Pajęczyna utkana z ciemności

Tłumaczenie: Dorota Kamińska
Cykl: Kane (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Darkness weaves with many shades
paulina

Utkwił wzrok w młodym obcokrajowcu, poszukującym wiadomości o Kane. -On jest złem wcielonym! Trzymaj się od niego z daleka! Przy takiej cenie za jego głowę nie ostała się nawet garstka ludzi w Konsorcjum, którzy nie sprzedaliby własnej duszy za szansę wydania go... Niegdyś potężne bramy zagradzały wejścia do grobowców, lecz w ciągu lat zostały wyważone. Czyje ręce mogły wyrwać tak potężne...

Utkwił wzrok w młodym obcokrajowcu, poszukującym wiadomości o Kane.

Niegdyś potężne bramy zagradzały wejścia do grobowców, lecz w ciągu lat zostały wyważone. Czyje ręce mogły wyrwać tak potężne bramy, by splądrować groby? To była zła noc na takie myśli. Wyrzucone kości mieszkańców trumien leżały starannie rozłupane i pozbawione szpiku. Czy w taki sposób mogłaby pożreć rozkładające się zwłoki jakaś istota ludzka lub przypominająca człowieka?

Kane szybko sięgnął ręką po topór, który miał przy siodle. Zamachnął się nim dookoła zadając potężny cios, którego nie mógł odeprzeć żaden miecz ani tarcza. Napastnik spadł z konia z rozsiekanym torsem. Drugiemu żołnierzowi wbił miecz w odsłonięty brzuch. Ostatni pozostały przy życiu żołnierz ugodził mieczem w szyję jego konia. W tym momencie ramię Kane'a wystrzeliło naprzód. Błyszczący topór rozciął hełm żołnierza wraz z czaszką, a ostry jak brzytwa brzeszczot zagłębił się w jego ciało.
-Droga wolna! - zaśmiał się Kane...

źródło opisu: tylna okładka książki

źródło okładki: www.trendyzator.blogspot.com

atimere | 2015-09-22
Przeczytana: 22 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chyba już wyrosłam z takich fantastycznie awanturniczych książek. Tym niemniej książka jest przeciętna vel poprawna. Są czarne charaktery, są pozytywne, jest piękna księżniczka vel córka cesarza i nawet zła knująca czarownica. Są spiski i wojna i nawet potwory morskie, jako że bitwy też zasadniczo morskie. Jedynym powodem, dla którego nie uznałam tej książki za przeciętną jest zakończenie, które jest lekką niespodzianką.

Mateusz | 2014-06-02
Przeczytana: 30 maja 2014

Nie rozumiem do końca opinii pozostałych czytelników piszących, że ta książka to dno, słabizna, bez głębi, płytka i w ogóle bez sensu... Najpierw weźmy pod uwagę fakt, że książka została napisana ponad 40 lat temu! Zgadzam się z czytelnikiem Feanor'em, który świetnie napisał iż jest to fantastyka w starym dobrym stylu. Kiedyś przecież pisało się zupełnie inaczej i nie trzeba to tego żadnej wiedzy. Filmy tez inaczej kręcono niż teraz.
"Stara fantastyka w dobrym stylu" - i o to chodziło. Wielki umięśniony kawał drania jakim jest Kane, który rąbie swoim wielkim mieczem wszystko co stanie mu drodze, lubiący dobrze wypić - taki był kiedyś chłop. Może i fabuła nie jest skomplikowana, ale na pewno ciekawa, trzyma się kupy. Postaci ciekawe, z krwi i kości, fajnie zarysowane bo dobry niekoniecznie jest tym dobrym a zły wcale nie jest najgorszy.
Żałuję po przeczytaniu "Pajęczyny utkanej z ciemności" dwóch rzeczy. Pierwsza, że w Polsce wydane zostały tylko pierwsze 5 części całego cyklu....

paulina | 2011-03-20
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Posiadam
Przeczytana: 19 marca 2011

Miła odmiana od standardowej walki dobra ze złem, zwycięstwa dobrego bohatera nad złym i triumfu miłości, która sprawia, iż dobrzy bohaterowie żyją długo i szczęśliwie...

Książka o szaleństwie, zemście, chciwości, śmierci i innych tym podobnych, ale za to jak bliskich ludziom rzeczach. O złu walczącym z jeszcze gorszym złem... i tak do końca nie wiadomo, jak to się na pewno skończy.

