Na posłaniu z trawy

Cykl: Opowieści rodu Otori (tom 2) | Seria: W.A.B. w Kieszeni
Wydawnictwo: W.A.B.
Grass for His Pillow
powieść, fantasy,

Czy w skomplikowanej hierarchii społecznej, wśród spiskujących klanów i tajemnych sojuszy jest jeszcze miejsce dla młodzieńczych wzruszeń? W drugim tomie "Opowieści rodu Otori" - zapoczątkowanych książką "Po słowiczej podłodze" - powracamy do na poły mitycznej Japonii, gdzie wśród subtelnego piękna krajobrazu rozgrywają się dalsze losy Takeo i Kaede. Kaede, córka wojownika, musi poświęcić...

Kaede, córka wojownika, musi poświęcić się siostrom i odzyskać dziedzictwo - co jest rzeczą prawie niemożliwą dla kobiety w społeczeństwie rządzonym przez mężczyzn. Takeo żyje rozdarty między lojalnością wobec rycerskiego rodu Otori a zobowiązaniem wobec tajemniczego Plemienia - między jasną i mroczną stroną swej natury. Brutalnie rozdzieleni bohaterowie zmagają się z przemocą i zdradą, czerpiąc siłę ze swych ukrytych, zaskakujących zdolności, lecz przede wszystkim z pamięci o sobie nawzjem.

źródło opisu: [Wydawnictwo W.A.B., 2004]

Opinie czytelników (2026)
Gosia | 2017-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 lipca 2017

Drugi tom opowieści rodu Otori. Rozwinięcie wątków z tomu pierwszego.
Akcja nieco spowalnia i podobnie jak w pierwszym tomie mamy wątek męski - Takeo i wątek żeński - Kaede. Każde z nich dorasta i musi sprostać wyzwaniom losu.
Takeo ma w sobie krew trzech nacji i musi postanowić, którą drogę wybierze. Kaede czeka walka o zachowanie swojego majątku oraz odebranie spadku po krewnej. Po śmierci ojca będzie potrzebowała do tego sojuszników.
Kolejny raz zanurzamy się w magiczny i fascynujący świat dalekiego wschodu.
Świat tajemniczych obrzędów, innej religii, kodeksu wojowników.
Szczególnie podobał mi się wątek Kaede - jej głód wiedzy i próba przełamania stereotypów dotyczących miejsca kobiety w feudalnej średniowiecznej Japonii.
Serię polecam w dalszym ciągu.

PABLOPAN | 2015-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Opowieści rodu Otori to zdecydowanie moja ukochana seria. W żyłach głównego bohatera mieszają się: krew klasy wojowników - surowa i bezwzględna, krew Plemienia - tajemnicza, niebezpieczna i mroczna oraz krew Ukrytych - nakazująca mu miłować bliźnich i unikać zabijania. Taki konflikt interesów czyni Takeo i jego życie niezmiernie ciekawym. Lian Hearn w 100% wykorzystuje potencjał, a jej książki są majstersztykami. Nie sposób się od nich oderwać! Pod tą niewinną okładką kryje się opowieść z innego świata. Emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne, wylewają się z każdej strony, nie pozwalając czytelnikowi odłożyć książki choćby na chwilę. Kocham i zdecydowanie polecam!

Roland | 2017-10-25
Przeczytana: 24 października 2017

Los czy przeznaczenie?

Odmienność kultur powoduje, że to co nowe, inne od naszej codzienności sprawia, że tym bardziej fascynują nas ludzie z innych części świata. Człowiek ma możliwość spostrzec, w jaki sposób pojmują świat osoby z innego kręgu kulturowego. Specyfika regionu Dalekiego Wschodu przyciąga nas Europejczyków, kultura Orientu wraz z całą gamą zasad, hierarchii, posłuszeństwa, określonego myślenia a wszystko to przesycone duchem mistycyzmu oraz ogólnie pojętego ładu społecznego sprawiają, że orientalna literatura co raz bardziej jest promowana. Jednakże, drodzy współczytelnicy, nie trzeba być mieszkańcem tamtego regionu, aby móc poczuć Ducha Orientu. Do takich autorów należy Lian Hearn, której pasja oraz oddanie dla kultury orientalnej wyzierają z kart jej powieści. Świetny pierwszy tom cyklu opowieści rodu Otori, czyli „Po słowiczej podłodze” zaskarbił sobie rzesze czytelników nie tylko dzięki walorom kulturowym, historycznym oraz literackim, ale pokazał, że...

