Shame
978-83-7648-350-4
ucieczka, rozpacz, honor, rodzina, walka
Lemma

Kiedy Jasvinder Sanghera skończyła czternaście lat, pokazano jej fotografię człowieka, którego niebawem miała poślubić. Perspektywa rychłego małżeństwa wzbudziła w niej przerażenie: nieraz była świadkiem upokorzeń, jakie jej starsze siostry znosiły w wymuszonych przez rodziców związkach. Zdecydowała się na ucieczkę z domu, lecz za swój czyn została wyklęta z rodziny, co pogrążyło ją w rozpaczy.

Joanna | 2013-01-31
Przeczytana: maj 2012

Prawdziwa historia życia urodzonej w Derby Jasvinder Sanghera, współzałożycielki organizacji Karma Nirvana – społecznego projektu, którego zadaniem jest wspieranie kobiet pochodzących z Południowej Azji, dotkniętych przemocą domową i zagrożonych zbrodniami wynikającymi z nieprzestrzegania norm tradycyjnych kodeksów honorowych.
Rodzice Jasvinder przybyli do Anglii w latach pięćdziesiątych z Indii zachęceni przez rząd brytyjski perspektywą lepszego życia, fakt ten związany był z zapotrzebowaniem na tanią siłę roboczą. Większość przybyszy była jednak rozczarowana realiami – stłoczeniem po kilkanaście osób w jednym pokoju, okazywaną wrogością ,licznymi zakazami. Ludzie ci tworzyli azjatyckie enklawy, gdzie posługiwano się ich ojczystym językiem, kultywowano tradycje ojczystego kraju.
Jedną z takich tradycji to aranżowanie małżeństw. Rodzice zawierali układ z rodziną wybranka z Indii, przysyłano zdjęcie narzeczonego, następnie wybranka wyjeżdżała na kilka miesięcy do Indii i...

Jasvinder Sanghera mając 14lat została zmuszona do poślubienia człowieka, którego nie chciała, cierpiała przez swoich rodziców, że została zmuszona do małżeństwa.
Przejmująca, wzruszająca historia rozdzierająca serce co uciekła z domu, wyklęta przez rodzinę okryta została wstydem, hańbą.
Wzruszyła mnie do łez, przerażająca, prawdziwa bardzo mi się podobała przeczytałam chętnie

Jasvinder Sanghera, autorka, a zarazem główna bohaterka książki - "Zhańbiona".
Wspaniała, wstrząsająca, piękna i wzruszająca opowieść o Azjatce, która sprzeciwiła się rodzicom i postanowiła wybrać swoją drogę życiową. Gdy podjęła oto właśnie taką decyzję przez całe życie była odrzucana i nienawidzona przez swoją rodzinę jak i osoby jej pochodzenia.
Dzięki swojej waleczności i odwadze odegrała wielką rolę dla kobiet w Azji. Pokazała czym jest ich kultura i jak naprawdę większość kobiet jest traktowanych. Gorąco polecam oto tą opowieść, ponieważ jest w niej wiele rzeczy o których my Polacy nie mamy świadomości. Nie da się opisać emocji jakie doznaję się podczas czytania "Zhańbionej".

Monika | 2011-08-28
Na półkach: Przeczytane, Indyjskie, 2011
Przeczytana: 18 sierpnia 2011

Dobra książka dla osób zainteresowanych losem kobiet w innych kulturach. Nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym spośród wielu podobnych pozycji.

Dagmara | 2011-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2011

Gdy pewnego razu wybrałam się do biblioteki, zobaczyłam na jednej z jej półek książkę „Zhańbiona” Jasvinder Sanghera. Mieszkam w niedużym mieście, a moja biblioteka nie jest zbyt dobrze wyposażona. Tego dnia było jednak sporo książek, które już od dawna chciałam przeczytać. Czytałam kiedyś jakieś opinie o „Zhańbionej”, jednak nie przyciągnęły mnie one do niej bardziej niż do jakiegoś przeciętnego czytadła. Dlaczego więc wybrałam tę książkę? Sama nie mam pojęcia, jednak już teraz zdradzę, że wykazałam się wtedy jakimś niesamowitym przeczuciem i po prostu wiedziałam, że ta powieść mi się spodoba.

„Zhańbiona” jest powieścią autobiograficzną niejakiej Jasvinder Sanghera. Kobieta ta jest już teraz aktywną działaczką i rzeczniczką praw kobiet, współzałożycielką fundacji Karma Nirwana. Jednak przecież nie zawsze tak było. Dzięki książce można dowiedzieć się z iloma przeciwnościami losu musiała się zmierzyć, zanim to się stało.

