Kamień przeznaczenia

Wydawnictwo: Książnica
The Blessing Stone
magia, historia, przeszłość, przygoda

Inne wydania

Błękitny kamień, magiczny kamień o niespotykanym odcieniu... Powstał w niezmierzonych głębinach kosmosu, by poprzez galaktyki i mgławice dotrzeć do Ziemi. To ten kamień sto tysięcy lat temu ocalił życie Wysokiej i jej plemienia, dał mądrość prakobiecie Laliari, oświecił jej potomka Awrama, obdarzył wiarą Rzymiankę Amelię i natchnął odwagą przeoryszę Winifredę, Katharinie zaś dał siłę na poszukiwanie ojca w dalekim, obcym świecie. To dzięki niemu ziściło się pragnienie Brigitte Bellefontaine, a Mathew Lively stał się panem swojego przeznaczenia. Teraz błękitny kamień leży na wystawie małego sklepiku w Kalifornii, wśród kart do tarota i tandetnych świecidełek. Gdybyś poczuł, że potrzebna ci jest wewnętrzna siła, odwaga lub mądrość, wejdź do sklepu, popatrz na kamień, weź go do ręki i przekonaj się, co ci powie. Właściciel chętnie sprzeda go za rozsądną cenę... odpowiedniej osobie.

źródło okładki: http://www.empik.com/kamien-przeznaczenia-wood-bar...»

gwiazdka | 2014-01-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Książka jest o tyle nietypowa, że jej głównym „bohaterem” jest meteoryt- kamień znaleziony wiele tysięcy lat temu. Książka składa się z wielu opowiadań, w każdym właściciel przedmiotu- częściej kobieta niż mężczyzna- w jakiś sposób zmieniał swoje życie, czasem też życie innych ludzi.

„Kamień Przeznaczenia" czyta się dobrze, jednak na moją ocenę wpływ miała forma opowiadań- nieopowiadań, za którą nie przepadam. W czasie lektury wielokrotnie myślałam sobie, czy autorka nie straciła kilku pomysłów na dobre powieści, bo gdyby niektóre wątki rozwinąć, kto wie, co wyszłoby spod pióra pani Wood. Na plus przemówił początek książki, nie czytałam chyba do tej pory żadnej książki, gdzie główni bohaterowie byliby ludźmi pierwotnymi. Ciekawy pomysł.

Tytułowy "Kamień przeznaczenia" prowadzi nas przez setki, tysiące, a nawet miliony lat, przez różne krainy na spotkanie z różnymi, lecz zawsze wyjątkowymi kobietami. W tle - wydarzenia historyczne doskonale wplecione w opowiadania. Zatraciłam się w tych opowieściach.

Kolejny raz Pani Basia zafundowała mi wspaniałą ucztę literacką.

kwiatek29 | 2012-09-06
Przeczytana: 06 września 2012

Historia magicznego,niebieskiego kamienia,który przebył miliony,tysiące lat,a którego właścicielkami były przeważnie kobiety mądre i wyjątkowe.Powieść jest przepiękna i były momenty gdy się bardzo wzruszyłam.

Koronczarka | 2013-03-05
Przeczytana: 04 marca 2013

Dałam tej książce całkiem wysoką notę, choć jestem zawiedziona. W zasadzie jest to zbiór obszerniejszych opowiadań z tytułowym kamieniem jako motywem przewodnim. Barbara Wood chyba jednak lepiej się czuje w pełnej rozmachu powieści, te opowiadania trochę się duszą. Ale pomysł, by napisać opowiadania uświadamiające, ze jesteśmy częścią łańcucha, unaocznić ciągłość historii jest kuszący z przeznaczeniem przede wszystkim dla młodszego czytelnika. I gdybym przeczytała tę książkę latach podstawówkowych pewnie byłabym zachwycona.