Marzena | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

Opowieści część druga...
Czytając przenoszę się do innego świata i jestem całkowicie pochłonięta przez historię jaką autorka przede mną otwiera...
W tej części widzimy jak z chłopca Takeo zmienia się w młodego mężczyznę. W mężczyznę, który przyznaje, że nie jest doskonały że popełnia błędy, myli się i w życiu podjął już kilka błędnych decyzji, działa nierozważnie i pochopnie i dzięki temu właśnie darzę go ogromem sympatii:) Zna swoje talenty, poznaje swoją wartość. Kaede, rośnie w siłę, staje się silna jak nigdy dotąd, na co złożyła się cała masa nieszczęść, z których jak widzimy czerpie siłę...
Przed nimi jak mówi wyrocznia pięć bitew, jedna przegrana a cztery wygrane a przede mną trzecia część...na pewno po nią sięgnę:)

Beatriz_Aguilar | 2016-02-02
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Co się odwlecze, to nie... Tym razem odwlekało się długo, zdecydowanie zbyt długo! Od mojego pierwszego spotkania z opowieściami Rodu Otori (czyli od lektury pierwszej części sagi: "Po słowiczej podłodze") minął już taki szmat czasu, że część historii Takeo i Kaede zdążyła się dość mocno zatrzeć w mojej pamięci. O imionach czołowych bohaterów już nie wspomnę, bo one przysparzały mi problemów nawet w trakcie czytania.

Pierwsza część cyklu zafascynowała mnie na tyle, że przed kupnem na kiermaszu trzech kolejnych tomów, nie zawahałam się ani odrobinę. Książki jednak musiały nabrać mocy w domowej biblioteczce i ostatecznie po kolejny tytuł z serii sięgnęłam dopiero niedawno.

"Na posłaniu z trawy", w moim odczuciu, jest jednak książką słabszą niż "Po słowiczej podłodze". Wpływ na moją ocenę mają niewątpliwie moje luki w pamięci aczkolwiek nie są one jedyną przyczyną, która spowodowała, że lekturze tej części towarzyszyło mniejsze zainteresowanie z mojej strony. Autorce udało...

Po raz kolejny zanurzajmy się w świat dalekiego wschodu, fascynujący, malowniczy, niezwykły. Pięknie odmalowany słowem, zauroczy każdego od pierwszej strony, wciągnie w fascynująca rozgrywkę umysłów, pokaże, jak wiele może zdziałać pragnienie zemsty i zmian.
Tak, drugi tom z tego cyklu mnie nie rozczarował. Wręcz przeciwnie. Pochłonął bez reszty. Z przyjemnością się w nim zanurzyłam, by z niesmakiem spojrzeć na ostatnią stronę. Owszem, znów jest kilka niedociągnięć, znów bohaterowie z totalnie słabiuśkich w mgnieniu oka stają się herosami, jednak - na tle uroku opisów krajobrazów, staje się to jakby mniej wadzące.
Polecam.

Rebel | 2019-02-24
Przeczytana: 2010 rok

Książka ukazuje dalsze losy bohaterów z pierwszego tomu, wprowadzając jeszcze więcej wątków, zamętów i zwrotów akcji. Jako kontynuacja nie ustępuje pierwszemu tomowi.

Ogólnie czyta się ją z równym zaciekawieniem, szybko i zatapiając się w wir poplątanych losów postaci. Nadal utrzymany jest klimat dawnej Japonii, kast feudalnych i tajemniczych zabójców o niezwykłych zdolnościach.

Wyprzedzę nieco recenzje dla następnych tomów, gdyż cała seria jest poprowadzono interesująco.

Jeśli kogoś zaciekawiła pierwsza to pozostałe świetnie przybliżą postacie i rozwikłają kilka niuansów pozostawianych w poprzednich tomach.

Dla osób, które jeszcze nie czytała Sagi rodu Otori polecam zacząć od Opowieści o Shikanoko - nieco krótsza ale świetnie oddająca ducha i będąca niezłą wprawka do Sagi.

Grażyna | 2012-11-11

Ineska | 2019-02-18
Przeczytana: 15 lutego 2019

Po śmierci swego protektora Takeo zostaje głową rodu Otori. Musi zarazem dotrzymać przysięgi krwi, która wiąże go z tajemniczym Plemieniem skrytobójców. Uczy się ich sztuki, bo do nich teraz należy jego życie. Jako wojownik nie ma sobie równych, ale w głębi duszy czuje, że nie jest zabójcą. Pragnie pomścić śmierć przybranego ojca, a nade wszystko odnaleźć ukochaną Kaede. Wie jednak, że żywy nie opuści Plemienia.

Drugi tom sagi rodu Otori przynosi nowe elementy magicznego świata wzorowanego na średniowiecznej Japonii. Wzorując się na dyskretnych i oszczędnych pociągnięciach pędzla, znanych ze starojapońskich szkiców, autorka kreśli fascynujące tło dla pełnej rozmachu opowieści o miłości i obowiązku, przemocy i współczuciu, kłamstwie i honorze.

Czy w skomplikowanej hierarchii społecznej, wśród spiskujących klanów i tajemnych sojuszy jest jeszcze miejsce dla młodzieńczych wzruszeń? W drugim tomie Opowieści rodu Otori – zapoczątkowanym książką Po słowiczej podłodze – powracamy do na...

louve | 2010-09-23
Przeczytana: 2009 rok

Jedna z moich ulubionych książek w ogóle, jak i ulubiona z całej sagi opowieści rodu Otori. Wspaniały pomysł, świetnie napisane, świetnie przedstawione czasy i wierzenia.

zobacz kolejne z 2016