Na pewno każdy z nas słyszał choć trochę o ustawianych przez...

charu | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Gdy zaczęłam czytać "Zhańbioną", bardzo współczułam autorce dorastania w atmosferze pełnej niezrozumiałych dla nas, brutalnych i bezsensownych praw i nakazów. Noszenie obcisłych spodni to hańba, fryzjer to hańba, rozmowa z inną kobietą (niższej kasty lub nie) to też ta sama hańba, nie mówiąc już o grzesznym spojrzeniu lub rozmowie z mężczyzną. Kolejna paranoja to wybieranie męża 14, 15-letnim dziewczętom. W miarę czytania rosła we mnie jakaś irytacja na główną bohaterkę, która po ucieczce z przyjacielem nagle straciła swoją pewność czego i kogo chce. Mogę to zrozumieć: tęsknota za zabawą, za miłością, za rodziną, ale ogromnie żal było mi tego chłopaka, który dla głównej bohaterki (autorki książki) był w stanie poświęcić nawet własną dumę. Niestety jej wybór padł na przystojnego mężczyznę, który okazał się zdolnym do rękoczynów a nie do miłości. Jednak to nie przeszkodziło jej podjąć próby ratowania tego żałosnego związku za pomocą kolejnej ciąży.
Książka momentami mnie irytowała,...

Angelika | 2014-01-20

Jak już pisała wcześniej tu jedna osoba "Nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród wielu podobnych pozycji" Chciałam zapytać czy zna ktoś może tytuły książek o Indiach tylko, żeby było więcej o kulturze tego kraju nie tylko o zmuszaniu do małżeństwa w młodym wieku.. Proszę o jakieś propozycje w wiadomości prywatnej.

Olinka | 2012-07-28
Przeczytana: 2010 rok

Zawsze mnie szokowała kultura wschodu i choćbym przeczytała jeszcze dziesięć pozycji o podobnej tematyce, nigdy nie będzie to dla mnie do zaakceptowania.
Bohaterka, momentami denerwująca, dąży do wolności, z różnymi efektami i nie zawsze mądrymi decyzjami. Przeczytałam, ale drugi raz tego nie zrobię. Zbyt wiele nerwów mnie kosztowała.

takisobiejac | 2012-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

W zasadzie przed przeczytaniem książki nigdy nie sugeruję się opiniami innych czytelników LC. Zerkam, i to bardzo pobieżnie jedynie na to, co napisali tzw. "znajomi". Przed przeczytaniem "Zhańbionej" zaintrygowała mnie jednak opinia Moniki, bo do tej pory mieliśmy bardzo podobne zdanie jeśli chodzi o "nie-białą literaturę". Monika napisała: "Dobra książka dla osób zainteresowanych losem kobiet w innych kulturach. Nie wyróżnia się jednak niczym szczególnym spośród wielu podobnych pozycji", z czym po skończeniu książki absolutnie się nie zgadzam! Ta opinia pasowałaby do wypocin, jakie produkują białe żony (lub byłe żony) Afgańczyków, Algierczyków, Marokańczyków, Irańczyków itp. Oto nagle poznajemy życie muzułmańskich/azjatyckich/afrykańskich kobiet od kuchni, z wszelkimi porównaniami i wzdychaniami jak to tym kobietom jest ciężko. Ale tu takie coś nie pasowało. Wszystko, o czym pisze Jasvinder Sanghera działo się w Anglii i w przeważającej części było jej udziałem. Nie wiem czego...

edtta | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Plusem książki jest na pewno to, że można poznać więzi rodzinne osób pochodzących z Indii, ich kulturę, świat, w którym rodzice aranżują małżeństwa, nie uznając małżeństw z miłości.
Jednakże z plusów to tyle. Szczerze powiedziawszy oczekiwałam czegoś innego. Za dużo chyba się już naczytałam o obrzezaniach, gwałtach w małżeństwie, porzuceniach przez rodzinę, sprzedaży dziewictwa dziewczyny, że ta książka nie wywarła na mnie takiego wrażenia jakiego oczekiwałam. Sama Jasvinder momentami bardzo mnie denerwowała i chyba sama już nie wiedziała czego chce.
Książka oczywiście warta polecenia dla osób, które interesują się losami kobiet w innych kulturach.