Daughters of Shame
978-83-7648-677-2
niewolnice, handel kobietami
literatura faktu
Łukasz

Książka, która otwiera oczy na okropieństwa, będące udziałem kobiet traktowanych przez swoje rodziny jak niewolnice. Szczera i głęboko poruszająca opowieść o rozpaczy, odwadze i nadziei. Jasvinder Sanghera wie, co to znaczy zbuntować się przeciwko rodzinie, która próbuje zmusić kobietę do małżeństwa, i jakie mogą być konsekwencje takiego sprzeciwu. Wie, ponieważ jako młoda dziewczyna...

Jasvinder Sanghera wie, co to znaczy zbuntować się przeciwko rodzinie, która próbuje zmusić kobietę do małżeństwa, i jakie mogą być konsekwencje takiego sprzeciwu. Wie, ponieważ jako młoda dziewczyna doświadczyła tego na własnej skórze. „Córki hańby” to zbiór historii kobiet – faszerowanych narkotykami, bitych, więzionych, gwałconych i terroryzowanych w czterech ścianach domów, w których dorastały – takich jak Shazia – porwana i wywieziona do Pakistanu, by poślubić człowieka, którego nigdy nie widziała, czy Banaz – zamordowana przez własną rodzinę po tym, jak spróbowała uciec przed przymusowym małżeństwem. To także opowieść o Jasvinder Sangherze, która pomagając tym kobietom, ryzykuje życie własne i swoich dzieci. Bo to świat, w którym cierpienie tak wielu staje się wyzwaniem dla garstki niezwykle odważnych.

Napisali o książce

Swoim prostym, bezpośrednim językiem Sanghera opowiada jedną rozdzierającą serce historię za drugą... „Córki hańby” są porywające i wzruszające jako dzieło beletrystyczne, a przy tym zdumiewająco podnoszące na duchu. Lektura obowiązkowa.
„She”

Jedna z najbardziej przejmujących pozycji, jaką czytałem.
David Cameron

„Córki hańby” to lektura porywająca i wywołująca oburzenie… Niezwykle ważna książka…
„Sunday Times”

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Corki_hanby-p-30545-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Corki_hanby-p-30545-1-30-.html

ZARAZA | 2014-05-27
Przeczytana: maj 2014

Autorka opowiada przejmujące historie kobiet, które były bitw, zmuszane do małżeństwa, zamykane, odgradzane od świata, a nawet zabijane. Cenię autorkę za, że głośno mówi o tych historiach, a także za to, że założyła organizację pomagające takim osobom. Jednak szczególnego talentu pisarskiego pani Sanghera nie posiada i czytanie tej książki było momentami nużące, męczące. Ale i tak uważam, że warto przeczytać.

awiola | 2012-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2012

„Mężczyzna jest jak kawałek złota: jeśli wpadnie do błota, można go wytrzeć do czysta. Kobieta jest jak kawałek jedwabiu: jeśli wpadnie do błota, na zawsze zostaje brudna”

Za każdym razem, gdy czytam książkę o zbliżonej tematyce, mimo znajomości tematu, jestem zadziwiona, że w XXI wieku może panować taka ciemnota wśród ludzi. W tym przypadku nie ma mowy o rozprzestrzeniającej się globalizacji, występuję jedynie zaściankowość i wiara w nieznajdującej uzasadnienia tradycji.

Autorka - Jasvinder Sanghera, obywatelka Wielkiej Brytanii, która urodziła się i wychowała w tym kraju, córka imigrantów z Azji w wieku czternastu lat miała wyjść za mąż za kompletnie nieznanego jej człowieka, którego znaleźli jej rodzice. Nie pozwoliła zniszczyć sobie życia w związku z czym uciekła z domu okrywając hańbą swoją rodzinę wśród społeczności muzułmańskiej. Karą za to jest nawet śmierć. Będąc osamotnioną Jasvinder poradziła sobie jakoś w życiu. Na podstawie swoich doświadczeń napisała pierwszą...

Monika | 2012-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2012

To moje drugie spotkanie z Jasvinder Sanghera. Myślę, że ostatnie.
Wierzę, że autorka robi dużo dobrego, ale pisze o tym kiepsko, nudno, wciąż się powtarza.

