Opowieści makabryczne

Wydawnictwo: Albatros
CREEPSHOW
komiksy

Opowieści makabryczne to komiks autorstwa Stephena Kinga. Zawiera pięć przerażających opowieści. Ilustracje do niego stworzyli Berni i Michele Wrightsonowie. Po raz pierwszy został wydany w 1982 roku i stał się podstawą do nakręcenia filmu w reżyserii George’a A. Romero. Zbiór zawiera pięć wstrząsających czytelnikiem historii (Dzień ojca, Samotna śmierć Jordy'ego Verrilla, Skrzynia, Jak pozostać na fali, Lubią się podkradać), z których jedna jest straszniejsza od drugiej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1735,39...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1735,39...»

"Opowieści makabryczne" zakupiłam w ramach eksperymentu. Na okładce nagryzmolili: "oldschoolowa gratka dla wielbicieli Stephena Kinga i komiksów", a skoro spełniam przynajmniej jeden warunek, dlaczego miałabym nie spróbować :) Nie czytałam żadnego komiksu od wieków! Zdążyłam już nawet zapomnieć czy lubiłam to robić, czy niekoniecznie.

Historie zamieszczone w komiksie znam, pod koniec zeszłego roku zrobiłam sobie nawet małe przypomnienie filmu George'a A. Romero, więc można powiedzieć, że byłam "na świeżo" z tematem. Podobało mi się, chociaż komiksy są dla mnie zbyt krótkie, żeby się w pełni nacieszyć. Ale to w końcu King! Nie mogłam sobie odpuścić :)

Artur Jaworski | 2017-10-29

Zabija ojca, mszcząc się za to, że ojciec zlecił zabójstwo jej partnera. Lecz staruszek wychodzi z grobu w dniu ojca i chce swój tort... Pewien gość znajduje na polu meteoryt, który okazuje się drapieżną rośliną, opanowuje otoczenie oraz ciało znalazcy, i zmusza chłopaka do samobójstwa... Woźny przez przypadek natrafia w budynku na tajemniczą skrzynię, a z niej wydobywa się potwór i zjada ludzi. Jeden z bohaterów zwabia do skrzyni wredną żonę... Facet pozbywa się zdradzającej go żony, wraz z kochankiem. Zmusza parkę do zakopania się na plaży, z piasku wystają tylko ich głowy. Nadchodzi przypływ... Jeden nieprzyjemny biznesmen ginie zżarty przez karaluchy... Kilka opowieści z krypty, z narratorem potworkiem wciągającym czytelnika w abstrakcyjny świat Stephen Kinga. Czarny humor; świetne rysunki. Hołd komiksom z lat pięćdziesiątych. Oldskulowa gratka. Przez chwilę mogłem powrócić do dzieciństwa.

Roland | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Mroczne opowiastki

Stephen King jest znany jako doskonały gawędziarz, który bawiąc się słowem raczy swych czytelników kolejnymi powieściami. Choć znany jest z długich dzieł w jego twórczości nie zabrakło krótkich nowelek. Jednak w jego dorobku znajduje się szczególna pozycja, która jest swojego rodzajem hołdem złożonym komiksom z lat 50-tych, a w których zaczytywał się w dzieciństwie nasz autor z Maine. Każdy z nas lubi poczuć nutkę grozy, poczuć gęsią skórkę na swej skórze. Strach leży u podstaw grozy, ponieważ pokazuje coś co budzi w nas lęk. Większość z nas słyszała, czytała lub widziała krótkie, przerażające historie. W czasach młodości Kinga taką niewątpliwą rolę straszaka pełniły komiksy, natomiast na naszym rodzimym poletku starsi czytelnicy z pewną nutką sentymentu wspominają oglądane po kryjomu „Opowieści z krypty” ze słynny strażnikiem krypty. Coś w nas jest, że z sentymentem wracamy do lat swej młodości, więc wydanie przez Stephena Kinga paru opowiastek w formie...

Marcin Kowalczyk | 2017-10-23
Na półkach: Przeczytane, Horror
Przeczytana: 23 października 2017

Nie jestem fanem komiksów. Do przejrzenia tej pozycji skłoniło mnie imię i nazwisko autora - "Stephen King".
Jest dość specyficzna pozycja. Stylizowana na lata 50-te. Rysunki oddają ducha tamtych czasów.
W środku pięć "przerażających" historii. Opowieści trochę z przymrożeniem oka. Dużo makabry, mało tajemnicy i można je traktować jako modny w tych latach żart.
Jedynie co odróżnia je od marnych komiksów klasy B - to odrobina psychologi w każdej z nich. Pisarz nie pozbył się do końca gawędziarskich naleciałości.
Wydanie na dość dobrym papierze w miękkiej oprawie.
Pozycja którą czyta się szybko i bezboleśnie. Czy zapada w pamięć? W mojej raczej nie pozostawi śladu. Nie czuję magii lat 50-tych. Przeczytałem bo to King.

