Kamienne sadyby

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Cykl: Dzieci Ziemi (tom 5)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Nefertetti

"Kamienne Sadyby" to piąta część cyklu "Dzieci Ziemi", na którą miłośnicy musieli czekać wiele lat. Ayla i Jondalar wraz ze swymi zwierzęcymi przyjaciółmi, Wilkiem oraz końmi: Whinney i Zawodnikiem kontynuują swą podróż przez Europę i w końcu docierają do ludu Zelandonii, z którego wywodzi się Jolandar. W nowym miejscu wszystko fascynuje Aylę: ubrania, narzędzia, wszelakie przybory, a nawet...

W nowym miejscu wszystko fascynuje Aylę: ubrania, narzędzia, wszelakie przybory, a nawet domy, ukryte w niszach pod gigantycznymi, wapiennymi nawisami. Spotyka także duchową przywódczynię tego ludu, uzdrowicielkę, z którą może dzielić wiedzę i umiejętności. Jednakże nie wszyscy są przyjaźni. Część ludzi obawia się poglądów Ayli, inni zaś są niezadowoleni z jej nastawienia do płaskogłowych, zwanych przez nią Klanem.
Czy spryt, mądrość, instynkt i doświadczenie Ayli pozwolą jej znaleźć miejsce wśród ludu Zelandonii?

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Marciuchna | 2019-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Czytając tę część odczuwałam znużenie cyklem. Autorka zaczęła powielać wcześniejsze pomysły i historia była przewidywalna.
Pod koniec już się męczyłam. W związku z tym ostatniej części nie będę czytać.

Hari_Seldon | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

Powrót do domu. Ayla razem ze swoim towarzyszem docierają do ojczyzny Jondalara. Bohaterka będzie musiała zapoznać się z obyczajami społeczności swojego ukochanego, a także przedstawić swoje umiejętności.

Autorka przedstawia parę ciekawych pomysłów związanych ze społecznością wprowadzoną w tym tomie. Czytelnik może poznać dokładniej ich kulturę i obyczaje. Często są to zaskakująco skomplikowane i rozbudowane zasady, które robią wrażenie swoją złożonością. Także sama Ayla ma też wkład w rozwój tej społeczności.

Niestety sama fabuła kuleje. W książce nie ma żadnej akcji. Powieść w moim wydaniu miała ponad 700 stron, ale całość można byłoby spokojnie zmieścić na 200 stronach. Wszystko kręci się wokół przygotowań do zaślubin Ayli i Jondalara. Nie ma zasugerowanego w poprzednim tomie wątku relacji z neandertalczykami. Zamiast tego po raz kolejny poruszany jest temat nieufności wobec Ayli, zazdrości i rasizmu. Dialogi często nie prowadzą donikąd, a na dodatek wielokroć powtarzane są w...

Zuela | 2017-11-10

Młodzi trafiają do rodziny Jondalara,Ayla spodziewa się dziecka i marzy o córce.W grupie nie wszystkim się podoba.Była narzeczona Jondalara nienawidzi Ayli od początku i zaczyna spiskowac przeciwko niej.Ayla po rozmowie z szamanką Zelandonich podejmuje decyzje by oczyć się na szamankę i uzdowicielką chociaż ma mieszane uczucia bo Jondalar i córeczka wymagają od nie opieki.Czas wyborów,nichęci części społeczeństa

denudatio_pulpae | 2017-08-30
Przeczytana: 2010 rok

Jestem fanką raczej opasłych tomów, więc długość książki bardzo rzadko stanowi dla mnie jej wadę, chyba że większość jej zawartości to oniczyna. Takiej opowieści o niczym w "Kamiennych sadybach" nie zabraknie, o nie! Przecież będziemy musieli poznać wszystkich Zelandonii ze szczegółami, a później powrócimy do starych przebojów...

