Kamienne sadyby

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Nefertetti

"Kamienne Sadyby" to piąta część cyklu "Dzieci Ziemi", na którą miłośnicy musieli czekać wiele lat. Ayla i Jondalar wraz ze swymi zwierzęcymi przyjaciółmi, Wilkiem oraz końmi: Whinney i Zawodnikiem kontynuują swą podróż przez Europę i w końcu docierają do ludu Zelandonii, z którego wywodzi się Jolandar. W nowym miejscu wszystko fascynuje Aylę: ubrania, narzędzia, wszelakie przybory, a nawet...

W nowym miejscu wszystko fascynuje Aylę: ubrania, narzędzia, wszelakie przybory, a nawet domy, ukryte w niszach pod gigantycznymi, wapiennymi nawisami. Spotyka także duchową przywódczynię tego ludu, uzdrowicielkę, z którą może dzielić wiedzę i umiejętności. Jednakże nie wszyscy są przyjaźni. Część ludzi obawia się poglądów Ayli, inni zaś są niezadowoleni z jej nastawienia do płaskogłowych, zwanych przez nią Klanem.
Czy spryt, mądrość, instynkt i doświadczenie Ayli pozwolą jej znaleźć miejsce wśród ludu Zelandonii?

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.pl

denudatio_pulpae | 2017-08-30
Przeczytana: 2010 rok

Jestem fanką raczej opasłych tomów, więc długość książki bardzo rzadko stanowi dla mnie jej wadę, chyba że większość jej zawartości to oniczyna. Takiej opowieści o niczym w "Kamiennych sadybach" nie zabraknie, o nie! Przecież będziemy musieli poznać wszystkich Zelandonii ze szczegółami, a później powrócimy do starych przebojów...

Mam nadzieję, że nie zaspoileruję zbytnio, gdy oznajmię, że Ayla i Jondalar dotarli wreszcie do rodzinnych stron mężczyzny. Będziemy się teraz ciągle zapoznawać z Aylą, bo autorka uznała za absolutnie konieczne, że wszyscy muszą się sobie przedstawiać i robią to mniej więcej w taki sposób:

"Jestem Folara z Dziewiątej Jaskinii Zelandonii, błogosławiona przez Doni, córka Marthony, byłej przywódczyni Dziewiątej Jaskini Zelandonii, córka ogniska Willamara, Mistrza Handlu Zelandonii, siostra Joharrana, przywódcy Dziewiątej Jaskini Zelandonii, siostra Jondalara z Dziewiątej Jaskini Zelandonii, Mistrza-Łupacza Krzemieni, Tego KtóryWrócił z Podróży i który...

Zuela | 2017-11-10

Młodzi trafiają do rodziny Jondalara,Ayla spodziewa się dziecka i marzy o córce.W grupie nie wszystkim się podoba.Była narzeczona Jondalara nienawidzi Ayli od początku i zaczyna spiskowac przeciwko niej.Ayla po rozmowie z szamanką Zelandonich podejmuje decyzje by oczyć się na szamankę i uzdowicielką chociaż ma mieszane uczucia bo Jondalar i córeczka wymagają od nie opieki.Czas wyborów,nichęci części społeczeństa

Aleksandra | 2013-11-04

Oceniając tę książkę będę pisać z dwóch punktów widzenia: pierwszy to spostrzeżenia miłośniczki fantasy, drugi zaś to przemyślenia studentki antropologii.

Książka ta wpadła mi w ręce w czasie, gdy mój ojciec czytał już kolejne tomy, więc całą serię połknęłam za jednym zamachem. Byłam pod wielkim wrażeniem natchnienia, jakie musiała mieć autorka by napisać aż tyle tak obszernych tomów.

Opisy przyrody, postaci i uczuć są świetne, głębokie i realistyczne. Zaś przedstawiony w książce świat i wyobrażenie ludzi i ich przodków z epoki neolitu bardzo przekonujące. Niewiele było nieścisłości, do których mogłabym się przyczepić z punktu widzenia antropologa.

Ayla - główna bohaterka jest odzwierciedleniem typowego Homo sapiens tamtych czasów - swego rodzaju odkrywcą i badaczem. Czytelnik w pełnym przejęcia bezdechu śledzi jej losy i kibicuje z całego serca.

Uważam też za genialne przedstawienie życia codziennego, które prowadziła Ayla. Postanowiłam wykorzystać kilka jej odkryć i sama...

ilo99 | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, Szkoda czasu

Kolejny tom przygód Ayli, znachorki żyjącej w epoce kamienia łupanego. Opasłe tomiszcze, co zazwyczaj jest zaletą, ale, niestety, nie w tym przypadku. Autorce udało się zmarnować naprawdę dobry pomysł na ciekawą książkę. Nawet jeżeli ktoś nie czytał poprzednich pozycji, to już po przeczytaniu połowy tego tomu, będzie miał wątpliwą przyjemność przeczytać kilkakroć o tych samych przygodach głównych bohaterów podczas ich wędrówki, o tym jak Ayla oswajała zwierzęta oraz o jej życiu z ludźmi Klanu. Dzieje się tak ponieważ każde spotkanie Ayli z nowymi ludźmi prowadzi do podobnych w treści rozmów. Kolejnym mankamentem książki są wielostronicowe, bezbarwne opisy, zarówno przyrody jak i czynności, które wykonywali ludzie żyjący w tej epoce. Czasami miałam wrażenie, że są żywcem przepisane z nudnego podręcznika do prehistorii. Posągowa główna bohaterka, która jest świetną znachorką, łowczynią, zna kilka języków, a poza tym jest niezwykle urodziwa, prawdomówna i uczynna, nie sprawia wrażenia...

Dalsze losy Ayli i Jondalara byłyby naprawdę ciekawe, gdyby nie trzeba było ich wyszukiwać w powodzi wspomnień! Czyli w kółko powtarzanych opisów sytuacji, które dla tych co czytali poprzednie tomy, są świetnie znane. Bardzo to utrudnia "zachwyt" nad książką...

Nefertetti | 2012-05-19
Przeczytana: 19 maja 2012

Przewidywalna i w niektórych momentach powtarzają się wcześniejsze zdarzenia, jednak nadal z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to spory kawał dobrej lektury.

Tiamat | 2012-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2012

Ayla i Jondalar wreszcie dotarli do krainy Zeladoni.

Ta seria jest dla mnie trochę dziwna. Kiedy czytam, mam ochotę zająć się czymś innym, a kiedy robię coś nie związanego z książką, chcę ją czytać. Poza tym są momenty przynudnawe i ciekawe, tempo akcji jest naprawdę różne. Momentami zastanawiam się czy ten dziwny styl nie jest winą tłumacza?

Oprócz tego wydaje mi się że większość postaci "powtarza" się z poprzednich części, choć są i takie które nie zachowują się szablonowo, tylko jest ich mało.

Dobra, nie zanudzam - da się przeczytać! : )

radomir | 2012-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Niezła tylko te szczegółowe opisy oraz przypominanie wydarzeń z wcześniejszych części są niepotrzebne.

Nodoja | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Nie bede ukrywał ze poprzednie czesci bardziej mnie wciagneły niż ostatnia, ciesze sie jednak że przeczytałem ostatnią część.

Tajrun | 2011-12-01
Przeczytana: 29 listopada 2011

To nie jest ostatni tom cyklu ostatni tom to "Kraina jaskiń".