Biblia Szatana

Data 1. wydania:
1969-12-01
83-908539-4-9
Biblia Szatan Satanizm Diabeł

Takie to niby miało być mocne, takie odkrywcze. Słowa Szatana. Raczej żalenie się na chrześcijaństwo. Nic odkrywczego, taki trochę wczesny coaching ten cały satanizm...

Szatanizm filozoficzny lub filozofia szatanistyczna, skupiona na kulcie byka-zeusa.

Na półkach: , , , ,

Jest to dość krótki traktat centro-humanistyczny. Ponad 100 str właściwego tekstu (reszta to inkantacje)
Biblia Szatana przywraca człowiekowi szacunek do samego siebie, robi to poprzez odzieranie nas z fałszywych wyobrażeń na temat naszej idealności.
Jesteśmy egoistami i często nam z tym dobrze, popieranie rozwiązłości, wskazanie, że istnieje tylko to życie i ogólny hedonizm.
Oczywiście owa novo-moralność, którą kształtuje LaVey opiera się na etyce robienia zła, ale tylko do momentu, w którym nie dotyka ono drugiego człowieka.
Także clou tej filozofii jest takim, iż człowiek jest w centrum zainteresowań i wyzwolenie człowieka z własnych ograniczeń, które ludzkość sama na siebie nałożyła jest jedyną drogą do wolności i spełnionego życia.
Warto przeczytać w kontrze do naszego świata, wypełnionego chorym religijno-konsumpcyjnym medium.

Przeciętna, za mało boga. Żartuje, ale średnia XD

Przeciętna, za mało boga. Żartuje, ale średnia XD

Sięgnęłam po nią po raz pierwszy będąc w liceum. Jednak wtedy nie przypadła mi do gustu , była nudna i ciężko było się przez nią przegryźć.Dziś doświadczona już w pokłady książek w tematyce, mogę z czystym sumieniem powiedzieć , że jest genialna tylko trzeba do niej dojrzeć. Kojarzy mi się trochę z "Bóg urojony" Dawkinsa. Opowiada o naiwności , manipulacji religijnej opierając się na wielu religiach. O walce człowieka z popędami nim sterującymi oraz ukazując przy tym, jak religia te popędy hamuje, a jak jej brak otwiera umysł i rozwija to co hamowane przez religię. Napisana jednak językiem zrozumiałym dla każdego.
Naszpikowana cytatami które można śmiało używać w ciekawych dyskusjach religijnych. Myślę że nie jednemu otworzyła by oczy, gdyby nie stygmat na nią nałożony. Polecam całą sobą , no może nie koniecznie do poduszki. Od dziś jedna z moich ulubionych na pewno będę wracać.

Klimat:N/A

Fabuła:N/A
Jezyk:N/A
Inne:N/A

Bardzo dobra i diabelska...ocena :8,9 w skali Anal

Autor nie pisze tu niczego odkrywczego. Hitchensem czy Dawkinsem to on może nie jest ale nie przeszkadza to w czerpaniu przyjemności z naśmiewania się z głupoty biblijnych bzdetów.

Zaskakująco mało kontrowersyjnych pod względem treści książka. Zwłaszcza, jeśli sugerować się treścią na podstawie tytułu. Satanizm LaVeya garściami czerpie z filozofii Nietzschego i hedonizmu, zanurzając swoje postulaty w antyreligijnym sosie, wybierając szatana tylko jako pewien symbol wolności, buntu, trwania w zgodzie z popędami i siłami natury. Ideologia satanizmu nie jest co prawda zbiorem wartości jakoś szczególnie mi bliskich, nie mogę jednak nie docenić spostrzeżeń obnażających hipokryzję i paradoksy religii, z którymi jak najbardziej się zgadzam. LaVey uwodzi czytelnika lekkością pióra, kąśliwym dowcipem i błyskotliwą ironią. Czytając nie mogłem jednak oprzeć się od czasu do czasu wrażeniu, że autor reprezentuje w swojej książce „filozofię dla nastolatków w okresie buntu”. Cieszę się, że w swoich rytuałach autor wykluczył cierpienie zwierząt, tak kojarzące się stereotypowo z satanizmem, a zupełnie zbędne w satanistycznych rytuałach. :)

Na półkach: , , , ,

Ciekawią mnie niskie oceny innych użytkowników - czyżby oczekiwali, że dowiedzą się, jak przywołać demona, który będzie im podawał piwo? A może przepis na to, jak 'czarować' na prawo i lewo? Pewnie bierze się to z niewiedzy na temat rodzajów satanizmu. Satanizm laveyański cechuje się właśnie tym, że nie czci się i nie czerpie mocy od żadnego człowieka-kozła tylko z natury, której jest się częścią. Po innego rodzaju emocje i rzeczywiste praktyki polegające na oddawaniu czci warto sięgnąć po książki opisujące inne odłamy satanizmu. Książka NIE jest nudna, jest dokładna, bo na lekkomyślność w praktyce satanizmu miejsca nie ma. Błędem jest także sugerowanie się tytułem - 'biblia' jest tu raczej żartem z biblii chrześcijańskiej niż rzeczywistym pismem świętym satanistów. Jeśli rozumie się te wszystkie rzeczy, można łatwo docenić dzieło Antona. W prosty i szczery sposób opisał sposób życia ludzi, którzy nie potrzebują poddawać się woli kościoła i decydują sami o sobie, korzystając i współżyjąc ze światem, który ich otacza. Żeby tą książkę przeczytać i naprawdę zrozumieć trzeba poświęcić trochę czasu na poznanie rozumowania autora, kościoła oraz naturalnej ludzkiej potrzeby do szukania swojego miejsca w świecie. Wiem, że innym poszukującym i ciekawym ludziom lektura sprawi przyjemność i być może otworzy na inną drogę. Jeśli ktoś zamierza przeczytać z zamkniętym umysłem, tylko żeby móc powiedzieć, że to zrobił, lub szukając dokładnej instrukcji krok po kroku 'jak być prawdziwym satanistą' - odradzam.

Bardziej przypomina mi to wykład na jakiejś uczelni niż prawdziwa Biblie. Jest parę tylko ciekawych faktów dotyczacych historii powstania tzw. Boga i kościoła chrześcijańskiego. Reszta to bujna wyobraźnia autora ktory w kółko powtarza to samo. Nie warto nawet inwestować w tą książke.