Conan
conan, howard, robert, ervin
Fenrir

Conan miał żyć około 10 000 lat temu w owianej mgłami tajemnicy erze hyboryjskiej. Ojczyzną Conana była górzysta Cymeria, kraina położona daleko na północy, dalej leżały tylko Asgard i Vanaheim (znane z mitologii nordyckiej). Conan urodził się na polu bitwy, co wedle ówczesnych przekonań wróżyło mu krwawe i brutalne życie. Powodem wybrania tak niebezpiecznego miejsca porodu, była napaść wrogich Vanirów – brzemienna matka Conana, nie zwracając uwagi na swój poważny stan, ruszyła do boju u boku współplemieńców, broniąc ziem swego klanu. Po ojcu kowalu, Conan odziedziczył duży wzrost oraz potężną budowę ciała. Podczas swojego burzliwego życia awanturnika, Conan zwiedził większość znanych krain oraz oddawał się niezliczonym zajęciom.

01.List od R. E. Howarda do P. S. Millera

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

fik | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Oj Conan Conan - będąc dzieckiem byłem nim zafascynowany, szczególnie Conanem Howardowskim. Teraz z perspektywy czasu może jest to literatura bardziej dziecięca ale i tak podziwiam autorów za krótkie a treściwe opowiadania no i za fantazję (której im szczerze zazdroszczę). Za to i za sentyment ta ocena.

Józef Śliwiński | 2010-10-02

Nieskomplikowane historie Conana będące sztandarowym przykładem powieści magii i miecza to swego rodzaju fenomen, który choć nie zaskakuje warsztatem stanowi przyjemną lekturę do poduszki i klasykę samą w sobie.

Ciacho | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Ciężko wrócić pamięcią do pierwszego spotkania z legendarnym Conanem, które miało miejsce we wczesnym dzieciństwie, ale było to na pewno za pośrednictwem filmu "Conan barbarzyńca", gdzie główną rolę odegrał fantastycznie zbudowany Arnold Schwarzenegger. Potem przyszła pora na nieco słabszy, ale mimo wszystko w tamtym czasie świetny serial, w którym równie pokaźną muskulaturę prezentował nam Ralf Moeller. I tak po długich latach przyszła pora na porównanie obrazu Conana wykreowanego na potrzeby filmu z jego pierwotnym literackim wzorem, którego stwórcą jest Robert Ervin Howard.

Wstęp do zbioru o przygodach Conana otwiera Howard nakreślając nam tło historyczne, czyli erę hyboryjską. Następnie dostajemy siedem opowiadań:

1.Spotkanie w krypcie- jest pierwszym opowiadaniem liczącym sobie zaledwie kilka stron, na których opisane jest jak Conan wszedł w posiadanie swego miecza.
2.Wieża Słonia - po tym jak Conan zdobył miecz, wybrał sie do Wieży Słonia, aby zdobyć klejnot Yary. Jednakże,...

Krzysiek | 2015-05-30

Klasyk. I tyle. Już się tak nie pisze, prosto że aż naiwnie, już nie pisze się tak bohaterów, już nie opisuje się tak walk.

Ale to jednak Conan. Warto, by zobaczyć Cymmerię własnymi, nie tylko Arnoldowymi oczami.

lam4 | 2015-06-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Warto zacząć przygodę z takimi pozycjami od Conana. Czytane w czasach kiedy komputer był jeden na osiedle a nocne buczenie starej lodówki towarzyszyło blaskowi lampki w kuchni.

szpyrek26 | 2015-05-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jeden z tych tytułów, do którego chciałoby się wrócić.

Radek | 2016-05-10

Tak, wiem, nie wypada dawać takiej płytkiej, prostackiej literaturze tak wysokiej oceny.

Ale mimo to, dam 10, a jak ktoś powie, że nie powinienem, to powiem - znajdź inną książkę, która na "przemysł rozrywkowy" wywarła tak duży wpływ.

molicaksiazkowa | 2010-11-14

To był chyba mój osobisty początek przygody z literaturą fantastyczną, przed tym były tylko Thorgale podkradane starszemu bratu :) Ach jak to się czytało za młodu.

esox99 | 2010-05-27

Sentyment z dzieciństwa dlatego ocena dobra, a postać Conana kultowa.

Apfelbaum | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Wielokrotnie słyszałem, że "Conan" to klasyka, oraz naprawdę dobra opowieść. Ta książka chyba słabo oddaje zalety Conana, albo przeżycie ćwierćwiecza ogranicza przyjemność takiej lektury. Przez pierwsze 46 stron (na 237 stron publikacji) mamy wprowadzenie. Jest to wstęp, list autora o Conanie i tekst na temat świata w którym się rozgrywają opowiadania. Nie przypomina to wielu innych dość ciekawych słowniczków, dodatków i wstępów z innych książek np. powieści J.R.R. Tolkiena. Całość jest dość nudna i zwraca uwagę na pewną schematyczność zamieszczonych opowiadań, co trochę zabiera radość z ich lektury. Polecam najpierw przeczytać opowiadania (od 47 strony), a dopiero później jeśli będziecie mieli nadal ochotę przeczytać to co zamieszczono przed nimi. W pierwszym opowiadaniu pt. "Spotkanie w krypcie" nie ma nic ciekawego, ale można to zrozumieć koniecznością pokazania skąd bohater otrzymał miecz (szczególnie gdyby posługiwał się cały czas tym samym mieczem). Opowiadanie "Wieża słonia"...