Chciałam być tylko wolna

Okładka książki Chciałam być tylko wolna Hülya Kalkan
Okładka książki Chciałam być tylko wolna
Hülya Kalkan Wydawnictwo: SDK biografia, autobiografia, pamiętnik
Ich wollte nur frei sein. Meine Flucht vor der Zwangsehe
SDK
2009-11-17
2009-11-17
Wojciech Szreniawski
islam Turcja dramat obyczajowość

Okładka książki Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Eugene Costello
Oddaj mi dzieci Donya Al-Nahi, Euge...
Okładka książki Łzy na piasku Leo G. Linder, Nura Abdi
Łzy na piasku Leo G. Linder, Nura...
Okładka książki Uwięziona Michèle Fitoussi, Malika Ufkir
Uwięziona Michèle Fitoussi, M...

"Chciałam być tylko wolna" to przerażająca historia muzułmańskiej rodziny w której matka jest ślepo zapatrzona w swoją religię.... cierpi na tym cała jej rodzina.... Jeśli lubicie książki w arabskich klimatach to ta książka jest właśnie dla was.... Jak radykalizm matki wpłynie na życie rodziny? Do czego on doprowadzi? Na te pytania znajciecie odpowiedzi czytając tą książkę ❤📚📖

Waleczna Turczynka mieszająca w Niemczech, nie może pogodzić się z tym że jej matka jest tak zagorzałą muzułmanka, że nie patrzy na szczęście swoich dzieci, wiara przesłania jej wszystko. Kiedy dziewczyna wbrew swojej woli zostaje wywieziona do Turcji robi wszystko żeby się stamtąd uwolnić, swoją walecznością i przebiegłością udaje jej się uniknąć przymusowego ślubu. Wraca do Niemiec, odcina się od rodziny i zaczyna żyć na własny rachunek. Po pewnym czasie ten sam los spotyka jej siostrę, Hulya zrobi wszystko żeby ją wyciągnąć z Tureckiego piekła, nawet gdy jest to nielegalne.
Bardzo rzeczowa książka, nie wylałam nad nią łez a tego się obawiałam, jednak mimo że nie było aż tylu emocji to nie mogłam się od niej oderwać.

Nastawilam sie, ze bede mocno plakac czytajac ta historie. Tak sie jednak nie stalo, poniewaz zostala ona opowiedziana w bardzo rzeczowy sposob. Mozna nawet powiedziec, ze troche bez emocji. Mialam wrazenie, ze czytam jakis reportaz, a nie przejmujaca opowiesc walecznej Turczynki, ktora za wszelka cene chce sprowadzic swoje rodzenstwo z powrotem do kraju ich urodzenia, do ich ojczyzny, jaka sa Niemcy.
Nie czulam zalu, nie uronilam lzy, ale wobec matki Hulyi odczuwalam wielka zlosc, za to jak traktowala swoje corki.
Po tej lekturze jeszcze bardziej ciesze sie, ze urodzilam sie w Polsce, a nie w zadnym islamskim kraju czy islamskiej rodzinie, gdzie kobieta wlasciwie pozbawiona jest jakichkolwiek praw.

W tej książce najbardziej zdumiała mnie ilość nad nią zachwytów. Co właściwie rozumiem, dzielna dziewczyna, która stoczyła walkę z przeważającymi siłami niemieckich i tureckich urzędników oraz z zacofaniem swojej rodziny i uporem matki by wreszcie osiedlić na stałe siebie i swoje rodzeństwo w Reichu (czytaj: Raju),używając przy tym różnych forteli, sztuczek i samozaparcia. Oczywiście książka jest autentycznym przekazem tej walki, tylko czego ma dotyczyć ten cały system oceniania na Lubimy Czytać? Jeżeli prawdziwości opisywanych zdarzeń, to autorce należy się 10 gwiazdek. Mnie osobiście zainteresowała z całej książki tylko jedna strona, gdzie autorka podsumowuje swoje przygody, stawiając je w uniwersalnym kontekście zacofania rodziców oraz szerokich horyzontów dzieci emigrantów i cywilizacji zachodniej. Morał z tej opowieści jest taki, że tam w Turcji jest wyłącznie ślepa wiara w Allacha, ciasne ramy i przymusowe małżeństwa, a tu w Raju można wreszcie zdjąć chusty i nie rodzić dzieci z byle kim. Jeżeli ktoś oczekuje jednoznacznych przekazów, to rzecz jasna, nikt nie twierdzi że tak nie jest, że w Turcji jest piekło, a w Raj(ch)u jest raj. Tyle że trzeba by zwrócić uwagę na sposób przedstawienia tej opowieści. Bo ja miałem cały czas wrażenie, że oglądam program telewizji śniadaniowej, w którym bohaterka w sposób prosty, przystępny i niewdający się w jakiekolwiek dogłębne roztrząsania i analizy opowiada swoją fascynującą historię życia, co oczywiście z jakąkolwiek literaturą nie ma wiele wspólnego, za to robi wrażenie na widzach. Jak stwierdził Der Spiegel (recenzja na okładce) jest to książka walecznej Niemki tureckiego pochodzenia, która po latach spisała protokół swojego cierpienia. A ja bym powiedział, że jest to protokół, który ktoś wydał w formie książki.

