Nowe lektury nadobowiązkowe 1997-2002

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Szymborska, Nagroda Nobla, recenzje
jusola

Nowe, pisane w latach 1997 - 2002, dowcipne i oryginalne felietony Noblistki - mistrzowskie glosy na marginesie lektury leksykonów, monografii, antologii, poradników. Pod pretekstem recenzji książek poznajemy czytelnicze upodobania samej autorki, która opowiada również o swych przygodach i spotkaniach, przytacza anegdoty, definiuje plotkę, zastanawia się nad samotnością i osamotnieniem, popularnością komiksów i melodramatów, szaleństwem i - wreszcie - motywem guzika w literaturze... Naturalnie - jak zaznacza sama poetka - ma większe zmartwienia, ale to nie powód, by nie mieć mniejszych. Mądra i zabawna książka o świecie, o innych i o sobie.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

bacha24 | 2016-03-18
Przeczytana: 17 marca 2016

Gdzie, do stu piorunów i beczek zjełczałego tranu licho mnie nosiło jak talent do pisania rozdawali? Niekoniecznie zaraz pisania wszystkiego ale tak pisać o książkach najrozmaitszych jak Wisława Szymborska to bym chciała. No trudno, przepadło. Swoją drogą dobór lektur osobliwy.

Melancholia | 2011-10-02
Przeczytana: 02 października 2011

Na początek dygresja - nie przepadam za poezją. Skutecznie obrzydzili mi ją poloniści, nieustannie próbując dociec "co poeta miał na myśli".
Pani Wisława należy do nielicznych wyjątków dowodzących, że wiersz może być zrozumiały nie tylko dla polonisty. Pisze cudowną refleksyjną poezję, a także równie wspaniałe choć gatunkowo lżejsze limeryki, moskaliki i lepieje (kto nie wie o co chodzi, niech sięgnie po "Rymowanki dla dużych dzieci") oraz felietony.
Ten zbiorek to druga część jej recenzji, a właściwie wrażeń i refleksji o lekturach. Niektóre są dowcipne, inne ironiczne, jeszcze inne melancholijne. Wszystkie powalają erudycją autorki.
Kto chciałby od naszej noblistki dowiedzieć się CO CZYTAĆ, srodze się zawiedzie. Tym bardziej, że dobór lektur pani Wisia ma przedziwny. Czy komuś wpadłoby do głowy sięgnąć po książkę pt."Papierosy są boskie"? Albo "Guzik w literaturze"? Inne sprawa, że pisze o nich tak, że chciałoby się to właśnie przeczytać.
Książeczka ta przybliża nam panią...

allison | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

"Nowe lektury nadobowiązkowe" to nie tradycyjne recenzje książek, lecz błyskotliwe felietony nimi zainspirowane. Czyta się je z wielką przyjemnością i z zainteresowaniem, gdyż autorka ma lekkie pióro i potrafi skupić się na smakowitych szczegółach.

Szymborska jawi się w tym zbiorze jako wszechstronna czytelniczka, osoba wrażliwa, ale mająca też niesamowite poczucie humoru. Co ciekawe, nawet w gniotach, na których nie zostawia suchej nitki, potrafi znaleźć jakieś czytelnicze pozytywy.
Niepowtarzalne jest tu ostrze satyry i ironia, która jest stale obecna w twórczości noblistki. Świetnym przykładem tego jest tekst "Komediant" o książce "Zezowate szczęście" Macieja Szczawińskiego ("Lubię słowo "komediant". Dla mnie brzmi dumnie, pod warunkiem, że określa aktorską profesję. Świat roi się, oczywiście, od amatorów, którzy bezwiednie uprawiają komedianctwo w innych branżach. Zwłaszcza w polityce widać ich najwięcej").

Nieraz książka jest dla autorki punktem wyjścia do snucia głębokich...

Pavvvel | 2016-02-23

Himalaje erudycji, dla mnie nieosiągalne. To jedna z tych książek, które leżą sobie obok łóżka, żeby od czasu do czasu przeczytać jeden z felietonów.

Szymborska nie tylko jako poetka, ale i jako "recenzentka" jest autorką jedyną w swoim rodzaju: ironiczną i filuterną. Zaskakująca puenta i paradoks ścigają się w tych krótkich tekstach o zdobycie palmy pierwszeństwa. Są to - jak poprzednio - bardziej felietony o książkach, niż typowe recenzje, bo inteligentne skojarzenia i własny talent filozoficzno-tragikomiczny pchają autorkę ku rejonom, o którym bohaterom się chyba nie śniło. Dla czytelników - przednia zabawa, a dla autorów - cóż, pouczenie, że nie każdy zostanie pisarzem!

Hanna | 2010-11-07
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Wisława Szymborska pisze o książkach tak, że większość z nich ma się ochotę samemu przeczytać - zwłaszcza te opisujące historię gadów czy ewolucję mięczaków. Zetknięcie z listą lektur poetki jest doprawdy odkrywcze - sięga ona po lektury o jakie byśmy je nie podejrzewali, opisując je z humorem i swadą, nie wahając się jednak w niektórych momentach użyć ciętego ostrza ironii. W kilku cennych zdaniach potrafi zawrzeć więcej, niż niejeden recenzent w całych elaboratach.

jamczyk | 2016-02-05
Przeczytana: 06 lutego 2016

Zbiór ironiczno-dygresyjnych recenzji książek, przeczytanych przez autorkę.

Moja opinia jest całkowicie subiektywna ,ponieważ wszystko co napisze Wisława Szymborska jest dla mnie cudowne.Co za erudycja,poczucie humoru -klasa sama w sobie.Wszystkie moje odczucia ,przemyślenia ,których nie umiem ubrać w słowa ,ta starsza pani o duszy małej dziewczynki ,przelewa na papier.Czytam jej utwory i myślę sobie, "O rany ! o to mi właśnie chodzi ,tak właśnie odbieram ten świat"
Od lat kocham Panią Wisławę miłością absolutną,nie tylko jej twórczość ,ale także jej kolorową postać.

Iwona | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

To powinna być lektura obowiązkowa wszystkich użytkowników lubimyczytac.pl, bo najlepiej pisania komentarzy/recenzji o książkach uczyć się z błyskotliwych, pięknych językowo, lekkich, ironicznych, ale pełnych szacunku dla autora, tekstów Szymborskiej. Ponadto "Lektury nieobowiązkowe" przeczytać warto, by dowiedzieć się o jakich dziwnych rzeczach ludzie książki napisali i jak te książki są często słabe, żeby nie tracić czasu na ich czytanie;-)

Burzycielka | 2016-06-24
Przeczytana: maj 2016

Zbiór ciekawych felietonów naszej noblistki, pokazującej czasem bardzo odmienne spojrzenie na pewne codzienne kwestie, inspirujące do rozmyślań, zadumy. :)