Opowieści makabryczne

Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Creepshow
dona

„Opowieści makabryczne”, oryginalny komiks Stephena Kinga, który po raz pierwszy ukazuje się w polskim przekładzie, to smakowity kąsek dla wszystkich miłośników czarnego humoru i komiksowej stylistyki z lat 50. Rozchichotany potępieńczo Upiór przedstawia pięć historyjek, jedną bardziej koszmarną od drugiej: mamy tu i familijną opowieść z zombie w roli głównej, i człowieka-roślinę, i...

Rozchichotany potępieńczo Upiór przedstawia pięć historyjek, jedną bardziej koszmarną od drugiej: mamy tu i familijną opowieść z zombie w roli głównej, i człowieka-roślinę, i tajemniczą skrzynię zamieszkaną przez krwiożerczego potwora. Dowiemy się też, czym może skończyć się zemsta na niewiernej małżonce oraz nadmierna dbałość o higienę.

Komiks wydany po raz pierwszy w roku 1982 stał się kanwą filmu w reżyserii George’a A. Romero (1982). Na podstawie scenariusza Stephena Kinga powstał też sequel, „Creepshow 2”.

Ilustracje: Berni Wrightson
Scenariusz: Stephen King
Okładka: Jack Kamen

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2008

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Opowiesci_makabryczne-p-29814-.html

Arthaniel | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Król Horroru pisze komiks? Do przeczytania jako ciekawostka, bo niestety pozycja nie przetrwała próby czasu (oryginał wydano w 1982), stąd zawarte w tym zbiorze historyjki nie straszą już tak, jak straszyć powinny.

patrikijaa | 2011-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Oto mistrz grozy w na pewno odrobinę mniej kojarzącej się z nim wersji. Ale czy czasem nie warto ukazać swoje opowieści w innym formacie? Choć odnoszę wrażenie, że komiksy nadal czytają nieliczni, fani Kinga na pewno powinni zajrzeć także tutaj, aby dowiedzieć się, co zawarł w swoich makabrycznych opowieściach i czy to nadal jest ten King, którego znamy. Komiks z rysunkami w stylu lat 50-tych w połączeniu z typowym dla autora czarnym humorem w 1982 roku stał się wzorem dla filmu Creepshow reżyserowanego przez George'a A. Romero'a.

W komiksie znajdziemy pięć opowieści, które, co nie dziwi, są prawdziwie makabryczne. Opowieści mówią kolejno o: powstającym z grobu zombie; mężczyźnie, którego meteoryt zamienił w roślinę; tajemnej skrzyni, która skrywa w sobie krwiożerczego potwora; zemście za niewierność oraz ostatnia o tym, że zapłata za obojętność może przybrać formę, której najbardziej się obawiamy.

To, co na początku należałoby zaznaczyć, że to już nie jest ten sam King....

Gitarą Rysowane | 2016-05-17
Na półkach: Przeczytane, Komiksy

W książce „Danse Macabre” Stephen King napisał: „W dzieciństwie do moich ulubionych lektur należały komiksy grozy Williama M. Gainsa (…) oraz wszystkich imitatorów Gainesa. (…) Owe komiksowe horrory z lat pięćdziesiątych nadal stanowią dla mnie idealny przykład literatury budzącej strach, czyli uczucie leżące u podstaw grozy, nieco mnie subtelne, ponieważ jego źródłem nie jest wyłącznie umysł”. Zamieszczone w „Opowieściach makabrycznych” historie stanowią hołd dla komiksowych horrorów z tamtych lat, których popularność stała się przyczyną moralnej paniki w ówczesnych Stanach Zjednoczonych. Ona z kolei doprowadziła do autocenzury ze strony wydawnictw publikujących opowieści obrazkowe.

„Opowieści makabryczne” to pięć różnorodnych opowieści grozy, jakby żywcem wyciągniętych z komiksowych archiwów. Czytając te historie można poczuć się jak nastolatek z lat pięćdziesiątych, który odkrywa kolejne przerażające opowieści z publikowanych wtedy komiksowych horrorów. Siłą „Opowieści...

Piotr | 2012-02-29
Przeczytana: 20 lutego 2012

Klimatyczne ilustracje, kilka naprawdę interesujących historii, całość przyzwoicie wydana, na dobrym papierze. Dla fanów Kinga rzecz obowiązkowa.

Dzika_Róża | 2015-09-14
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

to rodzaj czarnej komedi, fajnie bo zrobiona w wrsji komiksa, :) zadko kiedy czytam takie dzieła, ale pochłonęłam i mam ochotę na Mroczna wierzę tylko tyle że tam jest dużo tomów polecam bez dwóch zdań.

Tomasz Zając | 2013-12-29
Przeczytana: październik 2011

:D Mój ulubiony komiks :) super ilustracje cofające nas w czasie do lat 50-60 , i bardzo fajne historyjki :) Polecam

Pływus | 2011-01-03

Pierwszy komiks jaki wogóle w życiu czytałem.Poza drobnymi nieścisłościami jak dla mnie OK!

Hero | 2011-07-06

To było zabawne^^