rozwińzwiń

Opowieści makabryczne

Okładka książki Opowieści makabryczne Stephen King
Okładka książki Opowieści makabryczne
Stephen King Wydawnictwo: Prószyński i S-ka kryminał, sensacja, thriller
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Creepshow
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2008-03-06
Data 1. wyd. pol.:
2008-03-06
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374697101
Tłumacz:
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
Tagi:
opowieści makabryczne stephen king
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Śpiące królewny Owen King, Stephen King
Ocena 6,7
Śpiące królewny Owen King, Stephen ...
Okładka książki Tygrys tu, tygrys tam... Joan Aiken, Isaac Asimov, Ambrose Bierce, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Roald Dahl, Stephen King, Richard Matheson, William F. Nolan, R.L. Stine
Ocena 5,8
Tygrys tu, tyg... Joan Aiken, Isaac A...
Okładka książki Mroczna Wieża: Bitwa o Jericho Hill Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Ocena 7,7
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
Ocena 5,9
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Ocena 7,3
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
194 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
17
12

Na półkach: ,

Idealne uzupełnienie kolekcji dla każdego fana Kinga 👑

Idealne uzupełnienie kolekcji dla każdego fana Kinga 👑

Pokaż mimo to

avatar
15
11

Na półkach:

"Opowieści Makabryczne" wydają się dosyć szczególną pozycją. Oto komiks zawierający pięć strasznych historii, stylizowanych na publikowane przez EC Comics, groszowe opowieści grozy z lat 40-tych i 50-tych. Przez osobliwe opowiastki prowadzi nas gnijący, potwór - kościotrup występujący w roli narratora, zwracając się do nas per "dzieciaczki". Jakby rodem wyciągnięty z telewizyjnych "Opowieści z krypty". Dzięki niemu, w „Dniu ojca”, mamy okazję poznać skrywającą mroczny sekret rodzinę Granthamów, której mściwa ciotka płaci najwyższą karę za ojcobójstwo. Półgłówek Jordy Verrill w dosadny sposób uświadamia nam, jak nie należy postępować przy pierwszym spotkaniu z obcą formą życia. Dwóch profesorów z uniwersytetu Harlock odkrywa w zapomnianym składziku skrzynię, którą wykorzystują do pozbycia znienawidzonej żony jednego z nich. Zdradzony mąż, w „Jak zostać na fali”, przykładnie karze kochanków, stając się jednocześnie ofiarą własnego, przebiegłego planu. Na koniec Upiór przedstawia nam Upsona Pratta i jego obsesję na punkcie karaluchów, która nie kończy się dla niego zbyt dobrze.
W żadnej z pięciu opowiastek nie uświadczymy szczęśliwego zakończenia, ale jako hołd złożony dawnym komiksom sprawują się doskonale. Dzięki temu, że w komiksie maczał palce sam mistrz horroru Stephen King, grozę przeplata tu czarny humor i groteska, które osobiście uwielbiam u Kinga. Mamy tu dobrze zaznaczone tło obyczajowe oraz dobrze nakreślone postacie. Komiks wydano pierwotnie w 1982 roku. Niemal od razu przeniósł go na mały ekran George A. Romero. Ekranizacja "Creepshow" na pewno jest doskonale znana miłośnikom pisarza z Main - możliwe, że nawet bardziej niż komiksowy pierwowzór.
Godna uwagi jest znakomita i oddająca ducha lat 50. szata graficznej "Opowieści makabrycznych", stworzonej przez Berniego Wrightsona i jego ówczesną żonę – Michel a także okładka Jacka Kamena. To na prawdę znakomita robota! Zarówno klasyczny styl, kolory, jak i papier offsetowy oraz miękka oprawa podkreślają stylizację komiksu.
Osobiście zakochałam się w tym klimacie. Śmiało mogę stwierdzić, że komiks to nie lada gratka dla każdego kingomaniaka i fana horroru.

"Opowieści Makabryczne" wydają się dosyć szczególną pozycją. Oto komiks zawierający pięć strasznych historii, stylizowanych na publikowane przez EC Comics, groszowe opowieści grozy z lat 40-tych i 50-tych. Przez osobliwe opowiastki prowadzi nas gnijący, potwór - kościotrup występujący w roli narratora, zwracając się do nas per "dzieciaczki". Jakby rodem wyciągnięty z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
220
200

Na półkach: , , ,

Opowieści Makabryczne

Za mną mój pierwszy komiks w karierze! I to jeszcze trafiło mi się dzieło mojego ulubionego pisarza Stephena Kinga. A wszystko to za sprawą @liniadruku i @otulonaksiazkami dzięki którym dowiedziałem się o istnieniu tej pozycji.