Amoon -> dziękuję :)

magda | 2012-01-04

Jasvinder Sanghera - współzałożycielka organizacji Karma Nirvana, niosącej pomoc ofiarom przemocy domowej i zbrodni honoru. Jasvinder, chociaż urodziła się i dorastała w Wielkiej Brytanii, wychowywała się w kulturze, w której przymusowe małżeństwa i przemoc były czymś normalnym. Nauczona własnymi doświadczeniami, postanowiła przełamać tabu i odważyła się głośno opowiedzieć nie tylko swoją historię, ale także setek innych kobiet, które przeżyły podobny dramat.

W dzisiejszych czasach chyba mało kto tak naprawdę docenia wolność. Nie zastanawiamy się na co dzień jakim przywilejem jest możliwość decydowania o swoim życiu i podejmowanie samodzielnych decyzji. Ta sprawa wydaje się oczywista. Trudno nam sobie nawet wyobrazić, że mogłoby być inaczej. A jednak… Autorka przybliża nam świat, który wydaje się odległy i nierealny. Poznajemy kulturę w której w imię wypaczonego pojęcia honoru można dopuszczać się najstraszliwszych zbrodni i nie zostać za to ukaranym. Wszystko to wcale nie dzieje...

Annie | 2011-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2011

Autorka „Zhańbionej” oraz „Córek hańby”, Jasvindera Sanghera jest współzałożycielką organizacji Karma Nirvana, która od lat pomaga arabskim kobietom, które padły ofiarą przemocy domowej oraz zbrodni honoru. Jej druga książka, „Córki hańby”, przedstawia zbiór wielu opowieści o takich właśnie skrzywdzonych dziewczynach, które zgłosiły się do fundacji i zgodziły się opowiedzieć o swych dramatycznych przeżyciach.

Każda z historii jest na swój sposób wstrząsająca i poruszająca. Każda opowiada o tragicznych losach kobiet, które nie mogły w żaden sposób decydować o swoim własnym losie. Były one niejednokrotnie bite, gwałcone, narkotyzowane, terroryzowane, a także zmuszane do małżeństwa w bardzo młodym wieku. Wszelkie nieposłuszeństwo i sprzeciw karane były śmiercią. Egzekutorem samozwańczych wyroków w większości przypadków była najbliższa rodzina skazanej kobiety. Te dziewczyny, które odważyły się na ucieczkę w większości przypadków przypłaciły ją własną śmiercią. Te, którym udało się...

Tajemnica | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2011 Rok, Posiadam
Przeczytana: 02 maja 2011

„Otwiera oczy na okropności, będące udziałem niektórych kobiet” tak brzmią słowa z okładki książki „Córki hańby” Jasvinder Sanghera. Zdecydowanie otwiera oczy, ale w moim przypadku otworzyła także serce i duszę. Poruszyła wszelkie miejsca, w których gromadzone są emocje takie jak współczucie, złość, smutek i duma.

Czytałam już bardzo wiele pozycji poruszających podobną tematykę i za każdym razem pojawiają się te same wnioski … „przecież mamy XXI wiek, jakim cudem można żyć w takich warunkach?” Nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na te pytania, choć wiem, jakie są części składowe konieczności funkcjonowania w takich a nie innych warunkach.
Autorka Jasvinder Sanghera opowiada w swojej najnowszej książce poruszające i wzburzające emocje historie Kobiet, które zostały zmuszone do życia w skrajnych warunkach, które zostały skazane na wieczne wygnanie i życie z wielkim poczuciem winy. Każda z tych historii jest niby inna, ale możemy ją sprowadzić do wspólnego mianownika, jakim jest wiara,...

