Za zasłoną strachu

978-83-258-0324-7
islam, los kobiety, Algieria
literatura faktu
malineczka74

Przychodząc na świat jako trzecie dziecko w muzułmańskiej rodzinie, Samia nie wprawiła swoich rodziców w euforię. Wręcz przeciwnie. Dla tych zamożnych algierskich imigrantów narodziny dziewczynki oznaczały karę zesłaną przez Allacha, a nie powód do radości. Tyranizowana przez ojca, szykanowana przez matkę - również ofiarę tradycji, tyle że w pełni pogodzoną ze swoim losem - została wydana za mąż w wieku 16 lat za nieznanego sobie człowieka. Wnieznośnej atmosferze zastraszenia, przemocy i pogardy urodziła sześcioro dzieci. Aby wyrwać je z tej okrutnej kultury, postawi wszystko na jedną kartę.Podejmie desperacką próbę ucieczki z Algierii - kraju, w którym ideologia odmawia kobietom wszelkich praw, włącznie z prawem do miłości i decydowania o własnym życiu. Jej życiowa wędrówka wiedzie przez Francję i Hiszpanię, aż do Kanady, gdzie kobieta narodzi się na nowo.

źródło opisu: www.weltbild.pl

źródło okładki: www.weltbild.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5311

Kręta droga do wolnosci

Losy kobiet to częsty temat w literaturze. Dzięki książkom,które są relacjami samych bohaterek Czytelnicy mają szansę poznać realia życia kobiet w różnych zakątkach świata. Świat arabski nie jest przyjazny płci pięknej. Tu kobieta jest tylko cieniem swojego pana - ojca lub męża, który niczym bóg decyduje o jej życiu.

Taki los dzieliła wraz z tysiącami jej podobnych obywatelek Algierii Samia. Urodziła się w Paryżu w rodzinie algierskich emigrantów. Wiodło się im bardzo dobrze. Ale dostatek finansowy nie zapewnił Samii i jej rodzeństwu spokojnego dzieciństwa. Ojciec, ortodoksyjny wyznawca islamu, traktował żonę jak służąca i worek do bicia. Przyjście na świat dziewczynek Samii i jej siostry było uważane za nieszczęście i przekleństwo. Ich życie było pasmem udręk – nie zaznały rodzinnego ciepła, nie były kochane przez rodziców. Bito je i poniżano każdego dnia. Samia z bólem przeżyła przeprowadzę do Ojczyzny rodziców – Algierii. Jedyną ucieczką od ponurej rzeczywistości była przez pewien okres szkoła. Ale ojciec szybko zakończył edukację córki i podstępem wydał ją za mąż. Zaczął się kolejny rozdział w tragicznym życiu tej kobiety...

Ta książka jest świadectwem, jak ciężko być kobietą w świecie, gdzie jest ona uważana za istotę niższą od mężczyzny, niezdolną do samostanowienia, do wolnych wyborów, do pracy zawodowej. Ma być niewolnicą usługującą posłusznie swemu opiekunowi i maszynką do rodzenia dzieci. Jej życie jest w rękach małżonka. On może wszystko – może bezkarnie ją bić, maltretować psychicznie, zabraniać kontaktów z otoczeniem. A wszystko w imię niesplamienia honoru rodziny.

Na szczęście Samia miała dość siły, by walczyć o lepsze jutro dla siebie i swoich dzieci. Ale to nie była łatwa droga, bo wszystkich miała przeciw sobie. Mąż, rodzina grozili ją i więzili. To, co przeszła ta dzielna kobieta przechodzi wszelkie wyobrażenia. Niepoliczalne morze cierpienia i łez, bólu i pogardy. Nieliczne pomocne dłonie, jakie pojawiły się w jej życiu były na wagę złota.

Dzięki historii Samii miałam okazję zobaczyć, jakie piekło jest codziennością Algierek, bo przecież Samia jest jedną z wielu. I dziękowałam losowi i Bogu, że dane mi jest żyć w wolnym od szaleńców państwie. To prawda - kultura arabska jest inna, odmienna od europejskiej, ale nie przypuszczałam, że kobieta może być aż tak bezbronna, tak katowana bez żadnej konsekwencji.

Podziwiałam bohaterkę “Za zasłoną strachu” za ogrom odwagi, poświęcenie dla dzieci, za walkę z całym światem o własne szczęście. Ach, jak często miałam ochotę rzucić się na ojca i męża Samii z pięściami. Jak bardzo chciałam pomóc jej choćby jednym posiłkiem i dobrym słowem.

Napisana prostym językiem, wstrząsająca historia jest po części biografią wielu arabskich kobiet. Dobrze, że takie książki widzą dzienne światło, dobrze, że wydawcy dostarczają je na księgarskie półki. To z pewnością rozświetli poglądy społeczeństw, gdzie zrozpaczone i zastraszone kobiety błagają o azyl i szansę na normalne życie.