Mam nadzieję, że nie zaspoileruję zbytnio, gdy oznajmię, że Ayla i Jondalar dotarli wreszcie do rodzinnych stron mężczyzny. Będziemy się teraz ciągle zapoznawać z Aylą, bo autorka uznała za absolutnie konieczne, że wszyscy muszą się sobie przedstawiać i robią to mniej więcej w taki sposób:

"Jestem Folara z Dziewiątej Jaskinii Zelandonii, błogosławiona przez Doni, córka Marthony, byłej przywódczyni Dziewiątej Jaskini Zelandonii, córka ogniska Willamara, Mistrza Handlu Zelandonii, siostra Joharrana, przywódcy Dziewiątej Jaskini Zelandonii, siostra Jondalara z Dziewiątej Jaskini Zelandonii, Mistrza-Łupacza Krzemieni, Tego KtóryWrócił z Podróży i który...

Nodoja | 2016-08-31
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Nie bede ukrywał ze poprzednie czesci bardziej mnie wciagneły niż ostatnia, ciesze sie jednak że przeczytałem ostatnią część.

ilo99 | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, Szkoda czasu

Kolejny tom przygód Ayli, znachorki żyjącej w epoce kamienia łupanego. Opasłe tomiszcze, co zazwyczaj jest zaletą, ale, niestety, nie w tym przypadku. Autorce udało się zmarnować naprawdę dobry pomysł na ciekawą książkę. Nawet jeżeli ktoś nie czytał poprzednich pozycji, to już po przeczytaniu połowy tego tomu, będzie miał wątpliwą przyjemność przeczytać kilkakroć o tych samych przygodach głównych bohaterów podczas ich wędrówki, o tym jak Ayla oswajała zwierzęta oraz o jej życiu z ludźmi Klanu. Dzieje się tak ponieważ każde spotkanie Ayli z nowymi ludźmi prowadzi do podobnych w treści rozmów. Kolejnym mankamentem książki są wielostronicowe, bezbarwne opisy, zarówno przyrody jak i czynności, które wykonywali ludzie żyjący w tej epoce. Czasami miałam wrażenie, że są żywcem przepisane z nudnego podręcznika do prehistorii. Posągowa główna bohaterka, która jest świetną znachorką, łowczynią, zna kilka języków, a poza tym jest niezwykle urodziwa, prawdomówna i uczynna, nie sprawia wrażenia...

Ayla5 | 2015-08-29

Świetna !!!!!

flea84 | 2014-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2014

jak dla mnie za dużo jest powtórzeń z poprzednich cześci dlatego tylko ocena dobra,ale czego sie spodziewać po 30latach :).Mimo wszystko warta przeczytania,juz zaczynam ostatnią część licząc żę będzie równie wspaniała jak poprzednie.

Dalsze losy Ayli i Jondalara byłyby naprawdę ciekawe, gdyby nie trzeba było ich wyszukiwać w powodzi wspomnień! Czyli w kółko powtarzanych opisów sytuacji, które dla tych co czytali poprzednie tomy, są świetnie znane. Bardzo to utrudnia "zachwyt" nad książką...

Aleksandra | 2013-11-04

Oceniając tę książkę będę pisać z dwóch punktów widzenia: pierwszy to spostrzeżenia miłośniczki fantasy, drugi zaś to przemyślenia studentki antropologii.

Książka ta wpadła mi w ręce w czasie, gdy mój ojciec czytał już kolejne tomy, więc całą serię połknęłam za jednym zamachem. Byłam pod wielkim wrażeniem natchnienia, jakie musiała mieć autorka by napisać aż tyle tak obszernych tomów.

Opisy przyrody, postaci i uczuć są świetne, głębokie i realistyczne. Zaś przedstawiony w książce świat i wyobrażenie ludzi i ich przodków z epoki neolitu bardzo przekonujące. Niewiele było nieścisłości, do których mogłabym się przyczepić z punktu widzenia antropologa.

Ayla - główna bohaterka jest odzwierciedleniem typowego Homo sapiens tamtych czasów - swego rodzaju odkrywcą i badaczem. Czytelnik w pełnym przejęcia bezdechu śledzi jej losy i kibicuje z całego serca.

Uważam też za genialne przedstawienie życia codziennego, które prowadziła Ayla. Postanowiłam wykorzystać kilka jej odkryć i sama...