Łowcy Mamutów

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Mammoth Hunters
prehistoria, dzieci ziemi

Inne wydania

Trzeci tom cyklu Dzieci Ziemi . Ayla śmiało wyrusza ku ziemi należącej do łowców Mamutów. Zostaje zaadoptowana przez to początkowo wrogie jaj plemię, ale musi nauczyć się dziwnych obyczajów i języka. Wszechstronne umiejętności Ayli sprawiają, że po raz pierwszy spotyka przyjaciółki.

Pablos | 2015-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2015

Po średnim, jak dla mnie, drugim tomie cyklu, muszę przyznać, że tom trzeci znowu mi się podobał. Chyba zaczynam wreszcie rozumieć metodę autorki, która jednocześnie chce pisać powieść dla każdego, zatem łączy swobodnie elementy przygody i romansu z tymi poważniejszymi - opisem społeczności z czasów prehistorycznych. Dotarło do mnie podczas lektury “Łowców mamutów”, że autorka bawi się tu pewną teorią, w dodatku taką bardzo odważną: postać Ayli, wychowanej przez neandertalczyków, a teraz żyjącej wśród ludzi własnego gatunku, jest łącznikiem dwóch sposobów życia; bierze to, co mądre zarówno od jednych, jak i drugich. Zrozumienie natury i wiarę w jej moc ma typowe dla naszych odległych kuzynów, natomiast odwagę wewnętrzną, żyłkę hazardzisty i skłonność do podejmowania ryzyka typowe dla człowieka. Stąd właśnie w Dzieciach Ziemi jesteśmy świadkami tak wielu wynalazków, za którymi zawsze w jakimś stopniu stoi Ayla: a to odkrycie krzesania ognia specjalnym rodzajem kamieni, a to ogromny...

barwinka | 2011-09-07
Przeczytana: 07 września 2011

Dawno dawno temu żyli ludzie... Wiemy to dzięki archeologom, ale jak wiele możemy dowiedzieć się z kości. Ze znalezionych narzędzi, figurek oraz malowideł. Czy poznamy w ten sposób sposób myślenia naszych praprzodków? Czy poznamy ich uczucia, relacje z drugim człowiekiem? Jean M. Auel chce zbliżyć do siebie te tak różne światy. Człowieka współczesnego oraz człowieka epoki lodowcowej.

Ayla i Jondalar spotkali innych ludzi. W czasie swojej podróży natrafili na "Obóz Lwa". I choć dziewczyna nadal była szalenia wystraszona postanowili spędzić tam trochę czasu. Wydaje mi się że razem z Aylą w ciągu zimy poznawałam zwyczaje Innych. Zawierała przyjaźnie i starała się pomagać jednocześnie nadal będąc przesycona zwyczajami Klanu. I z dnia na dzień coraz bardziej zaczęła się oddalać od Jondalara. A właściwie to on oddalał się od Ayli.

Ciesze się że historia dziewczyny tak dobrze łączy się z przedstawionym światem. Nie jest on spłycony. Autorka przedstawia wierzenia, sposób życia,...

Aleksandra | 2013-11-04

Oceniając tę książkę będę pisać z dwóch punktów widzenia: pierwszy to spostrzeżenia miłośniczki fantasy, drugi zaś to przemyślenia studentki antropologii.

Książka ta wpadła mi w ręce w czasie, gdy mój ojciec czytał już kolejne tomy, więc całą serię połknęłam za jednym zamachem. Byłam pod wielkim wrażeniem natchnienia, jakie musiała mieć autorka by napisać aż tyle tak obszernych tomów.

Opisy przyrody, postaci i uczuć są świetne, głębokie i realistyczne. Zaś przedstawiony w książce świat i wyobrażenie ludzi i ich przodków z epoki neolitu bardzo przekonujące. Niewiele było nieścisłości, do których mogłabym się przyczepić z punktu widzenia antropologa.

Ayla - główna bohaterka jest odzwierciedleniem typowego Homo sapiens tamtych czasów - swego rodzaju odkrywcą i badaczem. Czytelnik w pełnym przejęcia bezdechu śledzi jej losy i kibicuje z całego serca.

Uważam też za genialne przedstawienie życia codziennego, które prowadziła Ayla. Postanowiłam wykorzystać kilka jej odkryć i sama...

misiek29041982 | 2013-02-12

Rewelacyjnie przedstawiony świat w czasach prehistorycznych i doskonale wpleciona akcja, wątek miłosny oraz początek moralności. Polecam zarówno młodym jak i już dojrzałym czytelnikom :)

radomir | 2012-02-06
Przeczytana: 02 lutego 2012

Wciągnąłem się w losy Ayli, ale gdyby tak trochę odchudzić tę książkę z opisów, niewiele by straciła.

żabka | 2011-11-15
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/Sci-fi
Przeczytana: 14 listopada 2011

Dużo gorsza od poprzednich pozycji tego cyklu. Jestem nim odrobinę rozczarowana, ponieważ niektóre wątki zostały nie potrzebnie dołożone co skomplikowało książkę i w rezultacie zamiast skupić się na głównym temacie krążymy wokół... no właśnie nie powiem do końca czego...
Nie wiem czy polecałabym ją innym do przeczytania... Po tak pozytywnych dwóch pierwszych części ta daje tylko niesmak.

Grzegorz | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Czy tylko ja mam wrażenie że wciągnąłem się w coś tak trywialnego jak "M jak Miłość" ? Nie widzę żadnej zalety tej sagi - tylko same wady - a pomimo irytacji tą lekturą ciężko mi się oderwać i już ładuję kolejną część do swojego kindelka. Potworne ...

Tiamat | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Kolejna część przygód Ayli, generalnie standardowo, jednak bardzo podobał mi się wątek nieporozumienia między Aylą a Jolandarem, przynajmniej książka nie była przesłodzona, choć nieco to irytowało, jednak "Łowcy mamutów" są dobrą lekturką:)

nepri | 2013-01-31
Przeczytana: 2011 rok

Cudna cudna cudna , siedzialam z wszystkimi czesciami prawie dzien i noc . Gdzies przeczytalam ze to fantastyka , moze tak ale nie taka co by sie nie mogla dziac naprawde kiedys w zamierzchlych czasach .

ewa0818 | 2011-06-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam