Wyznania patrycjusza

Wydawnictwo: Czytelnik
Egy polgar vallomasai
literatura piękna
Bożena

Autobiograficzna powieść Sándora Máraiego Wyznania patrycjusza składa się z dwóch części: pierwsza z nich to opis dzieciństwa, a zarazem obraz Węgier z początku XX wieku; druga jest relacją z okresu emigracji młodego człowieka (a wkrótce młodego małżeństwa) i jednocześnie portretem Europy Zachodniej w latach dwudziestych minionego stulecia. Jak pisze Teresa Worowska w posłowiu, „całą powieść cechuje owa dwoistość: pierwsza część opowiada o próbie wyrwania się z pewnego świata, druga – o daremności tej próby, o niemożliwości wyrwania się”.
Dzieje tej książki były dość niełatwe: pierwsze wydanie ukazało się w latach 1934–35, lecz na skutek procesu o zniesławienie, wytoczonego przez jedną z opisanych w powieści osób, zostało wycofane ze sprzedaży, a wszystkie kolejne edycje publikowano już w wersji ocenzurowanej przez autora zgodnie z wyrokiem sądu. W niniejszym, rozszerzonym wydaniu po raz pierwszy prezentujemy polskim czytelnikom oryginalną, pełną wersję Wyznań.
Z okazji 70 lat istnienia "Czytelnika" ukazuje się kolekcja tytułów wybranych z dorobku wydawnictwa. Edycję wyróżnia jednolita szata graficzna autorstwa Andrzeja Heidricha. Wyznania patrycjusza są kolejną książką w tym cyklu.

źródło opisu: SW Czytelnik

źródło okładki: SW Czytelnik

beata | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

„Wyznania patrycjusza” mówią: oto droga do mojego „ja”. To dlatego jestem takim człowiekiem. Dlatego jestem takim pisarzem. Dlatego w ogóle jestem pisarzem.

„Wyznania patrycjusza” stanowią dla wielu kwestii poruszanych w przeczytanym przeze mnie ostatnio, „Dzienniku 1943 – 1948”, „słowo wstępne”. Bo „Wyznania” są powieścią autobiograficzną. Bardzo szczerą. Prawdziwą. Do granic możliwości, które Márai jasno określił: „Istnieje zawsze ostatnie schronienie, do którego pisarz ucieka: poszukujemy prawdy, ale część tej prawdy zatrzymujemy dla siebie i z nikim się nią nie dzielimy. Starałem się zawsze być w mej suwerenności otwarty i szczery; gardziłem wszelka tanią i tchórzliwą wstydliwością – nie miałem nigdy tajemnic, wszystko, co przynosiło mi życie, trafiało u mnie „na pierwszą stronę” - ale tej tajemnicy, powodu, dla którego nie mogę być kimś innym, tylko sobą, tego, czym się różnię, nigdy nikomu nie zdradziłem.”

Towarzyszymy Máraiemu w okresie dzieciństwa i dojrzewania mając w...

czytający | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Wspaniałym doznaniem jest przyglądać się pisarzowi podczas jego pierwszych prób tworzenia. Gdy odwaga popycha go do debiutanckich eksperymentów i kiedy kiełkuje w nim myśl, że dokonuje czegoś, czemu potem poświęci całe swoje życie. Widzieć kształtowanie tej pisarskiej masy, która z początku łatwo podlega wszelkim odkształceniom, aby potem okrzepnąwszy nabrać cech dobrego rzemieślniczego pisarstwa. Takie podpatrywanie może być bardzo inspirujące również dla samego czytelnika. Coś tak mocno pulsującego jak budząca się nowa literacka gwiazda, samo w sobie wywiera wpływ na osobowości, które szukają swojej drogi i pasji. Właśnie mnie pozwolono dostąpić tego zaszczytu odczuwania chwili, kiedy w pewnym momencie pisarz uzmysławia sobie, że pisanie będzie jego sposobem na życie. Kiedy twórca podejmuje decyzję, że od teraz będzie regularnie wyruszać na połów dusz i kusić niezliczone rzesze ludzi swoim postrzeganiem świata.

Sándor Márai próbuje rozsmakować nas w swoich proustowskich...

Karolina Lipowska | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

"Wyznania patrycjusza" to książka Bardzo dobra, a nawet odważę się powiedzieć Znakomita, doskonale bowiem oddaje ona tęsknąte autora z ojczyzną (nie zpominajmy, że Marai dość długi okres życia spędził na emigracji).

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to opisany obraz dzieciństwa i jednocześnie Węgier z początku XX wieku. Piekne jak i zaskakujące a nade wszystko trzeźwe i obiektywne jest spojrzenie, jakby nie było dziecka na czas, miejsce i ludzi z ich codziennym klasowym jestestwem. To także próba zrozumienia samego siebie.

Druga część to nic innego jak opis zycia na emigracji młodego człowieka (a w zasadzie młodego małżeństwa), któremu przyszło żyć w różnych miejscach i który miał mozliwość paodążania różnymi drogami i w konsewkencji spisania swoich przeżc i spostrzeżeń.

Mądrość życiowa bohatera (autora) i jego jasne spojrzenie na świat sprawia literackie "zatracenie się" u czytelnika.