Pięć strasznych opowieści, w naprawdę przerażającej odsłonie wizualnej, ma w sobie coś, co pozwala mi wrócić do wspomnień z dzieciństwa, gdy czekałem na kolejny odcinek z Archiwum X, a muzyka z czołówki sprawiała że czułem strach wywołując tym samym niepokój i nutę eksytacji. Natomiast za dzieciaka nigdy nie oglądałem Gęsiej skórki czy Opowieśći z krypty, czego dziś naprawdę bardzo żałuję. Ale ten komiks pozwolił mi poczuć się znów dzieckiem, jak gdybym czytał ją właśnie wtedy, gdy mój umysł był plastyczny i podatny na tego typu historie.
Zabawa była naprawdę przednia, dostałem to czego oczekiwałem. Szczerze powiedziawszy trochę brakuje mi w twórczości Kinga właśnie takich historii przełożonych na powieść, prostych, strasznych, paranormalnych. Ale na szczęście Opowieści Makabryczne trochę mi to zrekompensowały. Najchętniej przeczytał bym coś podobnego ale w świecie komiksów jestem raczej noga. Może któreś z was mogłoby mi polecić coś takiego?

Opowieści Makabryczne

Za mną mój pierwszy komiks w karierze! I to jeszcze trafiło mi się dzieło mojego ulubionego pisarza Stephena Kinga. A wszystko to za sprawą @liniadruku i @otulonaksiazkami dzięki którym dowiedziałem się o istnieniu tej pozycji.

Pięć strasznych opowieści, w naprawdę przerażającej odsłonie wizualnej, ma w sobie coś, co pozwala mi wrócić do wspomnień z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
605
528

Na półkach:

Film "Creepshow" obejrzałem jeszcze jako dziecko w latach 90. i pozostawił on we mnie niezatarte wrażenie. Jednak dopiero dziś, po tylu latach, sięgnąłem po komiksowy pierwowzór o zachęcającym tytule "Opowieści makabryczne". Zeszyt to niegruby prezentujący pięć krótkich makabrycznych historyjek firmowanych imieniem i nazwiskiem, nie kogo innego, jak mistrza horroru, Stephena Kinga. Jest zatem coś o zombie mszczących się na oprawcach, kosmicznym meteorycie, tajemniczej skrzyni czy milionerze nienawidzącym robactwa. Jako że rzecz została wydana pierwotnie w roku 1982 dziś może z lekka trącić myszką, ale klimat lat 80. jest niepodważalny. Bardziej bawi niż przeraża, a i niestety rozczarowuje skrótową formą. Nie mniej jednak komiks ten jest przyjemny w odbiorze. Rysunki nawiązują do komiksów z lat 50. i też robi to robotę.

Film "Creepshow" obejrzałem jeszcze jako dziecko w latach 90. i pozostawił on we mnie niezatarte wrażenie. Jednak dopiero dziś, po tylu latach, sięgnąłem po komiksowy pierwowzór o zachęcającym tytule "Opowieści makabryczne". Zeszyt to niegruby prezentujący pięć krótkich makabrycznych historyjek firmowanych imieniem i nazwiskiem, nie kogo innego, jak mistrza horroru,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
176
108

Na półkach:

Kanwa na której powstał genialny film 'Creepshow' (w którym zresztą zagrał King),natomiast trzeba lubić te pokręcone klimaty. Jeśli nie masz czasu ani na książke ani na film to mocno polecam teledysk The Black Dahlia Murder 'Everything Went Black' który również mocno odnosi się do Opowieści Makabrycznych i jednocześnie jest zabawny.

Kanwa na której powstał genialny film 'Creepshow' (w którym zresztą zagrał King),natomiast trzeba lubić te pokręcone klimaty. Jeśli nie masz czasu ani na książke ani na film to mocno polecam teledysk The Black Dahlia Murder 'Everything Went Black' który również mocno odnosi się do Opowieści Makabrycznych i jednocześnie jest zabawny.

Pokaż mimo to

avatar
24
23

Na półkach:

„Lęk przed ciemnością to jeden z najbardziej dziecinnych strachów”. – Pisze Stephen King w „Danse Macabre” – „Straszliwe historie zazwyczaj opowiada się (…) po zmroku, ponieważ to, co w dziennym świetle wywołuje śmiech, w blasku gwiazd całkowicie zmienia swój charakter”.

A co, gdy straszliwa – przynajmniej w założeniu – historia nie przeraża w nocy ani nie śmieszy za dnia? Bo tak działają, a raczej nie-działają „Opowieści makabryczne” napisane przez Kinga i narysowane przez Berniego i Michele Wrighstonów.

