The Mammoth Book of Seriously Comic Fantasy
978-83-7574-396-8
Casthaluth

W tej antologii znajdziecie tylko dwie poważne strony: przedmowę i stopkę redakcyjną. Bo w fantastyce chodzi też o to, by czasami po prostu wyszczerzyć zębiska, chwilę poudawać cymbałki i zarechotać niczym król Ropuch na widok ponętnej księżniczki. A więc masz na sobie skórzane buty oraz obcisłe slipki, a wypasione muskuły przesłaniają ci widok? To obiecujące, ale niekonieczne oznacza, że...

A więc masz na sobie skórzane buty oraz obcisłe slipki, a wypasione muskuły przesłaniają ci widok? To obiecujące, ale niekonieczne oznacza, że jesteś bohaterem. Możesz być tylko marnym drugoplanowcem i z tego powodu grozi ci wzruszająca, acz rychła śmierć. Albo akurat jesteś złym pierwiastkiem opowieści.... Lepiej poznaj 50 wskazówek, które uchronią Cię przed losem wszystkich Antybohaterów.

I jeszcze to nieznośne uczucie, kiedy przeleciałeś z jednego krańca galaktyki na drugi tylko po to, by wpaść w łapy bandy futrzaków ze spluwami na korki. Gdyby Darwin to widział, przestałby grzebać w teorii ewolucji i otworzył sklep z rogowymi grzebieniami.

źródło opisu: www.fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

astaldohil | 2011-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2011

Drugi tom "Wielkiej księgi..." lepszy, co raczej nie dziwi, bowiem nazwiska pisarzy, którzy zamieścili swoje opowiadania w tymże dużo bardziej popularne. Ścisłymi "liderami" tego woluminu są: Tom Holt, ze znakomitym opowiadaniem, pastiszującym filmowy cykl "Planeta małp", z wplecionymi doń elementami zaczerpniętymi z "Kubusia Puchatka"; Neil Gaiman, i jego opowieść w stylu noir, w której głównymi bohaterami są postaci z "Alicji w krainie czarów" i dziecięcych wyliczanek, oraz L. Sprague de Camp, z "oldskulową", lekko tylko zabarwioną humorem, historią, utrzymaną w duchu opowieści o Conanie Barbarzyńcy, czy - bardziej nawet - o Farfydzie i Szarym Kocurze.

Pozostałe z opowiadań tomu drugiego jest dużo ciekawsza, jakby zabawniejsza i nieco bardziej oryginalna, niż większość z tych, które możemy przeczytać w pierwszym woluminie. Oczywiście ogólny poziom trudno uznać za wysoki, jednak nie sposób nie polecić całości "Wielkiej księgi fantastycznego humoru" wszystkim miłośnikom lekkiej,...

JakubL | 2013-10-07
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka stanowi zbiór historii które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Mnie osobiście w ogóle nie śmieszyły, historie same w sobie też mnie nie porwały i w żaden sposób nie pociągły. Jedynie co mi się najbardziej podobało to 50 rzeczy które by zrobił jako mroczny władca, dla mnie jest to absolutne mistrzostwo niestety to tylko kilka stron z tego w miarę grubego tomiska.

Karotecja | 2016-09-15
Przeczytana: 14 września 2016