Łowcy Mamutów

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieci Ziemi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
The Mammoth Hunters
83-7129-345-3
prehistoria, epoka lodowcowa, saga
Sunniva

Trzeci tom cyklu "Dzieci Ziemi". Po odejściu z Doliny Koni, która stała się jej domem, Ayla śmiało wyrusza ku ziemi należącej do Łowców Mamutów. Zostaje zaadoptowana przez to początkowo wrogie jej plemię, ale musi nauczyć się dziwnych obyczajów i języka. Wszechstronne umiejętności Ayli sprawiają, że po raz pierwszy spotyka przyjaciółki. Bolesne wspomnienia z Klanu pozostawia za sobą. Ayli...

Trzeci tom cyklu "Dzieci Ziemi".

Ayli towarzyszy Jondalar, przystojny mężczyzna, którego wyleczyła z ran i pokochała. W jej życiu pojawia się jednak nowa postać - Ranec, ciemnoskóry, obdarzony magnetyczną mocą mistrzowski rzeźbiarz kłów mamutów. Przez całą lodowatą zimę Ayla walczy ze sobą, kogo wybrać. Zbliża się wiosna i wielkie polowanie na mamuty. Ayla musi zdecydować o swoim losie...

denudatio_pulpae | 2017-08-10
Przeczytana: 2010 rok

Wciągająca opowieść o życiu ludzi pierwotnych zmieniła się już całkiem w ckliwe romansidło. O Doni! Jak można było to tak zepsuć? :)

Jondalar i jego towarzyszka Ayla postanowili wyruszyć ze swojej doliny. Niewybaczalne! Moim marzeniem jest zamieszkanie w takiej opuszczonej dolinie, a oni bezczelnie zabrali manatki i postanowili pójść znaleźć innych ludzi. Przecież było wiadomo, że to nie jest dobry pomysł. Oczywiście życie z innymi ludźmi przyniosło im wiele kłopotów i niespodzianek, a mi nawet na sekundę ich nie było żal - jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz ;)

Wracając do samej opowieści - momentami nie mogłam już znieść tych sercowych problemów głównych bohaterów. Symptomy tego dramatu zauważalne były już w poprzedniej części, ale miałam nadzieję, że może nie będzie tak źle. Było. Biadolenie Jondalara przyprawiało mnie o ból zębów :P A cała ta zwierzęca wręcz seksualność odrzucała mnie przez całą książkę, dla mnie te wszystkie "futrzane" sekscesy są zupełnie...

Pablos | 2015-02-02
Na półkach: Przeczytane, [2015]
Przeczytana: 01 lutego 2015

Po średnim, jak dla mnie, drugim tomie cyklu, muszę przyznać, że tom trzeci znowu mi się podobał. Chyba zaczynam wreszcie rozumieć metodę autorki, która jednocześnie chce pisać powieść dla każdego, zatem łączy swobodnie elementy przygody i romansu z tymi poważniejszymi - opisem społeczności z czasów prehistorycznych. Dotarło do mnie podczas lektury “Łowców mamutów”, że autorka bawi się tu pewną teorią, w dodatku taką bardzo odważną: postać Ayli, wychowanej przez neandertalczyków, a teraz żyjącej wśród ludzi własnego gatunku, jest łącznikiem dwóch sposobów życia; bierze to, co mądre zarówno od jednych, jak i drugich. Zrozumienie natury i wiarę w jej moc ma typowe dla naszych odległych kuzynów, natomiast odwagę wewnętrzną, żyłkę hazardzisty i skłonność do podejmowania ryzyka typowe dla człowieka. Stąd właśnie w Dzieciach Ziemi jesteśmy świadkami tak wielu wynalazków, za którymi zawsze w jakimś stopniu stoi Ayla: a to odkrycie krzesania ognia specjalnym rodzajem kamieni, a to ogromny...

Zuela | 2017-11-10

Ayla trafia z Jolandarem do gupy ludzi,którzy nazywają się Łowcami mamutów.Ayla od razu zostaje przyjeta do społeczności i zostaje adoptowana przez szamana by uczyc się na szamankę.O jej uczucia rywalizuje ciemnoskóry Ranec,o którego jest zazdrosny Jolandar.Ayla myśli,ze ukochany wstydzi się jej,że żyła z Klanem i urodziła mieszanego syna i obiecuje ,że zwiąże się z Raneciem.Co z ztego wynikinie?

Książkowe_Wyliczanki | 2011-09-07
Przeczytana: 07 września 2011

Dawno dawno temu żyli ludzie... Wiemy to dzięki archeologom, ale jak wiele możemy dowiedzieć się z kości. Ze znalezionych narzędzi, figurek oraz malowideł. Czy poznamy w ten sposób sposób myślenia naszych praprzodków? Czy poznamy ich uczucia, relacje z drugim człowiekiem? Jean M. Auel chce zbliżyć do siebie te tak różne światy. Człowieka współczesnego oraz człowieka epoki lodowcowej.

