Fatwa - Życie w nieustannym zagrożeniu

Tłumaczenie: Hanna Pawlikowska-Gannon
Wydawnictwo: Alpress
Fatva
80-7362-320-X
fatwa, islam, kobiety, przemoc, zagrożenie
kryptonite

Poruszająca historia namiętności, która przerodziła się w piekło. Młoda Angielka Jacky spędza wakacje w Kairze. Tutaj poznaje Omara - przystojnego Egipcjanina, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Resztę wakacji dziewczyna spędza z nim. Mimo sprzeciwów rodziny, przed wyjazdem do Anglii, wychodzi za niego za mąż. Po krótkiej rozłące wraca do Kairu pełna nadziei i planów na przyszłość. Ale rzeczywistość okazuje się zupełnie inna niż jej wyobrażenia. Nieprzystosowana do życia w arabskiej kulturze przez sześć następnych lat przeżywa fizyczne i psychiczne upokorzenia. W końcu Jacky postanawia uciec od egipskiego koszmaru wraz z dwoma narodzonymi w międzyczasie córeczkami. Jednak jej życie nigdy już nie będzie oazą spokoju. Za złamanie nakazów Islamu zostaje obłożona fatwą - karą śmierci, która od tej pory zmusza ją do życia w ciągłym strachu...

mroźny_poranek | 2013-10-28
Przeczytana: 11 lutego 2013

Niezwykle interesująca książka oparta na faktach.
"Fatwa" opowiada historię kobiety, która zdecydowała się wyjść za Egipcjanina. Początek ich małżeństwa to sielanka i wielka miłość jednak później jej życie zamienia się w piekło.
Myślę, że książka jest przestrogą dla wszystkich kobiet, które decydują się na "egzotyczne" związki.
Ciągły strach o siebie, dzieci i przyszłość towarzyszy chyba do końca życia.
Polecam tą książkę każdemu, ponieważ ukazuje, że w krajach arabskich życie tam to prawdziwa szkoła przetrwania.

książek: 1991

Jacky Trevane to kobieta pochodząca z Anglii, doświadczona przez los. Ma trójkę dzieci z dwóch małżeństw. Swoje przeżycia z pierwszym mężem opisała na prośbę swojej umierającej na raka matki i mimo trudności skończyła ją.
Na samym początku dowiadujemy się o ucieczce Jacky z dwiema córkami z Egiptu. To skłania nas do odkrycia, dlaczego tak zrobiła. W czasie wycieczki do Egiptu dziewczyna poznała przystojnego muzułmanina i jego rodzinę. Po tygodniu znajomości zakochała się w nim i została jego żoną, mimo różnic kulturowych i bez powiadomienia o tym swoich rodziców. I po ślubie zaczął się koszmar... Mąż Jacky, Omar, był kochający, czuły, jak można pomyśleć - bez wad. Po urodzeniu córki kobieta została pobita, bo nie dała dziecku imienia ojca. Był to pierwszy i nie ostatni przypadek, kiedy Omar ją pobił, mimo przejścia żony na islam i uczenia się jężyka. Z pewnej siebie Jacky stała się cichą, ciągle lękającą się kobietą, posłuszną mężowi. Jego zachowanie usprawiedliwiała tym, że to z...

sheina_3 | 2013-08-02
Przeczytana: 06 czerwca 2010

świetna książka godna polecenia !!!

anawa004 | 2016-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Kolejna pozycja "z życia wzięte". Jacky, młoda Angielka będąca na wakacjach w Egipcie poznaje przypadkowo Omara i zakochuje się oczywiście bez pamięci i logiki. Ogólnie takie pozycje omijam szerokim łukiem, niestety, z tej nie udało mi się wykpić. Polecam przeczytać tym wszystkim dziewczętom i kobietom, które są zafascynowane czarnymi jak heban oczętami oblubieńca, jego śniadą cerą i czarującymi słówkami, z których znają głownie "ja cię kochać" i "piękna, piękna". Zastanówcie się, czy warto, aczkolwiek wydaje mi się, że żadne pozycje w literaturze, żadne filmy nie powstrzymają i nie nauczą tak skutecznie jak samo życie. A szkoda.
Czyta się szybko z uwagi na proste zdania, bez polotu, a także momentami dziecinny język.

grażyna | 2011-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Wszystkie książki (literatura faktu) są bardzo fascynujace. Czasem narzekamy na nasze życie jednak w porównaniu z życiem arabskich kobiet jesteśmy przynajmniej ludźmi - co tam jest niestety niemożliwe. Wszystkie książki o tej tematyce czytam wyjątkowo z równym zainteresowaniem.

Emsi | 2014-04-24
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2012

Praktyki w branży turystycznej u kobiety zakochanej w Egipcie zaowocowały u mnie pożyczeniem i przeczytaniem takiej uderzającej książki, która podobno wzbudziła tak duże kontrowersje, że przez jakiś czas ciężko było ją gdziekolwiek dostać ze względu na sprzeciw muzułmanów.

Monaa_a | 2012-08-12

Literatura faktu. Jedna z najlepszych książek tego gatunku jaką czytałam. Czytając, wszystkie zdarzenia i sytuacje przeżywałam razem z autorką. Książka godna polecenia!

Izolda | 2013-01-18

Niesamowita książka.Biedna kobieta,która przeżyła piekło wraz ze swymi córkami.Warta przeczytania.Polecam

Historia oparta na faktach. Na mnie zrobila ogromne wrazenie. Czytalam ja jako pierwsza o takiej tematyce

kinia1045 | 2014-11-20

Świetna książka. Bardzo szybko się ją czyta, wciąga. Polecam jak najbardziej!