Conan

Okładka książki Conan Lin Carter, Robert E. Howard, L. Sprague de Camp
Okładka książki Conan
Lin CarterRobert E. Howard Wydawnictwo: PIK Cykl: Conan "czarna seria" (tom 1) fantasy, science fiction
Conan "czarna seria" (tom 1)
Conan
PIK
1991-01-01
1991-01-01
Zbigniew A. Królicki
conan howard robert ervin

Okładka książki X Minus One 2 Isaac Asimov, James Blish, Ray Bradbury, Frederic Brown, Algis Budrys, Mark Clifton, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, James Gunn, Robert A. Heinlein, Fritz Leiber, Murray Leinster, Katherine MacLean, H. Beam Piper, Frederik Pohl, Frank M. Robinson, Ross Rocklynne, Michael Shaara, Robert Sheckley, Clifford D. Simak, Theodore Sturgeon, L. Sprague de Camp
X Minus One 2 Isaac Asimov, James...
Okładka książki Wielka księga fantastycznego humoru t.2 Sue Anderson, Peter Anspach, Anthony Armstrong, John Kendrick Bangs, Elizabeth Counihan, Seamus Cullen, Avram Davidson, Grania Davis, Harlan Ellison, Eliot Fintushel, Alan Dean Foster, Neil Gaiman, Ron Goulart, E. K. Grant, Tom Holt, Terry Jones, L. Sprague de Camp
Wielka księga ... Sue Anderson, Peter...
Okładka książki Czarujące obiekty latające Piers Anthony, Robert Bloch, Nelson Bond, Fredric Brown, Angela Carter, Arthur C. Clarke, John Collier, Roald Dahl, Thomas M. Disch, Peter Haining, Harry Harrison, Eric Knight, Stephen Leacock, C.S. Lewis, William F. Nolan, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Fletcher Pratt, Robert Sheckley, Cordwainer Smith, Kurt Vonnegut, P.G. Wodehouse, John Wyndham, L. Sprague de Camp, praca zbiorowa
Czarujące obie... Piers Anthony, Robe...

Podział na opowieści trzyma w napięciu, a język jest na luzie, łatwy do strawienia. Bez zbędnego kombinowania — po prostu dobra lektura dla każdego, kto lubi solidną akcję w klimacie magii i miecza (bardziej miecza). Polecam! Ja na pewno będę kontynuował serię z Conanem:)

Czytane lata temu...

Czytane lata temu...

Powróciłem do tej książki po ponad 30 latach, choć nie mam w zwyczaju czytać dwa razy książki. Powróciłem z różnych powodów, a jednym z nich była ciekawość jak dziś obiorę przygody Conana. Przygody, które dzieści lat temu rozpalały moją wyobraźnię do białości, otwierały przede mną wrota czytelnictwa i dawały niebywale dużo radości i przyjemności.
Dziś również, perypetie Cymmeryjczyka czytało się rewelacyjnie, na pewno bez wypieków na twarzy i bez tej emocjonalności, ale wciąż, mimo swej prostoty, barbarzyństwa wręcz, mają w sobie to coś. Miecz, mięśnie, charyzmatyczny bohater i nieprawdopodobne historie, umiliły mi deszczowy wieczór i przypomniały młode lata :)

Dziś również, perypetie...

Urzekająco proste historie przygodowe w postapokaliptycznym świecie, choć przed współczesnością. Lekkie, komiksowe, różnorodne.

Sprawdźcie jak wyobraża sobie książkę sztuczna inteligencja.

Sprawdźcie jak wyobraża sobie książkę sztuczna inteligencja.

Przeczytane wspólnie z młodszym pokoleniem. W ramach akcji oderwania młodzieży od nośników multimedialnych. Żeby podyskutować konieczne jest odświeżenie sobie fabuły. Zabawa była całkiem udana. Najważniejszy jest efekt, że młodzież sięga po książki.
Plusy:
- sentymentalna podróż do przeszłości, pierwszych przeczytanych książek;
- może wrażenie już nie takie jak byłem młokosem, ale też wciągnęło;
- zbiór 7 ciekawych opowiadań o literackim bohaterze Conanie;
- największe wrażenie robią te napisane przez Howarda, chociaż opowiadania napisane przez duet L. Sprague De Camp & Lin Carter też ciekawe;
- intrygujący opis ery hyboryjskiej we wprowadzeniu do zbioru;
- przygody, przyjaźnie, walki, potyczki i ciągłe nawalanki;
- starcia z magami, bestiami, bezwzględnymi zabójcami;
- pogoń za bogactwem, winem, kobietami i innymi atrakcjami;
- nie tylko młodsi czytelnicy znajda tutaj coś dla siebie;
- jak dla mnie najlepsze opowiadanie to „Bóg w pucharze”;
- czyta się lekko i przyjemnie, relaks i odstresowanie gwarantowane.
Minusy:
- słabsze opowiadanie „Wieża słonia” przez nagromadzenie dziwnych nazw.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- sentymentalna podróż do przeszłości, pierwszych przeczytanych książek;
- może wrażenie już nie takie jak byłem...

Nah szkoda, że jak byłem młodszy nigdy nie natrafiłem na tą książkę. Myślę, że dla młodszych osób była by to całkiem spoko lekturka do przeczytania.

Klasyka fantasy - bez elfów i krasnoludów a i tak, a może właśnie dlatego, warte przeczytania

Typowy romans dla mężczyzn

Typowy romans dla mężczyzn

Conan stał się znaną postacią dla nieczytających dzięki filmom z Arnoldem. Naturalnie chce się porównać film do książki. Porównanie będzie dotyczyło jedynie tego konkretnego, pierwszego, zbioru opowiadań, ponieważ nie znam następnych książek, często innych autorów. Opowiadania są ładnie napisane, aczkolwiek zwięzłym językiem. Nie ma to obszernych opisów czy postaci, czy też świata. Raczej krótko, żółniersko od razu przechodzimy do akcji. Stąd tez bliżej mielibyśmy do serialu, aniżeli filmu pełnometrażowego. Co do zasady to opowiadania pracują tak, jak film. Conan przeżywa nowe przygody w poszukiwaniu bogactwa, wina i kobiet. Nie ma tu żadnej głębszej filozofii. Czyta się to szybko i przyjemnie. Jeżeli ktoś poszukuje jakiejś głębszej fantastyki to nie tutaj. Trzeba wziąć pod uwagę, że opowiadania te pochodzą z lat 30-tych XX wieku, dlatego dla obecnego czytelnika mogą być (i zapewne będą) naiwne, takie trochę jak bajki dla dzieci. Niemniej jednak myślę, że zapoznać się warto, jeżeli lubi się wartką akcję. Niezobowiązująca lektura na popołudnie.

• Książki

Dodaj cytat z książki Conan