"Córki hańby" przeczytałam bardzo szybko. Autorka opowiada o pracy w założonej przez siebie organizacji Karma Nirvana. Treść książki głównie skupia się na historiach azjatyckich kobiet, prześladowanych przez rodzinę i/lub zmuszanych do małżeństwa.
Po przeczytaniu "Córek hańby" jestem zszokowana, że to zjawisko występuje w aż tak wielkim stopniu, w kraju takim, jak Wielka Brytania.
Książka została napisana bardzo prostym językiem. Nie oceniam tu walorów literackich, bo według mnie nie o to w tej książce chodzi. Chodzi natomiast o to, aby nakreślić społeczeństwu występujący problem.

malineczka74 | 2011-05-12
Na półkach: Zrecenzowane, Przeczytane
Przeczytana: 11 maja 2011

To co dla nas w europejskiej kulturze jest oczywiste ,cenione i daje szczęście w innych kulturach jest przyczyną hańby ,przestępstwem i surowo zakazane. Kobiety -europejki mogą swobodnie decydować o sobie i swojej przyszłości ,wybierać drogę kariery zawodowej lub bycie "kurą domową " , mają prawo do życia singielek ,do swobody ubioru itd . To dla nas jest oczywiste .A małżeństwo to zwykle wymarzony dzień dla kobiety , któremu towarzyszy piękna oprawa i początek życia u boku ukochanego . W kulturze państw południowoazjatyckich jest całkowicie inaczej. Tu kobieta jest człowiekiem gorszej kategorii , nie ma prawa do pracy zawodowej , musi wyjść za mąż i być całkowicie posłuszna mężowi we wszystkich aspektach życia ,ma być służącą i automatem do rodzenia dzieci , a samo małżeństwo jest po prostu kontraktem jej rodziny z rodziną męża , którego przeważnie poznaje w dniu ślubu . I nie jest ważne ,że ona ma tylko naście lat i jest jeszcze dzieckiem. Tych praw nie zmienia nawet fakt ,że...

kaś | 2011-05-02
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: 01 maja 2011

"Córki hańby" to książka po którą pewnie sama z siebie szybko bym nie sięgnęła. Po pierwsze dlatego, że raczej nie lubię czytać o tradycjach krajów muzułmańskich, trochę mnie ta kultura przeraża i niepokoi mnie czytanie o niej. Po drugie gdy pierwszy raz usłyszałam o tej książce miałam o niej zupełnie inne wyobrażenie. Raczej postrzegałam ją jako jedną z wielu powieści, poruszających temat kobiet muzułmańskich. Jak wielkie więc było moje zaskoczenie, gdy książka wcale nie okazała się być powieścią, lecz raczej opowieścią, jakby reportażem o okrucieństwie wobec kobiet, literaturą faktu po trochę, a może i nie tylko po trochę.
Okrucieństwie, które wcale nie ma miejsca tylko w krajach Azji, lecz zdarza się (i to bardzo często) tuż koło nas, wyzwolonych Europejczyków. Wydaje się nam bowiem, że żyjemy w już na tyle rozwiniętym świecie, że kobiety mogą być wolne, mogą same decydować o swoim życiu, mogą robić to co chcą i są nawet za to szanowane. Otóż nic bardziej mylnego.
Jasvinder...

| 2011-04-26
Przeczytana: 2011 rok

Zbrodnia honorowa jest zjawiskiem, które najczęściej kojarzy się nam z krajami Azji Południowej. Jeszcze do nie tak dawna problem tamtejszych kobiet stanowił dla nas temat tabu - nie tylko o nim nie mówiliśmy ale i także ignorowaliśmy cierpienie setek niewinnych dziewczyn. Kultura - kulturą ale czy faktycznie powinniśmy siedzieć bezczynnie w takich sytuacjach?

"Córki hańby" to książka napisana przez Jasvinder Sanghera - niezwykłą kobietę, która urodziła się i dorastała w Wielkiej Brytanii. Przez kilkanaście lat wychowywana ona była w rodzinie, w której aranżowane małżeństwa stanowiły coś naturalnego, a strata 'honoru' była równoznaczna z podpisaniem na siebie wyroku skazującego. Własne doświadczenie umożliwiło autorce założenie organizacji, która ma za zadanie nieść pomoc ofiarom przemocy domowej.

W swoim najnowszym dziele mieszkanka WB przedstawia czytelnikom historię kilkunastu kobiet, które przez wiele lat przeżywały w domach rodzinnych istne piekło. Niejednokrotnie bite,...