Samii należy się wielkie uznanie za odwagę publikacji własnych losów, za pokazanie olbrzymiego problemu, za dodanie odwagi innym
Książka posiada piękną okładkę, na uznanie zasługuje też typ czcionki podobnej do pisma arabskiego. To szczegół, który jeszcze bardziej wciąga nas w tą historię.

Książkę polecam wszystkim zainteresowanym krajami arabskimi, losami kobiet w odmiennych kulturach i fanom interesujących biografii.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Modliszeg | 2016-04-04
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

"Wreszcie dotarłam do celu, który przyświecał mi przez ostatnie lata. Tym celem była wolność, największe ludzkie dobro i niezbywalne prawo, przysługujące wszystkim kobietom świata, niezależnie od wyznania czy kultury."

Wstrząsająca autobiografia Sami Schariff. Terroryzowana psychicznie oraz fizycznie kobieta postanawia uwolnić się z codziennego piekła wraz ze swoimi dziećmi.

Samia od urodzenia traktowana jest jak kara zesłana przez Allacha. Rodzina nie kryje rozczarowania z powodu pojawienia się córki i nie szczędzi szyderstw oraz obelg wobec niej. Jako dziewczynka, nastolatka oraz dorosła kobieta nie zaznaje miłości, natomiast doskonale zna uczucie odrzucenia ze strony rodziców, bliskich. Od najmłodszych lat musi znosić upokorzenia, kary, przeciwności losu. Rodzina obdarza Samie wyłącznie negatywnymi uczuciami. Nie kryją niezadowolenia z córki i każdego jej postępowania. Bohaterka tej poruszającej książki jest bita, poniżana. W wieku 15 lat zostaje zmuszona do ślubu z Abdelem,...

SeVIIen | 2016-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2016

„Czy mieszkanki innych krajów zdają sobie sprawę z własnego szczęścia? Nie sądzę - myślę, że trzeba doświadczyć zniewolenia, aby w pełni docenić wolność.”

Nie tak dawno zakończyłam lekturę „Zmuszonej do małżeństwa” o bardzo podobnej tematyce, jednakże to właśnie dopiero książka „Za zasłoną strachu” pozwoliła mi lepiej zrozumieć problem dziewcząt wydawanych za mąż wbrew swojej woli… Problem dziewcząt w ogóle – przecież w kręgach muzułmanów kobieta uważana jest za kogoś gorszego. Ale po kolei.

Samia jest córką emigrantów z Algierii, którzy po dorobieniu się sporego majątku we Francji postanawiają wrócić do ojczyzny. Decyzja ta nie do końca spodobała się dziewczynie, która zmuszona była do opuszczenia bezpiecznego z pozoru domu oraz swoich przyjaciółek. Początkowo Algieria była dla niej czymś zupełnie nowym i egzotycznym, była całkowicie obcym krajem.

Samia nie była dobrze traktowana przez swoich rodziców. Wielokrotnie krzywdzona i nienawidzona - z każdym kolejnym dniem traciła...

Booka | 2014-08-31
Na półkach: Przeczytane, 2014 ◄
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

"Za zasłoną strachu" to pierwsza z dwóch części opowieści Samii Shariff. W tej autobiograficznej książce kobieta przedstawia historię swojego życia począwszy od dzieciństwa, poprzez jej młodość i później małżeńskie życie. Pokazuje czytelnikowi jak wyglądały jej relacje najpierw z rodzicami, później z mężem. Opowiada o latach pełnych bicia, gwałtów i upokorzeń. Później o czasach męczącej i niekończącej się tułaczki.

Historia życia tej kobiety jest smutna, wręcz przygnębiająca i z pewnością przeznaczona dla czytelników o mocniejszych nerwach. Mnie, wciąż nie mieści się w głowie, że rodzice tak mogą traktować własne dziecko; że dla chorej tradycji i ratowania "honoru" rodziny są w stanie zgotować córce piekło na ziemi, traktując niekiedy gorzej niż zwierzę. Dlaczego? Ponieważ ich dziecko na nieszczęście urodziło się dziewczynką.

Ta książka ukazuje jak wygląda fanatyzm religijny w muzułmańskich rodzinach. Tu kobiety to gorszy rodzaj ludzki, traktowany jak śmieci/worki...

Justyna Antoniewicz | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Bardzo wstrząsająca i smutna historia Sami która przychodząc na świat wprawiła rodziców w euforię,,,pochodząca z muzułmańskiej rodziny nie zaznała miłości rodziców.Przeszła przez piekło, jakie zgotowali największe cierpienie, męki. Była tyranizowana, okrutnie traktowana przez tyrana ojca.
Matka szykanowała ją, źle odnosiła się...Nie dali dziewczynie miłości, była nie kochana.
Wydana została za mąż w wieku 16 lat,,,gdzie tylko była przemoc, cierpienie, zastraszali ciągle ją.
Prawdziwa opowieść na faktach, wzruszyła mnie głęboko do serca polecam!!!

