A.D.XIII, tom 1

Jacek KomudaJacek Piekara Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Antologie fantastyka, fantasy, science fiction
Fabryka Słów
anioł diabeł demon
fantastyka, fantasy, science fiction
Antologie
anioł diabeł demon

Uważam, że ocena sześciu gwiazdek jest dla tego zbioru nieco krzywdząca. Choć nierówny to jednak przykul moja uwagę i z chęcią sięgam teraz po drugi tom.

Doskonały zbiór opowiadań klasyków gatunku. Jesli zastanawiacie się nad sięgnięciem po twórczość posępną w swej realności acz naszpikowaną mrocznym humorem - przestańcie. Nie ma co roztrząsać. Tą książkę trzeba przeczytać.

chyba nie lubię antologii, żadne opowiadanie mnie nie zachęciło do zgłębiania twórczości polskich pisarzy

Anioł i diabeł ramię w ramię w jednej książce. Kim są naprawdę i jaki mają wpływ na ludzkie życie?

Książka zawiera 11 różnych historii z aniołami i demonami, które są bardzo różnie jakościowo. Niektóre opowiadania bardzo mi się podobały, ale też było parę takich, przy których się męczyłam. Jest to też zrozumiałe dlatego, że każdy autor ma swój styl pisania. Najbardziej...

Przeczytałam pierwszy tom i nie wiem, czy sięgnę po drugi. Podobnie jak osoby wypowiadające się w tym temacie, spodziewałam się czegoś więcej, niż otrzymałam. Spośród 11 opowiadań spodobały mi się 3. Myślę, że na wyróżnienie zasługują:
"Operacja Orfeusz" Jacka Piekary - za emocje i ciekawe podejście do tematu piekła i nieba,
"Angelidae" Ewy Białołęckiej - za bezsprzeczny...

Zbiór opowiadań nie jest równy, to znaczy, że znajdą się tu dobre opowiadanie, jak i te gorsze. Jednak są tu takie perełki, dla których warto po nią sięgnąć.

"A.D. XIII" składa się z jedenastu niezależnych opowiadań. Szczerze? Na te jedenaście tak naprawdę spodobało...

Z aniołami w literaturze spotkałam się już nie raz. Uwielbiam Maję Lidię Kossakowską za jej "Siewcę Wiatru". Opowieść, która strasznie mi się spodobała. I tym razem miałam nadzieję, że spotkam się z podobną tematyką (tym bardziej, że wstęp trochę na to naprowadzał).

Wreszcie, kiedy w moje łapy wpadła książka "A.D.XIII, tom 1" od razu zaczęłam ją czytać. Spodziewałam się wiele po tym zbiorze opowiadań. Na niektórych się zwiodłam, na innych - wręcz przeciwnie.
Jacek Komuda „Herezjarcha”
Pierwsze opowiadanie jest o poecie, który miał zostać stracony. Zamiast tego, kara została wycofana, ale on został pomocnikiem kata, człowieka, którego...

Ciekawa tematyka antologii - rzecz się ma o aniołach i diabłach. Temat traktowany przez autorów w różnych tonacjach i często z przymrużeniem oka. Mnie osobiście żadne opowiadanie nie zachwyciło - całość wypada słabo, choć są też i lepsze opowiadania, które potrafią zaintrygować. Pokrótce:

"Herezjarcha" - takie opowiadanie Komudy. Krwawo, dynamicznie. Mnie osobiście się ten...

Dyskusje

• Fantastyka