 0 ZaKupki
  • Biografie
  • Szymborska

Dodaj cytat z książki Kryniccy, to przecież dla Was! Listy i karteczki 1996-2011