Sabinka | 2011-11-23
Na półkach: 2011, Przeczytane, Miałam
Przeczytana: 12 listopada 2011

Barbara Wood jest bardzo znaną i ceniona pisarką. Z przyjemnością przeczytałam i wspominam „Dominę”, która wywarła na mnie wspaniałe wrażenie. Właśnie po tej lekturze stwierdziłam, że sięgnę inne powieści autorki. Tak też zrobiłam. Okładki, które towarzyszą jej książką są magiczne, jak i treść, która zaskakuje i wzrusza. Daje także sporo do myślenia i sprawia, ze nie zapomina się o książce szybko. Miło spędziłam czas czytając „Kamień przeznaczenia”, choć nie była to lekka i szybka lektura.
Barbara Wood stworzyła niecodzienną, skomplikowaną, a przede wszystkim wielopokoleniową historię pewnego pięknego, a zarazem nietypowego kamienia. Przebył on długą i niesamowitą drogę przez miliony, setki, tysiące lat. Często zmieniał miejsce, a także właściciela, ale jego moc nie zmalała, nie przestał być też magicznym. Czy to wiara? Czy faktycznie miał w sobie magię? Pozostawiam do osądu czytającym. Myślę, że miał w sobie to COŚ, które pozwalało przetrwać, przeżyć, czy też Wierzyc w lepsze...

Lidka Aribaldi | 2016-07-05

Książka magiczna, napisana pięknym językiem. To ten rodzaj książki gdzie opisy się czyta i nie przerzuca literek. Opisy są zbyt barwne by ich nie czytać. I tak toczy się i przemija życie. Cudowna książka.

Irena | 2010-09-13
Przeczytana: 13 września 2010

Przepiękna ksiązka opowiadająca historię życia przeróżnych ludzi na przesterzeni wieków - właścicieli niebieskiego kamienia, opowiadająca o sile ludzkiego ducha, chęci pokonania przeszkód.

ChanLee | 2015-07-13
Na półkach: Chcę mieć, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 lipca 2015

Barbara Wood i jej historie to prawdziwy miód dla mojej czytelniczej duszy. Jako jedna z niewielu autorek zachwyca mnie swoimi historiami, które nie należą do kategorii mdłego i banalnego romansu. A ta książka pobudziła mnie do refleksji, co zdarza się definitywnie rzadko.

Historia rozpoczyna się setki tysięcy lat temu i z każdą kolejną księgą zbliża się do czasów obecnych. Ja zauważyłam jedno: im bardziej człowiek stawał się jednostką świadomą tego, co się wokół niego dzieje, tym więcej pojawiało się dzikiej i nieokiełznanej zawiści do drugiego człowieka. Niegdyś kobiety traktowano jako kogoś lepszego, bo to w końcu one rodziły i wychowywały dzieci. Mężczyźni z tego okresu nie byli świadomi swojego udziału w kole życia, ale kobiety traktowali z należytym szacunkiem. Z każdą kolejną księgą, tego szacunku wobec płci żeńskiej było coraz mniej. W końcu doszło do tego, że to mężczyzna rządził kobietą i mówił jej, jak ma się ubierać, jak mówić, jak żyć. Dla mnie to niepojęte. A już...

Agata | 2012-06-09
Przeczytana: maj 2011

Ciekawa lektura. Najbardziej podobała mi się początkowa częśc o ludziach pierwotnych a zwłaszcza ich przemyślenia (np. stwierdzenie, że księżyc jest mądry - bo daje światło wtedy kiedy jest ciemno, słońce natomiast zupełnie niepotrzebnie świeci w dzień - bo przecież wtedy jest jasno :))))

rin4ev | 2016-05-30

Różne historie z różnych czasów i tylko jeden kamień łączący wszystkie wątki. Część z tych historii przeciętna. Nim dalej w las tym ciekawiej. Ilość historii sprawia,że nie są one dopracowane pod względem szczegółów. Jednak w tym przypadku daje to duże pole dla wyobraźni.