Książka ta porusza kontrowersyjny temat, jakim jest podejście Muzułmanów do kobiet. Temat znany, budzący wiele emocji, obok którego nie można przejść obojętnie. Przyznam, że swojego czasu przeczytałam killka dobrych książek- czy raczej, powinnam napisać- strasznych, gdyż opowieści tam zawarte (oparte na faktach) mnie, Europejce, nie mieściły się w głowie. Tak było po lekturze książek takich jak "Fatwa", "Squad- spalona żywcem", czy nawet wszystkich książkach J.Sasson o księżniczce z rodziny Al Saud'ów. Chcąc nie chąc, książkę Hulyi Kalkan podświadomie porównywałam z innymi o tej samej tematyce- przyznam od razu, że wszystkie te, które wymieniłam, wstrząsnęły mną, w przeciwieństwie do przeczytanej ostatnio. Owszem, współczułam bohaterce, ale zabrakło mi w tej historii tego "czegoś" wyjątkowego. W porównaniu z radykalnymi zwyczajami z Azji tutaj nie było mordów, okaleczeń itp. Oczywiście jest to dla mnie chore, gdy męża dla dziewczyny wybierają rodziny, jednak spotkałam się z tym w realu, więc nie było to dla mnie szokiem. Nie chcę się tutaj rozwodzić na temat moich poglądów religijnych, napiszę tylko, że już kiedyś zauważyłam, jak różnie, w miarę potrzeby, ludzie interpretują Koran.
Wracając do książki, cały czas miałam nadzieję że akcja nabierze tempa. Tymczasem historia jest nieco rozwlekła. Plusem tej książki jest jednakże prawda podana "na tacy", bez ozdobników (które- fakt, mogłyby uczynić książkę bardziej "interesującą). Hulya Kalkan zrobiła coś, na co decyduje się niewielu- szczerze opowiedziała swoją historię bez robienia sensacji, podkreślając przy tym, jak ważne są prawidłowe więzi rodzinne (bardzo podobały mi się jej stosunki z siostrą Esme). Ciężko byłoby mi ją ocenić na więcej niż 4 na 10 gwiazdek ("może być"),jednak za wyżej wymienione walory oraz realistyczny opis sytuacji, muszę dodać jedną "gwiazdkę".

Biograficzna czy pamietnikowa opowiesc o dziewczynie z Turcji mieszkajacej w Niemczech i o konfliktach religijno- kulturowych. Ja mieszkam w DE i mam to na codzien ,a kto nie zna tureckiego chamstwa niech czyta. Malzenstwa z kuzynami,rodziny bez milosci ,bicie na porzadku dziennym ehhhhh.

Ciekawa i poruszająca historia. Czytając ją miałam wrażenie, że takie, rzeczy nie mogą dziać się naprawdę. Aaa działy się, autorka i jednocześnie bohaterka to kobieta o tureckich korzeniach, urodzona w Niemczech i tam wykształcona, jednak przynależność do kultury muzułmańskiej się o nią upomina... Odwaga i zdrowy rozsądek bohaterki sprawiają, że ratuje się od przymusowego ślubu, który zaplanowano dla niej w ojczyźnie rodziców. Potem ratuje również młodszą siostrę, uprowadzając ją z Turcji i sprowadzając fortelem do Niemiec. Czyta się bardzo dobrze, nie pozostawia obojętnym.

Po książkę tę sięgnęłam będąc wciąż zaciekawiona wszystkim, co dotyczy Turcji, jej zwyczajów kulturowych, historii.
Książka ta opowiada losy młodej Turczynki urodzonej i wykształconej w Niemczech, wychowywanej przez matkę, fanatyczną muzułmankę. Mimo że od ponad 20 lat matka ta mieszkała w Niemczech, to wciąż była przesiąknięta zwyczajami wyniesionymi z rodzinnego kraju. Tak też chciała wychować swoje dzieci, m.in. wysyłając je do Turcji do (zabronionych tam przez prawo) szkół koranicznych.
Główna bohaterka siła swojej woli oraz chęcią bycia wolną osobą doskonale się przed tym obroniła.

Hülya ma 17 lat, kiedy wbrew jej woli ma zostać w Turcji wydana za mąż przez matkę.
Ból, cierpienie i smutek....ciężkie dzieciństwo miała Hulya, mieszkała z trzyletnim bratem Serkanem, siostrą Esme i jeszcze jednym bratem.
Nie zaznała miłości ze strony matki swojej, pomocy, zrozumienia i wsparcia
Dziewczyna pewnego dnia ma poślubić Machmeda, a wiedząc że nie kocha go jedzie na lotnisko żeby kupić paszport niemiecki stać się NIemką.
Wtedy czuje się naprawdę wolna od swojej rodziny i piekła w którym żyła.Dowiedziawszy się, o swojej siostrze młodszej Esme chce uratować ją i uprowadzić ze swojego rodzinnego kraju gdzie mieszkała.
Żeby mogły być w końcu razem.
Smutna, a zaraz prawdziwa opowieść o siedemnastoletniej dziewczynie która czuła się więźniem w swym Kraju , musiała nosić chustę zabroniono ją jej zdejmować jak chodziła do szkoły Koranicznej.
Ciekawa i przerażająca trzymająca w mocnym napięciu książka.

Nie zaznała miłości ze strony matki swojej, pomocy, zrozumienia i wsparcia

REWELACYJNA... mocno trafia w serce

REWELACYJNA... mocno trafia w serce

• Literatura faktu
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Tematyka arabska

Dodaj cytat z książki Chciałam być tylko wolna