Komiks Kinga to hołd złożony „Opowieściom z krypty” i innym tytułom ze stajni EC, niemniej żaden ze znanych mi zeszytów wydawanych przez Williama Gainesa nie charakteryzował się aż tak sztampowymi fabułami jak „Opowieści makabryczne”. Wszystkie historie w tym zbiorze opierają się na identycznym schemacie fabularnym – jeden zły czyn prowadzi do powstania upiornego koszmaru, który to wyłania się spod ziemi, z wody lub z kosmosu, aby wymierzyć sprawiedliwość niemoralnemu gałganowi. I tak to leci. A gdy niestrudzony czytelnik dojdzie wreszcie do ostatniego opowiadania, to wystarczy szybki rzut okiem na pierwszy panel, żeby z góry przewidzieć finał. Mogę się mylić, ale nie tak wyglądają dobrze opowiedziane horrory.

Trzeba zatem szukać ratunku w śmiechu. Niestety ten element „Opowieści makabrycznych” został pogrzebany w polskim przekładzie. Podobnie jak w „Opowieściach z krypty”, tak i w komiksie Kinga narracja opiera się na zmyślnych grach słownych i żonglowaniu idiomami. W polskim wydaniu natomiast – choć widać, że tłumaczka się stara – zabrakło lekkości i dowcip zwykle bywa wymuszony. Do tego dochodzą pomniejsze błędy językowe, które zabijają radość z obcowania ze sprytnie ukutym żartem.

Walor humorystyczny mają za to rysunki. Twarze bohaterów zmieniają się częściej niż odbiorcę zaskakuje treść komiksu. I to wcale nie kwestia bogatej mimiki postaci, co raczej warsztatowej nieporadności rysowników.

Nieporadny. To ładny przymiotnik.

„Lęk przed ciemnością to jeden z najbardziej dziecinnych strachów”. – Pisze Stephen King w „Danse Macabre” – „Straszliwe historie zazwyczaj opowiada się (…) po zmroku, ponieważ to, co w dziennym świetle wywołuje śmiech, w blasku gwiazd całkowicie zmienia swój charakter”.

A co, gdy straszliwa – przynajmniej w założeniu – historia nie przeraża w nocy ani nie śmieszy za dnia?...

więcej Pokaż mimo to

avatar
201
32

Na półkach:

Dzień ojca - 7/10
Samotna śmierć Jordy'ego Verrilla - 6/10
Skrzynia - 9/10
Jak pozostać na fali - 8/10
Lubią się podkradać - 6/10

Dzień ojca - 7/10
Samotna śmierć Jordy'ego Verrilla - 6/10
Skrzynia - 9/10
Jak pozostać na fali - 8/10
Lubią się podkradać - 6/10

Pokaż mimo to

avatar
652
96

Na półkach: ,

Komiksowe nowele, których scenariusze wyszły spod ręki samego króla horroru – S. Kinga. Uważam, że tym razem okładka jest kwintesencją tego, co prezentuje to dzieło. Historie, które z wypiekami na twarzy poszukuje młody czytelnik, a gdzieś w tle czai się prawdziwe zagrożenie; i Ponury Żniwiarz jako konferansjer tego makabrycznego przedstawienia (trochę jak w filmach klasy B). W tym nieco groteskowym przedstawieniu zaskakujących sytuacji i rozwiązań problemów, można znaleźć prawdziwe lęki dnia codziennego. Po mniej więcej miesiącu od tej lektury pamiętam doskonale trzy z pięciu historii: „Dzień ojca”, „Samotna śmierć Jordy'ego Verrilla”, „Skrzynia”, choć ta pierwsza aż tak nie przypadła mi do gustu. Za to Jak pozostać na fali pamiętam mgliście, za to przesłanie już tak.

Komiksowe nowele, których scenariusze wyszły spod ręki samego króla horroru – S. Kinga. Uważam, że tym razem okładka jest kwintesencją tego, co prezentuje to dzieło. Historie, które z wypiekami na twarzy poszukuje młody czytelnik, a gdzieś w tle czai się prawdziwe zagrożenie; i Ponury Żniwiarz jako konferansjer tego makabrycznego przedstawienia (trochę jak w filmach klasy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
282
196

Na półkach: , ,

Taka ciekawostka dla fanów.

Taka ciekawostka dla fanów.

Pokaż mimo to

avatar
1306
325

Na półkach: , , ,

Fajny komiks dla miłośników autora oraz starych komiksów.

Fajny komiks dla miłośników autora oraz starych komiksów.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    667
  • Chcę przeczytać
    628
  • Posiadam
    211
  • Komiksy
    36
  • Stephen King
    25
  • Chcę w prezencie
    17
  • Komiks
    15
  • Ulubione
    11
  • King
    9
  • Teraz czytam
    8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowieści makabryczne


Podobne książki

Przeczytaj także