Czarne okręty

83-7220-316-4
młodzieżowe, przygodowe
przygodowa
Tobiasz

Czarne okręty to znakomicie napisana powieść, której akcja rozgrywa się w czasach antycznych; jej główny bohater, Trojańczyk o imieniu Białowłosy, rzucany przez niezwykłe przygody w różne zakątki starożytnego świata, wraz z przyjaciółmi przemierza Egipt i Grecję, by wreszcie wyruszyć w kierunku dalekiej Północy - krainy cennego bursztynu… Kunsztowna fabuła, obfitująca w sensacyjne wątki i...

Kunsztowna fabuła, obfitująca w sensacyjne wątki i sugestywny, plastyczny obraz bajecznej przeszłości sprawiają, że książkę, pomimo jej znacznych rozmiarów, czyta się z zapartym tchem.

adamats | 2010-07-09
Przeczytana: kwiecień 2009

To była już kolejna lektura. Pierwszy raz miał miejsce dawno temu w odległej galaktyce ;), kiedy byłem małym chłopcem. Przeczytałem dwa z czterech tomów w całości i dwa w kawałkach bo tylko tyle znalazłem na strychu w moim rodzinnym domu. Po latach skompletowałem całość i... pochłonąłem błyskawicznie. Doskonała, obowiązkowa pozycja dla chłopców w każdym wieku. Wojna, przygoda, przyjaźń, ciężka praca na morzu i mnóstwo ciekawych smaczków historycznych. Starożytny Egipt, Troja, Kreta, Ludy Morza, Fenicjanie, Scytowie, przodkowie Wikingów, bagna Prypeci i Hel (sic!)a na okrasę Stonehenge... Fantastyczna podróż Białowłosego Trojańczyka dookoła Europy sprzed tysięcy lat. A to wszystko dzięki Maciejowi Słomczyńskiemu, gdyż to on ukrywał się pod pseudonimem Joe Alex. Spróbujcie umieścić tę opowieść w konkretnych realiach historycznych... to naprawdę fajna zabawa i pasjonująca lektura :)

Doracy | 2016-06-22

Połknęłam wszystkie tomy, gdy byłam jeszcze młodszą młodzieżą. Byłam zafascynowana książką i reklamowałam ją wszem i wobec, przysparzając jej czytelników. Było to prawie 40 lat temu, ale myślę że nie zestarzała się, w końcu cóż to jest wobec starożytności.
Potem przyszła kolej na kryminały Joe Alexa, zupełnie odmienne, ale równie wciągające. Przypadkowo dowiedziałam się że Joe Alex to pseudonim Macieja Słomczyńskiego, co zadziwiło mnie i zachwyciło, nie było wtedy internetu i starałam się sprawdzić informację w różnych źródłach wędrując po bibliotekach, no i wyczytałam że drugi jego pseudonim to Kazimierz Kwaśniewski. Pisał kryminały, by zapewnić sobie dochód i móc potem zająć się tłumaczeniami, oczywiście mało dochodowymi. Ale Czarne okręty to jeszcze inny gatunek. Absolutnie nie jest to książka tylko dla chłopców, spodoba się i dziewczętom, czego jestem najlepszym przykładem. Bardzo prawdopodobne że stanie się książką po której wasza pociecha powie: LUBIĘ CZYTAĆ.

Purple_girl | 2016-06-21

Idealnie napisana opowieść sensacyjna. Jej autor- Joe Alex przenosi nas do czasów antycznych gdzie pewien Trojańczyk przeżywa niezwykłe przygody nie raz spoglądając śmierci w oczy. Wędruje on od Egiptu przez Grecję, aż w końcu zwraca się w kierunku Morza Północnego- krainy bursztynu...

Bed | 2010-09-06

Super pozycja dla młodzieży. Miło się czyta jeśli się lubi historyczne książki. Jest też przygoda. Warto komuś podsunąć :)

żabot | 2013-05-25

Czytałem to tak dawno, że już nawet nie pamiętam, kiedy. Ale pamiętam bardzo dobrze wielkie wrażenie, jakie na mnie zrobiła ta książka. Doskonale napisana ksiązka łącząca cechy powieści historycznej, sensacyjnej i przygodowej. Warta polecenia dla młodzieży, nawet tej ... młodszej. Wciąga bez epatowania seksem, przemocą i okropnościami.

wonka | 2014-05-07

znalazłam w piwnicy w książkach taty. Zerkając na tytuł pomyślałam, że to jakieś wojenne bzdury. Dobrze, że zerknęłam do środka i zobaczyłam "antyczne rysunki"

Wciąga okrutnie! Ciąg zdarzeń troszkę nieprawdopodobny, ale w końcu to książka przygodowa ;] i nie zgadzam się, że tylko dla chłopców!

Krzychu Hyżorek | 2016-01-30

Obok Robinsona Crusoe, najlepsza książka jaką czytałem w dzieciństwie. Zdecydowanie godne polecenia. Dziecko może przy okazji wyobrazić sobie świat starożytny i panujące w nim prawa.

Czesław_czyta | 2015-04-22

książka, która wciąga w miarę rozwoju nieprawdopodobnych przygód bohatera, oparta na wyprawie argonautów, polecam

Tobiasz | 2010-07-04
Przeczytana: sierpień 2003
Jarosław Rozen | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Ciekawa książka dla młodzieży. Dziwi mnie trochę, że tak mało znana. Szkoda, że nie miałem okazji poznać jej w wieku młodzieńczym :). Wtedy pewnie zrobiłaby na mnie ogromne wrażenie.