Robevil | 2015-04-28

Fantasy z niesamowitą wyobraźnią, aczkolwiek autor niestety zamyka pewna ramą czasową każdy tom- dzieje się to tylko z powodu krótkości ludzkiego żywota a nie naszego nieśmiertelnego bohatera- kara czy nagroda, naprawdę chcesz żyć wiecznie?
Pięknie napisane ,przecztane po kilkanaście razy i za każdym razem z taką samą pasją, nawet jeżeli z jakiegoś powodu spada tempo akcji to pojawiają się lekko filozficzne dygresje lub fakty wyjaśniające elementy z przeszłości, lub mały wątek romantyczny.
Czy traktowany jak bezduszny morderca ,niszczyciel narodów, człowiek?,półbóg?,demon? jest rzeczywiście takim jak go przedstawiają?
Elementem podwyższającym notę są opisy walki wręcz oraz sceny batalistyczne (ciężko znaleźć tak ładnie zrobione).
Osobiście najbardziej lubię "Chłód mego serca" za kreację barda, ale muszę dodać iż "Mroczna Krucjata" pozwoliła zmienić pogląd na dobro i zło.
Wszelkim przeciwnikom starej dobrej, fantastyki z silnym howardowskim bohaterem powiem: napiszcie lepiej.
Cały...

lailapeak | 2014-09-25

Lubię. Chociaż przeczytałam już wieki temu, pamiętam Kane'a dość wyraźnie. Mocny chłop i ... nieśmiertelny. Polecam.

Lintu | 2016-03-06

Nie rozumiem niskich ocen, zważywszy na to, że pomimo iż "Pajęczyna..." powstawała w okresie panowania klasycznego fantasy, jest tak mocno odmienna od powieści głównego nurtu. Przede wszystkim - jest to rasowe, pełnokrwiste dark fantasy. Przy czym "dark" nie jest tutaj synonimem karykatury albo przerysowania, ale oddaniem rzeczywistych odcieni emocji wypełniających tę opowieść. Kane, chociaż wydawałoby się wzorowany na Conanie, nie ma z nim za wiele wspólnego poza muskulaturą; jest postacią szarą, niejednoznaczną, amoralną, otoczoną przez ludzi mniej lub bardziej podłych. Jest to opowieść o zemście, żalu i ciemnej stronie ludzkiej natury - wszystko to podane w bardzo dojrzały, jak na fantasy, sposób. Historia jest intrygująca i zaskakująca, a dzięki swym niewielkim rozmiarom nie nuży. Polecam mocno.

ZadokAllen | 2015-09-06

Czytałem trochę pochlebnych opinii na temat prozy Karla Wagnera no i oczywiście na szczęście się nie zawiodłem. Ciekawie wykreowana postać tytułowego bohatera, którego losy okryte są tajemnicą.
Sam świat w którym żyje Kane jest mroczny i pełen niebezpiecznych istot z zamierzchłych czasów jeszcze przed nastaniem epoki ludzi.
Mamy także mnóstwo nawiązań do twórczości Lovecrafta, które osobiście uwielbiam. Starożytne zapomniane czarnoksięskie księgi, tajemnicze rasy zamieszkujące głębiny oceanu oraz przesiąknięte złem bóstwa z zamierzchłej przeszłości. W takim świecie żyje nasz główny bohater.
Proza Wagnera przypomina trochę tą jaką uprawiał Robert E. Howard ojciec Conana. Ale wykreowany przez tego pierwszego pisarza bohater jak i świat są bardziej mroczne i ocierające się momentami o horror. Ja ze swojej strony polecam przygody Kana.

aster | 2014-07-15

Biorąc się za tą książkę należy wziąć poprawkę na parę rzeczy: gatunek i grupę docelową.
Gatunek - to jest heroic (a raczej anty-heroic) fantasy. Czyli wielki, spocony facet biegający z mieczem i siekący potwory.
Grupa docelowa - czyli czytelnicy heroic fantasy, nie oczekujący od książki głębszego przesłania czy drugiego dna, oczekujący za to dużo akcji i dobrej rozrywki.
I przy takich założeniach - książka jest dobra. Bohaterowie są (jak na czasy, w jakich książka powstała) niebanalni, a intryga - choć od tych czasów powtarzana do bólu w różnych mediach - ciekawa i wciągająca. Do tego mroczna atmosfera - do bólu dobrych palladynów tu nie znajdziemy. Nie jest to dzieło wybitne, ale dość klimatyczne czytadło niewymagające zbytniego zaangażowania umysłowego.

Mikołaj | 2013-12-09
Przeczytana: 20 lipca 2011

Książka po prostu słaba. Nie dostrzegam w niej żadnej większej głębi, co więcej nie widzę też jakiegoś konkretnego celu w jakim została napisana. Fabuła zredukowana została do pretekstów, które może wykorzystać główny bohater aby się wykazać. Pomysł na postać Kane'a nawet ciekawy jednakże próba wcielenia go w życie, w moim odczuciu, nieudolna. Z trudem dobrnąłem do końca książki.

Feanor | 2010-04-26
Przeczytana: 2006 rok

Take klasyczne fantasy, czyli dużo biegania z mieczem i szybkiej akcji.