Shame
978-83-7648-350-4
ucieczka, rozpacz, honor, rodzina, walka
Lemma

Kiedy Jasvinder Sanghera skończyła czternaście lat, pokazano jej fotografię człowieka, którego niebawem miała poślubić. Perspektywa rychłego małżeństwa wzbudziła w niej przerażenie: nieraz była świadkiem upokorzeń, jakie jej starsze siostry znosiły w wymuszonych przez rodziców związkach. Zdecydowała się na ucieczkę z domu, lecz za swój czyn została wyklęta z rodziny, co pogrążyło ją w rozpaczy.

Alicja Lazarska | 2019-06-16
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Bardzo obrazowy styl pisania. Czytając tę książkę można sobie wyobrazić każdy szczegół miejsc, wyglądu i charakteru bohaterów. Opowieść jest bardzo smutna. Jestem pod tak wielkim wrażeniem że czytałam ją na głos mężowi i niejednokrotnie głos mi się załamywał. Dokładnie opisane odczucia główniej bohaterki która wiele przeszła. Mieszkam w Wielkiej Brytanii i mam przyjaciół hindusów... Wiele czytałam o ich kulturze, ale nie wyobrażałam sobie że aż takie okropności dzieją się w niektórych domach. Ta książka otworzyła mi oczy na wiele spraw, które jak sie okazuje mają przełożenie na prawdziwe życie na co wcześniej nie zwracałam uwagi. Teraz już wiem dlaczego wielu z nich nie mówi zbyt wiele o sobie i swojej rodzinie.
Polecam KAŻDEMU!
Wielkie brawa dla autorki 👏

Wera2002 | 2019-06-05
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Taka średnia...

KrainaKsiążkąZwana | 2017-12-30

Ciężko jest napisać, że lubię takie książki, gdyż ich tematyka jest często okrutna, rozrywająca serce i targająca emocjami. Takie historie dzieją się jednak na świecie i otwierają nam oczy na pewne sprawy. Z całą pewnością warto zapoznać się z tego typu literaturą, a jeśli dodatkowo jest dobrze napisana, staje się niemalże literaturą obowiązkową. Polecam

kingunia | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Książka bardzo wciągająca opowiada historię dziewczyny która miała poślubić człowieka którego w ogóle nie zna. Po ucieczce rodzina jej się wyparla bo spkamila honor.

inusuall | 2016-11-16

„Zhańbiona” jest powieścią autobiograficzną niejakiej Jasvinder Sanghera. Kobieta ta jest już teraz aktywną działaczką, rzeczniczką praw kobiet, współzałożycielką fundacji Karma Nirwana. Jednak przecież nie zawsze tak było. Dzięki książce można dowiedzieć się z iloma przeciwnościami losu musiała się zmierzyć, zanim to się stało.

Na pewno każdy z nas słyszał choć trochę o ustawianych przez rodziców małżeństwach i złym traktowaniu kobiet, szczególnie Azjatek. Myślę, że większość z nas podchodziła do tego jednak z pewnym dystansem. Ja sama myślałam, że to nic takiego. Nawet upozorowane małżeństwo może być przecież w miarę szczęśliwe, a pranie, sprzątanie, opieka nad dziećmi należą do obowiązków kobiet na całym świecie. Ta książka pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na sprawę. Przedstawia ona fakty, których zwykły człowiek nie może sobie nawet wyobrazić. Wiecie ile kobiet popełniło samobójstwo, ponieważ były źle traktowane przez swojego męża lub zostało wyklętych bądź zabitych przez...

Agnieszka | 2016-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Dość szokujący obraz azjatyckiego społeczeństwa. Warto przeczytać.

Volumen | 2016-08-14

Mimo że historia prawdziwa książka nie zachwyca.

Patrycja | 2016-06-10

Świetna książka, napisana szczerze i od serca. Autorka nie próbuje się "wybielać". Przyznaje się do wielu błędów, w końcu jest człowiekiem, a my nie jesteśmy idealni. Sam fakt jak wykorzystuje swoje własne doświadczenia, by pomagać innym kobietom, naprawdę mnie poruszył i życzę jej jak najlepiej. Oby tak dalej!

Meredith | 2016-01-03

Bardzo ciekawa historia, która ukazuje życie kobiet z innej kultury.Decyzje i wybory, które potykają się z negatywnym podejściem bliskich. Poruszająca książka i nie raz do niej wracam.

Jasvinder Sanghera mając 14lat została zmuszona do poślubienia człowieka, którego nie chciała, cierpiała przez swoich rodziców, że została zmuszona do małżeństwa.
Przejmująca, wzruszająca historia rozdzierająca serce co uciekła z domu, wyklęta przez rodzinę okryta została wstydem, hańbą.
Wzruszyła mnie do łez, przerażająca, prawdziwa bardzo mi się podobała przeczytałam chętnie