Wkp | 2017-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy
Przeczytana: 09 listopada 2017

DANSE MACABRE

Stephen King i komiks to połączenie nieszczególnie popularne, choć przecież w swojej karierze Król własnym nazwiskiem sygnował wiele opowieści graficznych. Świat jego opus magnum, „Mrocznej Wieży” został nie tylko zaadaptowany na tym gruncie, ale także i rozwijany, sam autor przyłożył także rękę do „Amerykańskiego Wampira”, a na rynku (głównie amerykańskim) nie brakuje adaptacji jego książek. Cóż się jednak temu dziwić – mały Stephen z uwielbieniem zaczytywał się w makabrycznych groszowych komiksach grozy. Dlatego też po latach, w roku 1982, dokładnie 35 lat temu, napisał scenariusze do pięciu krótkich historii graficznych w takim właśnie klimacie, zebranych w albumie „Opowieści makabryczne”. Opowieści przeniesionych jednocześnie w tym samym czasie na ekran przez George’a A. Romero jako „Koszmarne opowieści”. Teraz, po niemal dekadzie od pierwszego polskiego wydania komiks powraca na sklepowe półki. I oczywiście miłośnikom prozy Króla Horroru nie trzeba go nawet...

Northman | 2017-11-11
Przeczytana: 06 listopada 2017

Prawdziwa gratka dla fanów grozy!

I to dla fanów grozy w najlepszym wydaniu, autorem wszak jest sam Stephen King! Fani naczekali się na wznowienie tego komiksu, oj, naczekali się... aż do październikowego wznowienia egzemplarze z poprzedniego wydania były na wagę złota, praktycznie nie do zdobycia. Na szczęście - teraz już tak nie jest :) Dostajemy więc do rąk kolejny element tego, co składa się na "kingową jesień" a.d. 2017 :) (biorąc pod uwagę książki, filmy i seriale jakie ukazały się w ostatnim czasie, określenie to jest jak najbardziej na miejscu).

Komiks i Stephen King... no tak, niektórzy mogą kręcić nosem... połączenie jest bowiem dosyć niespotykane. Jednak w tym wypadku - jest to połączenie po prostu KULTOWE. Nie wszyscy bowiem wiedzą lub pamiętają, że stary film grozy autorstwa Romero pt. "Creepshow", to adaptacja tego właśnie komiksu :) A film, podejrzewam, kojarzy znacznie więcej osób niż sam komiks ;)

Cóż więc tu mamy? Grozę w wydaniu cudownie trącącym "klasą...

Rany, jakie to jest doskonałe =D Jestem absolutnie zachwycona. I bynajmniej nie jest to związane z moją platoniczną, bezkompromisową miłością do Stefanka. Połączenie pięciu klimatycznych opowiadań grozy i rewelacyjnej, dopracowanej grafiki to po prostu strzał w dyszkę. To musi być dobre. I jest.

Gdyby ktoś powiedział mi teraz "mamy cię, autorem Opowieści Makabrycznych nie jest King" to sugestywnie popukałabym się paluchem w środek czoła. Bo Opowieści makabryczne to 100% Kinga w Kingu. Mamy zło pod każdą postacią. Mamy trupa i jego niezałatwione sprawy, motyw kosmosu i zemsty, wredną, antypatyczną kobietę i nienasycone monstrum, robale. Wszystko to okraszone pokaźną porcją absurdu i specyficznego humoru.

Narratorem Opowieści makabrycznych jest Upiór, który grzecznie przestawia się, spozierając na nas błędnym wzrokiem z pierwszej strony komiksu. Po wstępnych uprzejmościach zaprasza nas do wysłuchania "uroczej historii" zatytułowanej Dzień ojca. Poznajemy niezbyt sympatyczną...

konto_usuniete | 2017-10-24

Bardzo fajny i przyjemny w odbiorze komiks, którego scenarzystą jest Stephen King. Historyjki z dreszczykiem narysowane i opowiedziane są w stylu Opowieści z krypty. W sam raz dla fanów króla horroru.
Ciekawostka jest taka, że jedna z historii została zekranizowana w postaci filmu krótkometrażowego "The Lonesome Death of Jordy Verrell" i gra w niej sam boss czyli Stephen King.
Można zobaczyć na youtube.

The_5nake | 2017-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Ohh Stephen!
Uwielbiam komiksy i uwielbiam Stephena Kinga - wszyscy to wiedzą. Czy mogłem sobie wymarzyć lepszy prezent świąteczny niż 'opowieści makabryczne'?
Dostajemy tutaj 5 opowiastek, anegdotek wręcz wymyślonych przez króla grozy. Całość stylizowana jest na lata 50 i tak też te historie są napisane: z przymrużeniem oka, banalnie. Autor daje nam komiksowy odpowiednik filmów grozy klasy b z lat 50, co jest urocze. Komiks został oryginalnie wydany w latach 80 i w Polsce doczekał się teraz wznowienia, samo wydanie jest rewelacyjne - okładka wygląda jak amerykańskie komiksy po 1$, nawiązuje do twórczości Stephena Kinga. Wnętrze to jak wspominałem 5 opowiastek, ale okraszone narracją upiora, który bawi się przednio komentując wydarzenia z historyjek.
Jako komiks - specyficzny i nie dla każdego, jako twór Stephena Kinga - gratka i must have dla fanów/

Ola | 2017-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 października 2017

Prawdziwa gratka dla fanów Stephen'a King'a. Fajnie posiadać dzieło ulubionego autora w trochę innej formie. Jak dla mnie mega klimatyczne.