Zhańbiona

Okładka książki Zhańbiona Jasvinder Sanghera
Okładka książki Zhańbiona
Jasvinder Sanghera Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Shame
Prószyński i S-ka
2010-03-04
2010-03-04
Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
ucieczka rozpacz honor rodzina walka

Czytając takie historie cieszę się, że mogę kroczyć wyznaczoną przeze mnie ścieżką i mogłam poślubić mężczyznę, którego kocham, a nie tego, którego wybierze za mnie rodzina, a jakikolwiek sprzeciw to ujma na honorze rodu. Jakkolwiek inne kultury są same w sobie fascynujące, tak ciężko mi zrozumieć niektóre zwyczaje, wbrew mojemu wykształceniu. Z drugiej strony wiem, że w innych krajach nie zrozumieją mojego postępowania. Ale czy to znaczy, że "jesteśmy kwita"?

Bardzo obrazowy styl pisania. Czytając tę książkę można sobie wyobrazić każdy szczegół miejsc, wyglądu i charakteru bohaterów. Opowieść jest bardzo smutna. Jestem pod tak wielkim wrażeniem że czytałam ją na głos mężowi i niejednokrotnie głos mi się załamywał. Dokładnie opisane odczucia główniej bohaterki która wiele przeszła. Mieszkam w Wielkiej Brytanii i mam przyjaciół hindusów... Wiele czytałam o ich kulturze, ale nie wyobrażałam sobie że aż takie okropności dzieją się w niektórych domach. Ta książka otworzyła mi oczy na wiele spraw, które jak sie okazuje mają przełożenie na prawdziwe życie na co wcześniej nie zwracałam uwagi. Teraz już wiem dlaczego wielu z nich nie mówi zbyt wiele o sobie i swojej rodzinie.
Polecam KAŻDEMU!
Wielkie brawa dla autorki 👏

Ciężko jest napisać, że lubię takie książki, gdyż ich tematyka jest często okrutna, rozrywająca serce i targająca emocjami. Takie historie dzieją się jednak na świecie i otwierają nam oczy na pewne sprawy. Z całą pewnością warto zapoznać się z tego typu literaturą, a jeśli dodatkowo jest dobrze napisana, staje się niemalże literaturą obowiązkową. Polecam

„Zhańbiona” jest powieścią autobiograficzną niejakiej Jasvinder Sanghera. Kobieta ta jest już teraz aktywną działaczką, rzeczniczką praw kobiet, współzałożycielką fundacji Karma Nirwana. Jednak przecież nie zawsze tak było. Dzięki książce można dowiedzieć się z iloma przeciwnościami losu musiała się zmierzyć, zanim to się stało.

Na pewno każdy z nas słyszał choć trochę o ustawianych przez rodziców małżeństwach i złym traktowaniu kobiet, szczególnie Azjatek. Myślę, że większość z nas podchodziła do tego jednak z pewnym dystansem. Ja sama myślałam, że to nic takiego. Nawet upozorowane małżeństwo może być przecież w miarę szczęśliwe, a pranie, sprzątanie, opieka nad dziećmi należą do obowiązków kobiet na całym świecie. Ta książka pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na sprawę. Przedstawia ona fakty, których zwykły człowiek nie może sobie nawet wyobrazić. Wiecie ile kobiet popełniło samobójstwo, ponieważ były źle traktowane przez swojego męża lub zostało wyklętych bądź zabitych przez własną rodzinę, bo chciała wyjść za mąż z miłości?

Życie Jasvinder od samego początku nie było wysłane różami. Najpierw musiała znosić nierówne traktowanie własnych rodziców wobec dzieci, a później, w wieku kilkunastu lat poznała, a właściwie zobaczyła zdjęcie człowieka, którego ma poślubić. Wtedy właśnie uciekła z domu. Pomógł jej w tym człowiek, który ją kochał i którego myślała, że kocha. Została wyklęta przez całą swoją rodzinę. Później nie było wcale lepiej, przeżyła rozwód ze swoim pierwszy mężem, śmierć rodziców.

Co w tej książce poruszyło mnie osobiście, to zupełnie różne traktowanie córek i synów. Bratu Jasvinder pozwalano praktycznie na wszystko. Był najukochańszym dzieckiem mamusi, tylko dlatego, że był to jedyny chłopcem w rodzinie.

Zachwyciła mnie determinacja tej kobiety i upór w dążeniu do celu. Mimo, że przeżyła bardzo ciężkie chwile, nie dała za wygraną. Nawet przeciwnie, gdy ułożyła już swoje życie założyła fundację, w której pomaga takim kobietą jak ona. Kobietom, które sprzeciwiły się ustawianym małżeństwom i przemocy w rodzinie.

Oprócz niesamowicie ciekawej historii, autorka zauroczyła mnie także stylem pisania. Sprawia on, że książkę czyta się naprawdę przyjemnie. Dzięki temu już od pierwszej strony wiedziałam, że powieść mi się bardzo spodoba.

Na pewno każdy z nas słyszał choć trochę o...

Dość szokujący obraz azjatyckiego społeczeństwa. Warto przeczytać.

Dość szokujący obraz azjatyckiego społeczeństwa. Warto przeczytać.

Świetna książka, napisana szczerze i od serca. Autorka nie próbuje się "wybielać". Przyznaje się do wielu błędów, w końcu jest człowiekiem, a my nie jesteśmy idealni. Sam fakt jak wykorzystuje swoje własne doświadczenia, by pomagać innym kobietom, naprawdę mnie poruszył i życzę jej jak najlepiej. Oby tak dalej!

Bardzo ciekawa historia, która ukazuje życie kobiet z innej kultury.Decyzje i wybory, które potykają się z negatywnym podejściem bliskich. Poruszająca książka i nie raz do niej wracam.

Mimo że historia prawdziwa książka nie zachwyca.

Mimo że historia prawdziwa książka nie zachwyca.

Książka bardzo wciągająca opowiada historię dziewczyny która miała poślubić człowieka którego w ogóle nie zna. Po ucieczce rodzina jej się wyparla bo spkamila honor.

Książka prawdziwa, pozwala poznać inną kulturę. Książka mnie wciągnęła i poruszyła.

• 2011