Książka twarzy

Wydawnictwo: Świat Książki
esej, biografia
Snoopy

To jest mój Facebook. Opowiadam tu o absurdach podróży, o meczu Polska- Anglia, o perfumach Angel, o wyglądzie Humphreya Bogarta, o wampirach melancholicznych, o fotografiach pisarzy, o stadzie malowanych tramwajów, o wiosłowaniu na Łotwie oraz w powieściach Hemingwaya i Flauberta, o paszporcie Mickiewicza, o języku ludzi zakochanych, o spotkaniu z Bjornem Borgiem i o stu innych rzeczach, które coś dla mnie znaczą.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Jacek_Galiński | 2019-05-01

A mi się podobała:) Wziąłem z półki nie swoją książkę i zachęciła mnie Nagroda Nike. Przeniosłem się w czasie i dałem się wciągnąć. Więcej nie oczekiwałem. Dla mnie książka bardzo dobra.

Bożena | 2019-04-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Przeczytałam, a właściwie przebrnęłam przez ten dziwny tekst czy teksty i gdybym moje wrażenia chciała streścić w jednym słowie, to brzmiałoby ono NUDA. Męczyłam się mocno czytając, większość rzeczy mnie po prostu nie interesowała. Niestety muszę zgodzić się z tymi, którzy krytykują to dzieło, które w dużej części, jak napisał @ Bogdan "to remanent szuflady, i to zrobiony do spodu". Powrzucanie tekstów pisanych w zupełnie różnych celach do jednego wora i połączenie ich w zasadzie tylko tytułami rozdziałów nie wystarcza, żeby powstała wybitna pozycja. Poza tym, naprawdę nie trzeba popisywać się wybitną znajomością słownika wyrazów obcych, żeby pokazać, że jest się erudytą i człowiekiem oczytanym.
Poza drobnymi tekstami w prasie (głównie o winie) nie znam twórczości Marka Bieńczyka, ale niestety "Książka twarzy" mnie raczej do niej zniechęciła.

aneta | 2017-07-01
Na półkach: Przeczytane, Non-fiction

Bardzo długo czekała "Książka twarzy" na mojej półce. Zabierałam się za nią kilka razy i zawsze zniechcecały mnie pierwsze rozdziały. Choć kocham piłkę nożną ;) Czyta się ją nierówno. Niektóre eseje zachwycają, inne niezmiernie nudzą. Ale muszę przyznać, że książka jest doskonale napisana, a autor musiał włożyć w nią ogrom pracy.

rasilio | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Niektóre fragmenty ciekawe. Różne działy: o młodzieńczych fascynacjach, o winnej literaturze, o podróżach. Jak to u Bieńczyka czasem przegadane, czasem urokliwe a czasem to jedno zdanie, które zostanie na zawsze (no chyba, że Alzhemier je w końcu wymaże)

Alen | 2017-01-16

Warto :-)

Renata | 2016-05-20
Na półkach: Przeczytane, Sprzedam
Przeczytana: 20 maja 2016

Oszustwo. Co tu dużo mówić. Chyba większość z nas po książce nagrodzonej Nike, o tytule nawiązującym do portalu społecznościowego, autorstwa Bieńczyka spodziewa się czegoś błyskotliwego, literackiego i jednocześnie masowego. A tu mamy zlepek artykułów zewsząd, które są autobiograficznymi opowiastkami, a raczej wspomnieniami autora. Co to ma wspólnego z Facebookiem? Nośnym tytułem wydawnictwo chciało przyciągnąć czytelników i pewnie się to udało, szkoda tylko, że czytelnicy dostali rozczarowanie. Po lekturze tej książki runął mój wizerunek autora wspaniałej "Melancholii". (Zresztą Nagrody Nike też) "Książka twarzy" jest jak najbardziej literacka, ale poszczególne artykuły są nudne i rozwlekłe. I to nie chodzi o tematykę, bo każde z tych opisanych wydarzeń, osób, rzeczy jest interesujące - ALE pod warunkiem, że w sposób interesujący się je przedstawi.

Krzysztof Kafka | 2016-01-07

Nie rozumiem sensu tej książki. Nie rozumiem po co została napisana.

Piotr | 2015-09-22
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Facebook o fascynacjach autora, gł literaturą. Wyborna erudycja

praga | 2015-08-28

nie mogłem skończyć, przeintelektualizowane, niezrozumiały język

Mateusz | 2015-08-08

Trochę nie rozumiem tych negatywnych opinii na temat tej książki. Owszem, nie jest to najlepsza pozycja w dorobku Bieńczyka, ale też nie popadajmy w skrajności: polska literatura dorobiła się na przestrzeni ostatnich lat sporej liczby bardziej przereklamowanych tytułów. Bieńczyk jak na publicystę, felietonistę, eseistę i obserwatora życia przystało zebrał w całość parę wcześniej publikowanych tekstów (nie on pierwszy i nie ostatnia - ten argument mówiący o tym, że to złe również do mnie nie przemawia), dodał parę nowych. Efekt końcowy okazał się w miarę dobry. Czyta się szybko, chociaż do frazy i składni Bieńczyka też trzeba przywyknąć. Ja mimo wszystko polecam - także tym, którzy nie potrafią odnaleźć punktu wspólnego dla wszystkich tekstów zawartych w książce. Być może ponowna lektura pomoże?