Ayla i Jondalar spotkali innych ludzi. W czasie swojej podróży natrafili na "Obóz Lwa". I choć dziewczyna nadal była szalenia wystraszona postanowili spędzić tam trochę czasu. Wydaje mi się że razem z Aylą w ciągu zimy poznawałam zwyczaje Innych. Zawierała przyjaźnie i starała się pomagać jednocześnie nadal będąc przesycona zwyczajami Klanu. I z dnia na dzień coraz bardziej zaczęła się oddalać od Jondalara. A właściwie to on oddalał się od Ayli.

Ciesze się że historia dziewczyny tak dobrze łączy się z przedstawionym światem. Nie jest on spłycony. Autorka przedstawia wierzenia, sposób życia,...

Aleksandra | 2013-11-04

Oceniając tę książkę będę pisać z dwóch punktów widzenia: pierwszy to spostrzeżenia miłośniczki fantasy, drugi zaś to przemyślenia studentki antropologii.

Książka ta wpadła mi w ręce w czasie, gdy mój ojciec czytał już kolejne tomy, więc całą serię połknęłam za jednym zamachem. Byłam pod wielkim wrażeniem natchnienia, jakie musiała mieć autorka by napisać aż tyle tak obszernych tomów.

Opisy przyrody, postaci i uczuć są świetne, głębokie i realistyczne. Zaś przedstawiony w książce świat i wyobrażenie ludzi i ich przodków z epoki neolitu bardzo przekonujące. Niewiele było nieścisłości, do których mogłabym się przyczepić z punktu widzenia antropologa.

Ayla - główna bohaterka jest odzwierciedleniem typowego Homo sapiens tamtych czasów - swego rodzaju odkrywcą i badaczem. Czytelnik w pełnym przejęcia bezdechu śledzi jej losy i kibicuje z całego serca.

Uważam też za genialne przedstawienie życia codziennego, które prowadziła Ayla. Postanowiłam wykorzystać kilka jej odkryć i sama...

Michał | 2018-06-10

Jak na takie jaskiniowe romansidło to ja biorę wszystko w ciemno. Dawno nie nie miałem w rękach takiego pochłaniacza czasu, który przeczytałem kilka razy bez zbędnych dywagacji. Polecam jako mega relaksującą rozrywkę; zresztą niebawem znów przeczytam całą serię - chyba to już będzie z siódmy raz :)

Figunia33 | 2016-12-09
Przeczytana: 03 listopada 2016

Jak dotąd najlepsza z powieści Dzieci Ziemi.
Ayla i Jondalar docierają w swojej wędrówce do obozu Mamutoi - łowców mamutów, którzy początkowo nieufni, szybko akceptują przybyszów, a nawet proponują pozostanie członkami społeczności. Ayla i jej umiejętności, a szczególnie porozumienie ze zwierzętami są przedmiotem podziwu i gwarantują jej wysoki status. Szaman plemienia - Mamut odkrywa w niej zdolności, o które ona sama siebie nie podejrzewała. Ayla uczy się rozumieć, co jest jej przeznaczeniem. Tymczasem między nią a Jondalarem staje rywal - ciemnoskóry przystojniak, Ranec, który zrobi wszystko, by zdobyć Aylę. Czy mu się to uda? Zachęcam do przeczytania! Powieść aż iskrzy od emocji. Końcówka dla ludzi o mocnych nerwach:)

misiek29041982 | 2013-02-12

Rewelacyjnie przedstawiony świat w czasach prehistorycznych i doskonale wpleciona akcja, wątek miłosny oraz początek moralności. Polecam zarówno młodym jak i już dojrzałym czytelnikom :)

radomir | 2012-02-06
Przeczytana: 02 lutego 2012

Wciągnąłem się w losy Ayli, ale gdyby tak trochę odchudzić tę książkę z opisów, niewiele by straciła.

żabka | 2011-11-15
Na półkach: Przeczytane, Fantasy/Sci-fi
Przeczytana: 14 listopada 2011

Dużo gorsza od poprzednich pozycji tego cyklu. Jestem nim odrobinę rozczarowana, ponieważ niektóre wątki zostały nie potrzebnie dołożone co skomplikowało książkę i w rezultacie zamiast skupić się na głównym temacie krążymy wokół... no właśnie nie powiem do końca czego...
Nie wiem czy polecałabym ją innym do przeczytania... Po tak pozytywnych dwóch pierwszych części ta daje tylko niesmak.