Emisunflower | 2013-12-20
Przeczytana: 2010 rok

Kolejna książka , z prawdziwych historii , ujawnia nam okrucieństwo i panującą znieczulicę na naszym świecie w stosunku do kobiet jak i dzieci . Przychodząc na świat jako trzecie dziecko w muzułmańskiej rodzinie, Samia nie wprawiła swoich rodziców w euforię. Wręcz przeciwnie. Dla tych zamożnych algierskich imigrantów narodziny dziewczynki oznaczały karę zesłaną przez Allacha, a nie powód do radości. Tyranizowana przez ojca, szykanowana przez matkę - również ofiarę tradycji, tyle że w pełni pogodzoną ze swoim losem - została wydana za mąż w wieku 16 lat za nieznanego sobie człowieka. W nieznośnej atmosferze zastraszenia, przemocy i pogardy urodziła sześcioro dzieci. Aby wyrwać je z tej okrutnej kultury, postawi wszystko na jedną kartę. Podejmie desperacką próbę ucieczki z Algierii - kraju, w którym ideologia odmawia kobietom wszelkich praw, włącznie z prawem do miłości i decydowania o własnym życiu. Jej życiowa wędrówka wiedzie przez Francję i Hiszpanię, aż do Kanady, gdzie kobieta...

betina360 | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Samia urodzila sie w Algerii w dosc zamoznej lecz radykalnej rodzinie gdzie bycie dziewczynka jest najgorszym zlem. Przezyla prawdziwe pieklo w domu rodzinnym jej rodzice to potwory bez uczuc wyzszych. Gdy miala 16 lat zostala przez nich zmuszona do malzenstwa z mulzulmanem ktorego wogole nie znala i nie kochala. Okazal sie nie lepszy niz jej rodzice i przezyla drugie pieklo ponizania bicia i gwaltow. Gdy mowila o tym rodzicom nie pomogli jej wrecz jeszcze wpajali ze to jej wina bo jest zla zona i mulzulmanka. Najgorsze przezyla gdy urodzila pierworodnego syna i zostal jej odebrany przez jej wlasna matke. Czytajac ta ksiazke nie moglam uwierzyc ile przeszla ta mloda i ladna kobieta i jak straszne jest zycie kobiet w Algierii. Tam rzadza tylko mezczyzni a kobiety sa nikim. Nie maja zadnych praw i nie moga stanowic o sobie bez ich zgody o niczym. To wrecz nie do pomyslenia jak chora jest ich ta niby religia i oni sami. Nawet za darmo nie chcialabym tam pojechac i bardzo...

Madi | 2013-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Dobra i wzruszająca powieść.Czyta się ją jednym tchem,aż trudno uwierzyć ,że takie rzeczy działy się na prawdę ,a kobieta po tylu przejściach jest zdolna dalej normalnie żyć.Czytałam dużo książek o arabkach/muzułmankach,ale ta jest najbardziej wstrząsająca ze względu na to,że matka bohaterki była równie bezwzględna jak mężczyźni.
Biedna Sami nie miała nawet oparcia w matce,kiedy to jej mąż ją maltretował i poniżał-matka wręcz popierała zięcia,a gdy bohaterka znajduje pocieszenie po rozwodzie w innym mężczyźnie cała jej rodzina szykuje na nią zamach,nawet jej pierworodny syn,którego zabrała jej matka potępia ją .Ucieka więc sama z 5 dzieci najpierw do Francji,ale pełne szczęście odnajduje dopiero w Kanadzie.

Justyna | 2014-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Czytając "Za zasłoną strachu" w duszy cieszyłam się, że nie jestem muzułmanką, ponieważ to, co przeżywają te kobiety to prawdziwe piekło, dramat. Żadnych praw, tylko poniżanie, bicie i gwałty, ze strony mężczyzn, ale również złe traktowanie ze strony matki, która wyrzuca swojej córce wszystko, a głównie to, że Bóg ją pokarał, bo urodziła córkę.
Poruszająca książka, Samia walczyła i wygrała walkę, dzieci dały jej niesamowitą siłę.

Verrina | 2011-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam.
Przeczytana: 06 lipca 2011

Piekło - wydaje mi się, że to najbardziej odpowiednie określenie na okoliczności w których przyszło Samii żyć... Coś strasznego, i pomyśleć że historia opisana w tej książce zdarzyła się naprawdę!
Warto przeczytać.

pawba | 2017-07-13
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2017
Przeczytana: 13 lipca 2017

Szokujące, wstrząsające ale prawdziwe życie kobiet w muzułmańskich rodzinach pełnych fanatyzmu religijnego. Takie bestialstwo wobec kobiet i dziewczynek, które przeżyła i opisała autorka ma miejsce często pośród Europejczyków (nasza bohaterka żyje z rodziną przez jakiś czas we Francji). Książkę czyta się wprost z niedowierzaniem - co mogą zrobić dziewczynce rodzice, bracia czy mąż. Istny koszmar życia dziewczynek i kobiet, który przeraża bardziej od horroru. Ale chyba trzeba przeczytać by poznać czym różni się nasza kultura od fanatyków muzułmanów.