W "Wyzniach...." jest tyle emocji, które przekazuje Nam autor, że...

michuk | 2010-09-19
Przeczytana: 16 marca 2008

Jedna z najbardziej pasjonujących a jednocześnie najsmutniejszych autobiografii (choć nieoficjalnych) jakie czytałem. Rzadko ciekawe wydają mi się czujeś wspomnienia z dzieciństwa, ale tu, gdy podane w kompleksowej formie, tj. z portretem epoki, a następnie skonfrontowane z późniejszym okresem życia Maraia, działa to perfekcyjnie. Na pewno jeszcze wrócę kiedyś do tej książki (oraz "Ziemia, ziemia!" będącej jej kontynuacją, której nie widzę niestety w bazie LubimyCzytac). Perfekcyjna literatura, idealnie trafiająca w moją wrażliwość. Gdybym był nieszczęśliwym pisarzem, chciałbym być taki jak on :)

Chiara | 2013-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Czytałam tę książkę w czytniku. Im dalej wchodziłam w tę opowieść, tym bardziej odczuwałam potrzebę wzięcia tej książki do ręki. Niebywałe uczucie. Nie wiem, jak brzmi tytuł oryginalny, ale polskie tłumaczenie jest niezwykle trafne. Wyznania- taką ma właśnie ta książka formę. Niewiele w niej dialogu, narracja jest epicka, płynie niespiesznie i często w kierunku refleksji. Wymaga więc skupienia. Warto jednak poddać się temu rytmowi. Powieść jest, jak każda wielka literatura, wielopoziomowa. Można więc ją czytać nawet jako sagę rodzinną- taki ma charakter pierwsza część. Można jako powieść drogi- bohater-pisarz i dziennikarz- pomieszkiwał w różnych miastach, pooddychać więc można powietrzem Wiednia, Berlina, pochodzić ulicami Paryża i w końcu- Budapesztu. Ale to przede wszystkim podróż duchowa. Znalazłam tu fragmenty i zdania, które mogłabym uznać za swoje, podane pięknym językiem...Marai ukazuje się tu jako doświadczony ale też obdarzony jakąś "jasnością" właściwą ludziom...

Anna | 2015-04-03
Przeczytana: 2015 rok

Panie Marai, Pan geniuszem był. Oto książka, która wypełni was po brzegi, do syta. Przepiękny język, cudowne wspomnienia, obserwacje, obrazowe opisy. Wspaniałe portrety rodziny i epoki, w której przyszło mu się urodzić, dorastać. To książka na zawsze. Moje zwierciadło, mój skarb.

Ola Loobeensky | 2014-06-26

Człowiek przytłoczony przez rzeczywistość do granic możliwości uderza ponownie; żaden zresztą ze znanych mi języków nie ma słowa tak doskonale pasującego do charakteru jego pisarstwa, jak łacina z jej 'gravis'. Márai jest uosobieniem 'gravis', a "Wyznania patrycjusza" to Bardzo Poważna Opowieść o Bardzo Poważnych Sprawach. Napisana bardzo pięknie, jednak wysysająca ze mnie energię życiową, co miałoby wiele sensu, gdybym była starym litewskim szlachcicem-rentierem, dysponującym absolutnie całym czasem wszechświata na pogrążanie się w letargu w ulubionym fotelu.

Krzysztof | 2017-04-19

Marai znów genialny.
Szczególnie uderzył mnie rozdział, w którym pisze o trwałych konsekwencjach chłopięcych perwersji seksualnych. Okaleczyły go na zawsze. Mało brakowało, a zostałby homoseksualistą. W każdym razie sprawiły, że seks zawsze będzie dla niego naznaczony jakimś brakiem. To tak w wielkim skrócie i uproszczeniu. Marai pisze o tym obszernie i szczerze. Warto się w to wczytać, mając na względzie dobro naszych dzieci. To w kontekście forsowanej na siłę edukacji seksualnej, gender i bezradności nas rodziców w obliczu tego wszystkiego, co można dziś znaleźć w internecie.
A poza tym wiele innych wątków. Dogłębny opis świata, którego już nie ma. Sporządzony, jak sądzę, nie tylko po to, by budzić nostalgię, lecz by pomóc w ewentualnej rekonstrukcji, tego co dobre.
Zdecydowanie polecam

Joanna_Jankowska | 2014-05-05

Z rozmachem napisana powieść biograficzna. Można by powiedzieć, ukazująca specyficznego ducha Europy lat dwudziestych. Tak naprawdę jednak jest to hołd złożony indywidualności człowieka - temu co w nim wyjątkowe i niepowtarzalne. Autor tak opisuje ludzi i zjawiska, jakby tworzyły budulec jego osobowości.
W formie literatura perfekcyjna, choć ciut anachroniczna. Jednak akcent położony raczej na psychologię postaci, duchowość i refleksję i podporządkowanie im fabuły pozwalają odbierać tę prozę poza ramami czasu i historii. Uniwersalnie i ponadczasowo.

michal_frikucak | 2018-08-08
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Do obecnych opisów książki dodam jeszcze, że autor bardzo ciekawie opisuje sytuacja życia i egzystowania podczas najsłynniejszego okresu hiperinflacji w Berlinie, który może być ciekawy nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale również z tego jak ten okres wpłynął na myśli społeczeństwa i jego politykę. Jak najlepiej uczyć się języków obcych? Oczywiście być zmuszonym używać ich w podróży... Fantastyczna książka.